Štvrtok 19. 5.
Gertrúda
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.01.2022 11:50 | Správy | Peniaze

Takto sme na tom zatiaľ s plánom obnovy: Míľnikom k žiadosti o platbu je aj dôchodková reforma

Sekcia plánu obnovy a odolnosti na svojej webovej stránke nedávno zverejnila ďalšie míľniky, tentoraz k žiadostiam o platby, o ktoré bude Slovensko žiadať v roku 2023. V štvrtej žiadosti figuruje aj reforma dôchodkového systému, ktorá má zlepšiť jeho dlhodobú finančnú udržateľnosť.

Aby Slovensko mohlo v štvrtej fáze pýtať od Európskej komisie (EK) plánovaných 923,8 milióna eur, s účinnosťou od 1. kvartálu 2023 musí naviazať nárast veku odchodu do dôchodku na rast strednej dĺžky života, zaviesť nárok na poistno-matematické neutrálne dávky prvého piliera pre osoby, ktoré odpracovali zákonom stanovený minimálny počet rokov a zadefinovať a zaviesť predvolenú stratégiu dôchodkového sporenia v 2. penzijnom pilieri.

Dôchodková reforma je jednou zo 16 míľnikov, ktoré si Slovensko definovalo pri štvrtej žiadosti o platbu. V semafore zverejnenom na stránke www.planobnovy.sk pri ňom ešte nesvieti žiadny signál, čo znamená, že štát zatiaľ neočakáva nesplnenie alebo omeškanie.

Oranžová sa však už v semafore objavila pri dvoch míľnikoch – pri návrhu nového informačného systému pre grantové hodnotenie výskumu a vývoja a pri zavedení novej siete súdov. Obe opatrenia treba prijať do 1. kvartálu 2023, oranžová však znamená, že sekcia očakáva malé oneskorenie alebo čiastočné nesplnenie.

Zvyšných 13 míľnikov zatiaľ v omeškaní nie je. Dva z nich sa týkajú dopravy – novela zákona o dráhach a súvisiace právne predpisy o parametroch dopravnej infraštruktúry a nový zákon o verejnej osobnej doprave.

Aj pri tejto žiadosti o platbu je viacero míľnikov zo školstva. Napríklad nadobudnutie účinnosti redefinície konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb, nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien zameraných na rozšírenie možnosti získať nižšie stredné vzdelanie či na optimalizáciu takýchto odborov v nadväznosti na potreby trhu práce, alebo schválenie definitívnej verzie nového kurikula pre všetky vzdelávacie cykly základných a nižších stredných škôl usporiadaného do viacročných vzdelávacích cyklov.

Medzi míľnikmi sa nachádza aj nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa vytvára komplexný systém poradenstva pre deti, či nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien, ktoré majú posilniť kvalitu zručností pedagogických a odborných zamestnancov a motivovať ich k celoživotnému profesijnému rozvoju.

Ďalšími míľnikmi sú úprava zákona o optimálnej sieti záchrannej zdravotnej služby a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti, nový legislatívny rámec pre dlhodobú zdravotnú a paliatívnu starostlivosť i zavedenie nových nástrojov na zníženie regulačného zaťaženia podnikania. V zozname sa nachádza aj reforma insolvenčného rámca, digitalizácia procesov verejného obstarávania prostredníctvom jednotnej elektronickej platformy a nadobudnutie účinnosti optimalizovaného riadenia krízových situácií.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Zákaz hazardu v Trenčíne: Asociácia zábavy a hier je rozhorčená! Toto odkazujú poslancovi Hoštákovi
Milan (72) náhle ochorel, stará sa oňho manželka Mária (70): Výsmech od štátu! Dôchodcom dochádzajú sily
Ako sa vyvíja nezamestnanosť na Slovensku? Minister Krajniak odhalil najnovšie čísla
Ako to mohla urobiť? Zamestnankyňa škôlky v Prešove nafúkala: Pozrite sa na to číslo
Smrteľná nehoda speváka z Luneticu, pri ktorej zomrel chodec († 40): Šokujúce zistenie polície!
Smer nepodporí Matovičove opatrenia proti inflácii, hovorí o diere z koláča: Hlas má podmienky
Skvelý výkon! Molčan na turnaji v Lyone postúpil do semifinále
Dráma v okrese Svidník: Muž vytiahol na suseda sekeru, vyslovil slová, ktorá naháňajú strach
Matovič leží Rašimu v žalúdku: Drsná kritika! Samosprávy financujú jeho uletené nápady
Muž si poriadne zavaril, odmietol fúkať: Keď si ho policajti preklepli, takmer onemeli
Tehotná Plačková po zrušení obvinenia ešte nemá vyhrané: Kto jej môže zavariť?!
Foto
Išpolda a Knapčoka zo Špeciálnych olympiád čaká veľká premiéra v Šamoríne