Streda 6. 7.
Patrícia, Patrik
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.05.2022 08:00 | Správy
Špeciálny projekt

Nové pracovné príležitosti, ale aj skvelé produkty

Otvorenie továrne na lisovanie tekvicového oleja v Buzici a cukráreň na spracovanie lokálnych produktov v Košiciach. To sú prevádzky, ktoré prinesú život do regiónu a pomôžu obyvateľom.

Na území mikroregiónu Cserehát, ktorý je súčasťou Košického kraja a 
Borsod-Abaúj-Zemplén župy, sa od septembra 2019 začalo realizovať sedem projektov, ktoré sú súčasťou Cezhraničného akčného plánu zamestnanosti pre mikroregión Cserehát. Hlavným cieľom je zvýšenie zamestnanosti a rozvoj spomínaného mikroregiónu prostredníctvom aktivít zameraných na miestnu ekonomiku.

Pomocou týchto projektov sa podarilo vybudovať päť trhovísk, ktoré sa od leta 2021 aktívne využívajú na predaj lokálnych produktov, vybudovali sa aj továrne na spracovanie lokálnych produktov, ako napr. továreň na výrobu tekvicového oleja, kyslej kapusty, ovocných štiav a pražených semienok. Tieto investície sa realizujú na oboch stranách hranice na území mikroregiónu Cserehát.

Otvoriť galériu

V rámci jedného zo siedmich projektov, s názvom SKHU Local+1, sa vďaka podpore z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko v celkovej výške 161 512 eur zrealizovala výstavba továrne na výrobu tekvicového oleja v Buzici u projektového partnera BARTRANZ, s. r. o., a z projektu SKHU Local+2 sa vo výške 158 189,98 eur zrealizovala cukráreň GESTO gelato & pastry v Košiciach u projektového partnera „AGENTÚRA GES“ spol. s r. o. Obaja podnikatelia majú vo svojej oblasti dlhoročné skúsenosti, vďaka tomuto projektu však mohli rozšíriť svoje kapacity aj o nové časti a technológie, ktoré budú v prípade cukrárne slúžiť na spracovanie lokálnych produktov do cukrárenských výrobkov a v prípade továrne na tekvicový olej bude doterajšia výroba slnečnicového a repkového oleja rozšírená o technológie na výrobu tekvicového oleja.

Otvoriť galériu

Do konca júna 2022 budú všetky spomínané továrne odovzdané a uvedené do prevádzky, čím vzniknú aj nové pracovné príležitosti pre obyvateľov daného územia. Ako prvá bola 4. mája 2022 odovzdaná továreň na výrobu tekvicového oleja v Buzici a nasledovala ju cukráreň v Košiciach, ktorá bola odovzdaná 6. mája 2022.

„Veľmi nás teší, že po trhoviskách môžeme postupne odovzdávať prevádzky, ktoré prinesú život do regiónu a pomôžu obyvateľom, či už v podobe kvalitných produktov, alebo v podobe nových pracovných príležitostí. Tento projekt je našou srdcovou záležitosťou, vznikli a vznikajú hodnotné výstupy, ktoré verím, že obyvatelia na slovenskej a maďarskej strane ocenia,“ povedala riaditeľka Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Via Carpatia.
S cieľom zníženia nezamestnanosti boli v rámci ďalších projektov akčného plánu tiež zrealizované aktivity ako kurzy pre dlhodobo nezamestnaných, vďaka ktorým si účastníci zvýšili šance na umiestnenie sa na trhu práce.

Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Otvoriť galériu
Zdroj: EZÚS Via Carpatia

Súvisiace články:
Autor: Špeciálny projekt

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Nechutný útok na Djokoviča: Fanúšikovia riešia, čo mal vo fľaši!
Foto
Maroš Kramár so spolužiakmi z konzervatória: Takto vyzeralo stretnutie po 44 rokoch!
Polášek s Peersom vo Wimbledone končia, neuspeli vo štvrťfinále
Foto
Šimon Nemec prehovoril o top obrancovi NHL: Toto máme spoločné!
Chaos na koncerte: Legendárny gitarista zo svetovo známych hitov skolaboval na pódiu!
Na výcvik do Británie dorazili prví ukrajinskí vojaci: Čo všetko ich budú učiť?
Premiér dúfa v to najlepšie: Teraz nie je čas na povalenie vlády
Kluby NHL majú pred draftom nováčikov veľké obavy: Ako sa postavia k mladíkom z Ruska?
Aktualizované
Spoločnosť na Orave ohlásila hromadné prepúšťanie: O prácu príde 150 ľudí
Foto
Na tento nález muž z Cífera nikdy nezabudne: Prechádzka so psom nabrala nečakaný koniec!
Remišová vidí jediné východisko z krízy: Obaja partneri by sa mali začať správať normálne!
V talianskych Alpách našiel smrť ďalší Čech: Padal stovky metrov, záchranári už boli zbytoční