Nedeľa 26. 6.
Adriána
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Trnavský kraj si toto volebné obdobie polepšil v niekoľkých aspektoch: Dlh znížil až o štvrtinu

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) hospodáril v roku 2021 s prebytkom vo výške takmer 14 miliónov eur. Až 11,3 milióna eur použije na krytie splátok úverov a na výdavky spojené s infláciou. Zámer odobrili krajskí poslanci na svojom stredajšom zasadnutí.

"Schválili sme posledný záverečný účet v tomto volebnom období. Veľmi ma teší, že aj napriek externým vplyvom sme minulý rok hospodárili rozumne a dosiahli sme prebytok. Veľkú časť z neho však už zapájame do rozpočtu, aby sme kryli investície, ktoré prenášame z minulého roka," povedal predseda TTSK Jozef Viskupič.

TTSK dofinancuje aj plánované investície do rekonštrukcie ciest a mostov alebo využívania obnoviteľných zdrojov energie. "V kontexte očakávaného negatívneho vplyvu legislatívnych zmien na náš rozpočet sa nám podarilo vytvoriť priestor na financovanie budúcoročných rozvojových zámerov, ako napríklad výstavbu hokejovej akadémie v Trnave, novej knižnice v Galante či zariadenia sociálnych služieb v Moravskom Svätom Jáne," skonštatoval Viskupič.

V predchádzajúcom roku TTSK hospodáril s prebytkom bežného a kapitálového rozpočtu vo výške 7,3 milióna eur. Po vylúčení nevyčerpaných účelovo určených prostriedkov išlo o prebytok 4,1 milióna eur. Po započítaní kladného výsledku finančných operácií v objeme 9,9 milióna eur dosiahol prebytok takmer 14 miliónov eur.

Krajskí poslanci schválili zámer rozdelenia prebytku tak, že 12 miliónov eur nasmerovali do rezervného fondu, 1,2 milióna eur poputuje na úhradu preukázanej straty dopravcov. Pol milióna eur TTSK použije na tvorbu peňažného fondu na zníženie investičného dlhu a ďalších 300.000 eur je určených na tvorbu peňažného fondu nových strategických investícií.

K záverečnému účtu zaujala stanovisko hlavná kontrolórka TTSK, ako aj Rada pre rozpočet TTSK, ktorá je od roku 2019 zložená z renomovaných ekonómov. Rada skonštatovala, že kraj opäť zvýšil kvalitu spracovania dokumentu, ktorá ide "nad rámec bežného štandardu rozpočtových dokumentov samospráv v SR".

Na margo hospodárenia kraja v uplynulých piatich rokoch Viskupič uviedol, že "v roku 2017 bol TTSK najzadlženejším na Slovensku. Dlh bol na úrovni 46,7 percent vrátane dlhu nemocníc. Našou primárnou úlohou bolo zastabilizovať financovanie. Vďaka zodpovednému rozpočtovaniu sa na konci tohto roka dostaneme len na 33 percent, čo je výborný výsledok. Ďalej sme viac ako tisíckrát znásobili objem peňažných fondov a účty rozhodneme nenecháme vydrancované. Lebo minulé vedenie nám zanechalo len 27.000 eur," konštatoval.

Reštrukturalizovali aj načerpané úvery a za výhodných podmienok načerpali nové finančné výpomoci. "Ozdravením financií sme zabezpečili udržateľný rozvoj kraja vo všetkých oblastiach. Navyše sme si vytvorili priestor na zachovanie rozsahu investícií i služieb, ktoré župa poskytuje," dodal predseda TTSK.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Bývalý obranca Juventusu či United šokuje: Sexuálne ma obťažovali!
Putin oznámil prvé zahraničné cesty od začiatku invázie: Chystá sa navštíviť tieto dve krajiny
Foto
Šialená suma! Neuveríte, za koľko sa vydražila kartička LeBrona Jamesa
Foto
Eriku fyzicky priťahuje plot: Predviedla, čo s ním robí! Nebudete veriť vlastným očiam
Skutočne nečakaný hosť v Inkognite: Schopnosti hádačov preveril hmyz! Najťažšie to mal Voštinár
Smrť mladých ľudí v nočnom klube je stále záhadou: Tlačenicu vylúčili, odborníci hovoria o tomto možnom scenári
Lewandowski len tak neodíde: Bayern žiada od záujemcov poriadnu pálku
Ženy na motorke zrazil kamión: Jedna skončila pod jeho kolesami! Zo záberov mrazí
Juraj Lím o najťažších chvíľach v živote: Pri zmienke o rakovine sa mu stále tlačia slzy do očí
Smutná správa z Vysokých Tatier: Turistka neprežila pád zo skaly
Takúto oslavu ste ešte nevideli! Motorkár odjazdil čestné kolo takmer úplne nahý
Prečo sa budíte s bolesťou hlavy? Budete prekvapení: Pri týchto príznakoch vyhľadajte lekára!