„Výsledkom cieľavedomého úsilia bol historický úspech, čo do počtu orgánových transplantácií na Slovensku v roku 2019. Pandémia COVID-19 negatívne ovplyvnila aj transplantačný program, a to najmä cez problémy súvisiace s manažmentom darcov orgánov so smrťou mozgu. Napriek tomu sme na Slovensku transplantácie orgánov vykonávali ďalej, hoci počet pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu, klesol. Transplantácie obličiek od živých darcov pokračovali bez väčších obmedzení. Veríme, že riešenie globálnych problémov v slovenskom zdravotníctve pomôže aj revitalizácii odberového a transplantačného programu v našej krajine, “ pokračuje docentka Zuzana Žilinská.
Rok 2020 a 2021 sa niesol v duchu prísnych pandemických obmedzení a sťaženého manažmentu darcov na intenzivistických pracoviskách. Napriek tomu sa aj tento rok slovenským lekárom podarilo vďaka orgánovej transplantácii zachrániť 160 ľudských životov. V minulom roku dostalo novú obličku 115 pacientov, srdce 17 pacientov, pečeň 26 pacientov a pľúca 2 pacienti. Mŕtvych darcov bolo 60 a živých darcov 18.
„Pred nami však stoja nové výzvy. Systematickým prístupom čo najskôr vrátiť počty odberov a transplantácií na úroveň z obdobia pred pandémiou a zintenzívniť všetky naše aktivity v tejto oblasti. Druhou veľkou výzvou je posilnenie výmenných (párových a reťazových) transplantácií obličiek,“ približuje MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., CETC, MPH, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti.
Na problematiku darcovstva a transplantácií orgánov upozorňuje už sedem rokov aj Slovenská transplantologická spoločnosť kampaňou Sedem životov. Pri príležitosti tohtoročného 50. výročia prvej transplantácie obličky odborníci upriamujú pozornosť na transplantácie orgánov od mŕtvych aj živých darcov. Transplantácie obličiek od živých darcov sú významným komplementárnym programom, ktorý prináša nádej na vyliečenie a zvýšenie kvality života významnej skupine pacientov, nehovoriac o priaznivom ekonomickom, a tiež environmentálnom dopade.