Nedeľa 26. 6.
Adriána
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
30.05.2022 11:27 | Správy | Domáce správy

Najprv si info overte, potom zdieľajte: Tisícky Slovákov opäť naleteli klamstvám o Ukrajincoch

Viac ako 19.000 slovenských používateľov Facebooku zdieľalo v máji 2022 tvrdenia, podľa ktorých sa ukrajinským utečencom v Nemecku od 1. júna končí voľný pohyb a budú povinní hlásiť všetok svoj majetok nemeckým úradom, inak budú čeliť trestnej zodpovednosti.

Tieto tvrdenia sú nepravdivé. Od 1. júna 2022 budú mať ukrajinskí utečenci v Nemecku v skutočnosti možnosť poberať vyššie sociálne dávky ako doteraz. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Nemecko od 1. júna umožní ukrajinským utečencom, ktorí sa budú uchádzať o pomoc vo forme sociálnych dávok, prístup k rovnakým programom sociálnej pomoci, aké majú aj ostatní nemeckí občania či azylanti. Nahlásenie výšky príjmu či hodnoty použiteľného majetku je súčasťou kritérií uchádzania sa o sociálnu pomoc, avšak nie je povinnosťou pre všetkých utečencov.

Agentúra AFP sa spojila s nemeckými úradmi, ktoré jej potvrdili, že povinnosť nahlásiť majetok či finančné prostriedky sa vzťahuje iba na tých, ktorí majú záujem o finančnú pomoc a vedia preukázať, že sú v hmotnej núdzi. Teda nie na všetkých prichádzajúcich utečencov pred vojnou.

Stránka spolkového ministerstva práce a sociálnych vecí uvádza, že pokiaľ prichádzajúci utečenci požiadajú o dočasnú ochranu alebo o azyl a splnia podmienky, majú nárok nielen na dávky v hmotnej núdzi, ale aj ďalšie sociálne dávky. Začiatkom apríla 2022 sa nemecká spolková vláda spoločne s jednotlivými spolkovými krajinami dohodli, že od 1. júna budú mať vojnoví utečenci z Ukrajiny nárok na širšie základné zabezpečenie.

Od tohto dátumu budú mať možnosť poberať vyššie sociálne dávky, dávky v nezamestnanosti a poskytne sa im lepší prístup k zdravotnej starostlivosti, keďže sa s nimi bude zaobchádzať ako s už uznanými žiadateľmi o azyl, prípadne akýmikoľvek inými občanmi Nemecka.

Tímu AFP Fakty to potvrdil aj hovorca ministerstva Dominik Ehrentraut, ktorý uviedol, že od 1. júna 2022 sa výška dávok pre utečencov z Ukrajiny bude určovať podľa rovnakých právnych predpisov ako pre akýchkoľvek iných ľudí žijúcich v Nemecku. Doloženie príjmu či majetkových pomerov sa bude podľa neho týkať len tých, ktorí majú záujem o sociálnu pomoc či dávky v hmotnej núdzi.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Bývalý obranca Juventusu či United šokuje: Sexuálne ma obťažovali!
Putin oznámil prvé zahraničné cesty od začiatku invázie: Chystá sa navštíviť tieto dve krajiny
Foto
Šialená suma! Neuveríte, za koľko sa vydražila kartička LeBrona Jamesa
Foto
Eriku fyzicky priťahuje plot: Predviedla, čo s ním robí! Nebudete veriť vlastným očiam
Skutočne nečakaný hosť v Inkognite: Schopnosti hádačov preveril hmyz! Najťažšie to mal Voštinár
Smrť mladých ľudí v nočnom klube je stále záhadou: Tlačenicu vylúčili, odborníci hovoria o tomto možnom scenári
Lewandowski len tak neodíde: Bayern žiada od záujemcov poriadnu pálku
Ženy na motorke zrazil kamión: Jedna skončila pod jeho kolesami! Zo záberov mrazí
Juraj Lím o najťažších chvíľach v živote: Pri zmienke o rakovine sa mu stále tlačia slzy do očí
Takúto oslavu ste ešte nevideli! Motorkár odjazdil čestné kolo takmer úplne nahý
Prečo sa budíte s bolesťou hlavy? Budete prekvapení: Pri týchto príznakoch vyhľadajte lekára!
Izrael pravdepodobne čakajú piate voľby za posledné štyri roky: Bennett má v pláne rozpustiť parlament