Streda 6. 7.
Patrícia, Patrik
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
19.05.2022 00:00 | PR články
PR článok

Považujete hmyz za zbytočný? Vďačíme mu za med aj chlieb

Aby sme dokázali zabezpečiť dostatok potravín pre budúce generácie, je nevyhnutné chrániť rozmanitosť rastlín a živočíchov na Zemi. Viete, ako môžete pomôcť biodiverzite aj vy?

Vďaka biologickej rozmanitosti máme čistý vzduch, pitnú vodu, kvalitnú pôdu a dostatok plodín, potrebných na výrobu veľkého množstva potravín. Na druhej strane, mnohé činnosti človeka, ako napríklad znečisťovanie prírodných zdrojov, nadmerné odlesňovanie, nevyvážené poľnohospodárstvo či nekontrolovaný rybolov, negatívne ovplyvňujú životné prostredie.

Vyhynutie ktoréhokoľvek rastlinného alebo živočíšneho druhu má vážne dopady na potravinový reťazec. Každý z nás pritom dokáže svojou „troškou“ prispieť k obnove biodiverzity a zodpovednejším konaním zlepšovať svet, v ktorom žijeme.

Hmyzie hotely a „bee friendly“ kvety

Odhaduje sa, že 75 % všetkých poľnohospodárskych plodín a až 90 % kvitnúcich rastlín závisí od opeľovačov, vrátane divokých včiel. Kaufland ako jeden z najväčších predajcov na Slovensku svojimi projektami poukazuje na potrebu chrániť ich, vrátane výstavby špeciálnych hotelov pre drobný hmyz.

Tie sú potrebné najmä v mestách, kde sa divým včelám, lienkam, pestriciam či zlatoočkám príliš nedarí. V okolí predajní a na ďalších miestach po celom Slovensku ich dnes stojí už dvadsať a najnovšie hmyzie hotely pribudnú aj v zoologických záhradách v Bojniciach, Košiciach a v Spišskej Novej Vsi.

V Kauflande si teraz môžete zakúpiť levanduľu francúzsku a talianske bylinky (oregano, šalviu, tymian a rozmarín), ktoré sú k včelám priateľské, vďaka čomu podporíte ochranu biodiverzity priamo na vašom balkóne či v záhrade. Okrem toho pracuje na zozname vylúčených látok, ktoré sú pre včely a hmyz toxické.

V rámci medzinárodného projektu spoločnosť v roku 2019 v španielskej Valencii realizovala vysádzanie granátových jabĺk, kôstkovíc a kaki ako atraktívnejších plodín pre včely a hmyz, ktoré pred nimi prirodzene chránia sortu bezjadierkových mandarínok bez akéhokoľvek použitia pesticídov.

Otvoriť galériu
Zdroj: Kaufland

Minimálne používanie pesticídov

Kaufland sa na manažovaní pesticídov podieľa už od roku 2006. Dôsledne sa zasadzuje za to, aby ich jeho dodávatelia používali iba vtedy, keď neexistuje žiadna iná alternatíva. Štandardy reťazca sú častokrát prísnejšie ako zákonné požiadavky.

„Ochrana biodiverzity a verejného zdravia je pre nás veľmi dôležitá. V rámci podpory ekologického poľnohospodárstva a integrovanej produkcie sa zasadzujeme za ukončenie používania pesticídov u dodávateľov alebo ich obmedzenie na absolútne minimum,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

Reťazec neustále zvyšuje podiel bio ovocia a zeleniny vo svojom sortimente. Bio potraviny, vrátane privátnej značky K-Bio, pochádzajú od dodávateľov, ktorých produkty sú vyrábané podľa Bio smerníc, predpísaných EÚ.

Dodržiavanie medzinárodných pravidiel

Kaufland venuje osobitnú pozornosť medzinárodným certifikátom, ako je napríklad Fairtrade alebo Rainforest Alliance. Od roku 2019 je členom organizácie GLOBALG.A.P., ktorej skratka znamená systém zabezpečenia kvality pre poľnohospodárstvo. Ten zahŕňa napríklad ochranu rastlín a zdravia pri práci, bezpečné a legálne používanie pesticídov, zodpovedné hospodárenie s vodou či energetickú efektívnosť.

„Naším cieľom je, aby všetci naši producenti splnili podmienky na spomínanú certifikáciu. O jej význame s pestovateľmi neustále diskutujeme, aby sme spoločne zabezpečili dodržanie našich záväzkov do konca roka 2022,“ potvrdzuje Ľuba Barošová, vedúca oddelenia nákupu Ovocia a zeleniny spoločnosti Kaufland Slovensko.

Viac informácií sa môžete dozvedieť zo Správy o transparentnosti pri ovocí a zelenine na www.kaufland.sk/csr-spravy.

Súvisiace články:
Autor: Pr článok

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Líderka bieloruskej opozície Cichanovská: Bielorusi nechcú umierať za Lukašenka ani za Putina
Počas cesty prišlo o život 22 migrantov: Na potápajúcom sa člne strávili neuveriteľných 9 dní
Zosuv ľadovca má na svedomí život ďalšieho českého občana: Ide o kamaráta prvej obete
Proruskí separatisti zajali dve lode: Plavidlá si násilne privlastnili, majitelia sú rozhorčení
Drsné privítanie bývalej hviezdy Liverpoolu: V Slovinsku vtrhli na tlačovku ultras!
Fico opäť svojich parlamentných kolegov nešetril: Kritike sa nevyhla ani Čaputová
Politici si pripomenuli odkaz solúnskych bratov: Hádam najviac sentimentu prejavil samotný premiér
Foto
Adam zo Survivoru pred bojom v MMA zažíva exkurziu do profišportu: Hejterom chcem poďakovať
Obrovské nešťastie v Lučenci: Zo šiesteho poschodia vypadol len sedemročný chlapec!
Je v obývačke alebo na rybačke? Z neobyčajnej vychytávky budete prekvapení: Muž sleduje na obrazovke, ako sa ryba chytá na háčik
Foto
Najkrajšie dni novomanželov sa skončili tragédiou: Nevesta († 29) zomrela na svadobnej ceste
Razantný krok Európskeho parlamentu: Plán vylúčiť Rusko z významnej medzinárodnej organizácie