Štvrtok 26. 5.
Dušan
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.01.2022 17:37 | Správy | Domáce správy

Sprísni sa používanie zábavnej pyrotechniky? Ministerstvo životného prostredia je pripravené konať

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR je pripravené poskytnúť súčinnosť pri hľadaní možností, ako sprísniť, prípadne obmedziť používanie zábavnej pyrotechniky. Pre TASR to uviedli z tlačového oddelenia envirorezortu.

"Ministerstvo pozorne sleduje a citlivo vníma obavy verejnosti v súvislosti s používaním zábavnej pyrotechniky," uviedlo tlačové oddelenie. MŽP sa tiež stotožňuje s vyjadreniami, že pyrotechnika spôsobuje znečistenie životného prostredia, ovzdušia a ohrozuje zdravie ľudí. Hluk pyrotechniky podľa MŽP vyvoláva vo zvieratách nadmerný strach a stres. "Práve výbuchy počas silvestrovskej noci spôsobujú voľne žijúcim živočíchom, vtákom, ale tiež spoločenským zvieratám v blízkosti ľudských obydlí traumatizujúce okamihy. Zvieratá sú vystavené riziku popálenia tela alebo poškodenia ocí," upozorňuje ministerstvo.

Pyrotechnikou je ohrozené aj životné prostredie. Pri jej používaní je celý ekosystém zanesený drobnými útržkami rôznych zložiek ako kartónom, plastom či drevotrieskou. Niektoré sa menia na prachovú chemickú zmes a dopadajú späť na zem. Do pôdy, do podzemných aj povrchových vôd sa tak dostávajú látky ako oxid siričitý, oxid dusičitý a ťažké kovy. "Zvyšuje sa aj riziko vzniku lesných požiarov," poukazuje tiež MŽP. Pokračuje, že pri výbuchoch ohňostrojov a inej pyrotechniky sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé častice, napríklad jemné prachové, ktoré sú pri vdýchnutí toxické. Tie môžu byť vďaka vetru preto nebezpečné aj pre zvieratá v širšom okolí.

Envirorezort podľa vlastných slov opakovane vyzýva ľudí, aby dodržiavali zákaz pyrotechniky v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach. Legislatíva v kompetencii MŽP upravuje používanie pyrotechniky v územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany. Fyzickým osobám hrozí podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pokuta do výšky 3319 eur a podnikateľom a právnickým osobám do 9958 eur, poukazuje tlačové oddelenie. Dopĺňa, že v území s druhým stupňom ochrany je na použitie pyrotechniky potrebný súhlas orgánu ochrany prírody.

Envirorezort pripomína, že používanie zábavnej pyrotechniky sa v bežnom prostredí riadi zákonom o výbušninách, ktorý je v kompetencii ministerstva hospodárstva. Od 31. decembra do 1. januára je podľa zákona dovolené používať pyrotechniku v kategóriách F2 (rímske sviece, fontány s väčším rozptylom, niektoré druhy kompaktov, rakiet a delobuchov) a F3 (rakety, delobuchy alebo kompakty, ktoré predstavujú stredne veľké nebezpečenstvo). "Počas iných dní zábavnú pyrotechniku je možné použiť iba s písomným súhlasom obce," tvrdí MŽP.

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko vyzýva vládu na zákaz voľného predaja zábavnej pyrotechniky. Požaduje, aby bola pyrotechnika v kategórii F2 a F3 sprístupnená výlučne odborne spôsobilým osobám.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Top technológia pandémie má problém: Bude to jej koniec?
Biden po útoku na základnej škole navštívi Texas: Musíme tu byť pre nich všetci
Češka Krejčíková smoliarkou Roland Garros: Pre covid neobháji ani titul vo štvorhre
AS Rím historicky prvým víťazom Európskej konferenčnej ligy: Mourinho rozšíril svoju zbierku
Zelenskyj prehovorí k českým poslancom, už je aj známy termín
HK Poprad hlási novú posilu: Prichádza majster Nórska
Švajčiarska firma vyvinula PCR testy na opičie kiahne: Pomôže to rýchlejšej diagnostike
Finále Ligy majstrov na úplne novom trávniku: Organizátori sa poriadne pľasli po vrecku!
Putin chce zvýšiť blaho svojich občanov: Rusko zvýši minimálnu mzdu, dôchodky a žoldy
Nové odhalenia o krvavej streľbe na škole v Texase: Tragédii sa dalo zabrániť!
Eurobanka plánuje investovať na Ukrajine miliardu eur: Náklady na nápravu vojnových škôd budú astronomické
Turecko: Proces vstupu Fínska a Švédska sa neposunie, kým nevyhovejú požiadavkám