Sobota 25. 6.
Tadeáš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.06.2022 00:00 | Nové Časy

Budúcnosť dopravy je smart

Technológia poháňa inteligentnejšie riadenie dopravy, aby sa zabezpečilo, že mestá budú obývateľné a udržateľné.

Inteligentné riešenia riadenia dopravy nie sú len kritickými nástrojmi pre dopravnú políciu a oddelenia dopravy na magistrátoch. Môžu byť kľúčom aj k bezpečnejším a udržateľnejším mestám, vysvetľuje Chew Men Leong zo spoločnosti ST Engineering.

Cestné siete patria medzi najväčšie časti infraštruktúry, ktoré musia mestá a ich dopravné agentúry spravovať. V poslednom desaťročí miera mestskej dopravy – a negatívne účinky, ktoré mestám prinášajú – vytvorili značný tlak na cestnú infraštruktúru a na orgány, ktorých úlohou je posúdiť najlepšie spôsoby jej optimalizácie.

Doprava a zápchy zhoršujú život v mestách mnohými spôsobmi – od potenciálneho zníženia schopnosti občanov chodiť, bicyklovať sa alebo používať iné aktívnejšie spôsoby dopravy až po zvyšovanie úrovne znečistenia a zhoršovanie kvality ovzdušia. Dopravné trendy sa rýchlo vracajú a v niektorých prípadoch presahujú úroveň pred pandémiou, pričom počet cestujúcich vo verejnej doprave sa ešte nevrátil do normálu, čo tlačí viac ľudí do áut v súkromnom vlastníctve, a to ešte viac prispieva k preťaženiu.

Otvoriť galériu
Zdroj: Adobe Stock

Riešením môže byť napríklad technológia C-V2X. Údaje sú základom dnešných inteligentných systémov riadenia dopravy. Či už pochádzajú z videa alebo senzorov v infraštruktúre a vozidlách, neustály tok použiteľných údajov v reálnom čase umožňuje oddeleniam mestskej dopravy zlepšiť ich rozhodovanie a skrátiť čas potrebný na reakciu na incidenty.

Generovanie, zhromažďovanie, analýza, prenos a šírenie údajov sú ústredným prvkom koncepcie inteligentného mesta, pričom nové technológie naďalej posúvajú hranice toho, čo možno dosiahnuť pri vývoji bezpečnejších a efektívnejších ciest. Medzi týmito technológiami je aj C-V2X, ktorá má v tomto procese zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu a užšie spájať vozidlá s okolím, a teda aj s orgánmi zodpovednými za riadenie ciest a premávky.

So zvyšujúcou sa úrovňou pripojenia 5G v mestách a pridanou kapacitou pripojenia, ktorú prináša do malých priestorov, môže teraz C-V2X začať robiť hmatateľné rozdiely v spôsoboch, akými dopravné oddelenia riešia premávku prenosom údajov na podporu agilnejších rozhodovacích procesov.

Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Streľbu v Osle bude nórska polícia vyšetrovať ako teroristický čin: Môže za to minulosť páchateľa
Pavlovi omylom vyoperovali zdravé oko: Prečo doteraz nedostal odškodné?! Udivení advokáti reagujú
Trpký koniec kariéry kapitána Frankfurtu: Ostro kritizovaný za väzby s neonacistom
Ministerstvo vnútra oznámilo zber podpisov: Na Slovensku by malo vzniknúť 15 nových strán, pozrite sa aké to sú
Výsledky o činnosti Slovenskej informačnej služby sú tu: Kto sa stal najčastejším príjemcom správ za minulý rok?
Foto
Odhodila zábrany! Najodvážnejšie fotenie Kvetky Horváthovej: Finálny záber vyráža dych
Generálny riaditeľ podniku v Rusku napomína štrajkujúcich pracovníkov: Majú sa nad sebou zamyslieť?!
Foto
Obranca Andrej Meszároš sa stal športovým manažérom Považanov: Budem zháňať aj peniaze do kasy!
Tisícový podvod u našich susedov: Ženu sa skupine podvodníkov podarilo oklamať a okradnúť o nemalú sumu peňazí
Veľký problém Remišovej rezortu: Sme druhí najhorší v EÚ! Ministerka sa bráni, experti to vidia jasne
Foto
Trojica receptov, ktorými nemôžete šliapnuť vedľa: Dobroty z jahôd pre mlsné jazýčky
Váš Tip
Výrobcovia mlieka čelia kríze! Kvôli stratám rušia niektoré chovy dojníc: Bude pojem regionálne produkty minulosťou?