Štvrtok 26. 5.
Dušan
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
26.01.2022 14:00 | Tip od Vás | Slovensko

Bratislavské samosprávy sa vzbúrili proti kontroverznému návrhu: Kvôli zákazu parkovania na chodníkoch by prišli o tisícky miest!

Šibeničný termín im robí veľké problémy! Nový zákon, ktorý mal od 1. marca 2022 zakázať parkovanie na chodníkoch, možno nakoniec do platnosti nevstúpi. Po tom, čo sa ozvali mnohé bratislavské mestské časti, že nemajú šancu zákon uviesť do praxe v tak krátkom čase, sa Ministerstvo vnútra rozhodlo so zmenami ešte počkať. Niektorí poslanci zároveň priznali, že zákon schválili omylom.

Problém so zákazom parkovania na chodníkoch majú najmä bratislavské mestské časti s hustou panelákovou výstavbou. Práve tu sú mnohí vodiči odkázaní byť časťou vozidla na chodníku. Takýto spôsob parkovania by bol po novom možný len tam, kde to umožní dopravná značka. „Vyžaduje si to aspoň dvojročné prechodné obdobie. Zmena by zasiahla veľkú časť obyvateľov našej mestskej časti, nielen vo vnútroblokoch pri panelákoch, ale aj v častiach, kde sú prevažne rodinné domy,“ povedala hovorkyňa Ružinova Tatiana Tóthová.

Podobné výhrady prichádzajú aj z Dúbravky. Problematická je podľa hovorkyne Lucie Martiniakovej krátka časová lehota na prípravu, o to viac v čase zimy, keď je vyznačovanie dopravných značení aj pre počasie komplikované. Podľa hovorkyne Petržalky Márie Haláškovej je takáto zmena potrebná a významne by zlepšila dopravnú situáciu. „Termín je pre Petržalku, ako aj všetky iné samosprávy, ktoré riešia problémy s parkovaním doslova šibeničný a za taký krátky čas jednoducho nestihneme pre vozidlá parkujúce na chodníkoch vymyslieť vhodné riešenie,“ povedala Halášková. 

Prechodný termín do roku 2024 

Po kritike mestských častí sa ozvali aj niektorí poslanci Národnej rady. Tvrdia, že zmenu zaviedli "omylom" ako pozmeňujúci návrh k zákonu, ktorý okrem iného zaviedol povinný odstup pri predbiehaní cyklistov. „Nikto nás o tom neupovedomil. Podobnú zmenu sme pri tom už predtým odmietli,“ povedal poslanec Peter Cmorej (SaS) pre RTVS. Vyzerá to tak, že prosby samospráv budú nakoniec vyslyšané. V hre sú odklad aj úplné zrušenie zákazu. „Do NR SR bol predložený poslanecký návrh zákona, ktorý umožňuje parkovanie na chodníku do 31. 3. 2024 za podmienok, ktoré platia do 28. 2. 2022,“ prezradil pre Nový Čas tlačový odbor Ministerstva vnútra. O zmene zákona by sa malo rokovať vo februári.  

O koľko parkovacích miest by mestské časti prišli? 

Petržalka- 1700 

Ružinov- 3000 

Rača- 90 

Dúbravka- 500 

Podunajské Biskupice- 150 

Vajnory: 1250 

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Slováci sa nestratili: V kajaku postúpili do semifinále štyri zo šiestich lodí
Spoveď ruského vojaka: Bojovať ma poslali bez prípravy, toto bolo v ukrajinskom zajatí najhoršie!
Mikas prehovoril o opičích kiahňach: Máme sa čoho obávať?! Hlavný hygienik to povedal priamo
K štrajkovej pohotovosti sa nepripojilo mesto Skalica: Ako toto svoje rozhodnutie okomentovala?
Kolíková otvorene k Matovičovmu balíku: Toto si o ňom myslím! Podá návrh na Ústavný súd?
Úspešné zavŕšili jednu kapitolu: Zväz slovenského lyžovania sa stal plnoprávnym členom FIS
Tvrdé slová iniciatívy pre Šeligu: Tvoje posledné hlasovanie je signálom, že si zahodil ideu slušného Slovenska
Len si plnili rozkazy? Na Ukrajine súdia ďalších Rusov: Za ostreľovanie im hrozí tvrdý trest
Vodička pod vplyvom alkoholu na R1: Zničené zvodidlá a dopravné značky! Neuveríte, koľko nafúkala
Foto
Nela Pocisková ukázala kocky na bruchu: Fíha, a tie bicepsy! Toto že je mamička dvoch detí?
Foto
Aký recept by mohol platiť na Fínov? Slovenské legendy radia: Ak urobíme toto, semifinále je naše!
Poslanec NRSR Vetrák nabáda prezidentku: Vyzýva ju, aby zákon podpísala a nešla proti rodinám a deťom