Piatok 12. 8.
Darina
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.01.2022 17:18 | Správy | Európa

Čo chce dokázať francúzske predsedníctvo v Rade EÚ?

Francúzsko od 1. januára 2022 predsedá Rade Európskej únie. V tejto funkcii vystriedalo Slovinsko, ktoré predsedalo Rade v druhom polroku 2021. Francúzske predsedníctvo sa bude niesť v duchu motta „Obnova, sila a spolupatričnosť”.

Počas spoločného brífingu na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku zhodnotil slovinský veľvyslanec v SR Gregor Kozovinc slovinské predsedníctvo ako úspešné - má na konte 21 dohôd o legislatívnych návrhoch v rôznych oblastiach - a francúzskym nasledovníkom poprial veľa úspechov v práci počas nastávajúcich šiestich mesiacov.  

Francúzsko považuje za kľúčové najmä to, aby sa jeho pôsobenie nieslo v znamení kompromisov medzi všetkými členskými štátmi Únie. Francúzske predsedníctvo potrvá do 30. júna 2022, kedy ho na predsedníckej stoličke vystrieda Česká republika.  

Aké sú priority francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ 2022? 

Priority francúzskeho predsedníctva sú obsiahnuté v jeho motte „Obnova, sila a spolupatričnosť”.  

Podľa slov Pascala le Deunffa, veľvyslanca Francúzska na Slovensku, bude krajina počas svojho predsedníctva pôsobiť ako čestný sprostredkovateľ pri dosahovaní kompromisov a dohôd. Zdôraznil plánované snahy posilniť spoločnú európsku bezpečnosť, riešiť výzvy súvisiace s migráciou a ochranou vonkajších hraníc a v neposlednom rade sústredenie sa na ochranu spoločných Európskych hodnôt vrátane boja proti násiliu na ženách, diskriminácii, nenávistným prejavom, rasizmu a antisemitizmu.  

Francúzske predsedníctvo počíta s obnovou a podporou ekologickej a digitálnej transformácie Európy. Na programe je vytváranie nového európskeho modelu rastu a investícií pre EÚ a eurozónu. V oblasti digitálnych technológií sa predsedníctvo zameria na hospodársku reguláciu a zodpovednosť digitálnych platforiem, najmä pokiaľ ide o nenávistné prejavy aj s využitím európskych právnych predpisov o digitálnych službách a trhoch (DSADMA). V prípade ekologickej transformácie Európy bude prioritou predsedníctva stanovenie cien uhlíka za dovážané výrobky na hraniciach EÚ. V sociálnej oblasti sa Francúzsko ako predsedajúca krajina chce zamerať na legislatívu týkajúcu sa minimálnych miezd. Ďalším pilierom francúzskeho predsedníctva je sila a dôraz na plnenie programu európskej suverenity, teda schopnosti Európy fungovať vo svete ako v súčasnosti a účinnými nástrojmi brániť svoje hodnoty a záujmy na globálnej scéne. Obsahuje posilnenie schengenského priestoru, ochranu európskych hraníc, kontrolu migrácie a zlepšenie azylovej politiky EÚ. Cieľom predsedníctva Francúzska v Rade EÚ je silnejšia Európa, ktorá je schopná konať v oblasti bezpečnosti a obrany prostredníctvom opatrení podporujúcich prosperitu a stabilitu svojich susedov, a to najmä cez svoju angažovanosť na západnom Balkáne i obnovené vzťahy s Afrikou a tým, že prináša riešenia zásadných globálnych výziev. Posledný pilier francúzskeho predsedníctva -spolupatričnosť, sa má uplatňovať najmä pri rozvíjaní spoločnej európskej vízie prostredníctvom kultúry, spoločných hodnôt a histórie. “Ľudskejšia Európa” má naslúchať obavám, názorom a nápadom Európanov, vyjadreným najmä cez prebiehajúcu Konferenciu o budúcnosti Európy.  

Otvoriť galériu

S ohľadom na Európsky rok mládeže 2022 bude francúzske predsedníctvo podporovať mladých ľudí a najmä rozšírenie programu Erasmus Plus. Sústredí sa aj na podporu a rozvoj ekosystému európskych univerzít či integráciu takzvaného vedomostného štvoruholníka, ktorý tvoria vzdelávanie, výskum, inovácie a služby spoločnosti. Predsedníctvo sa bude venovať aj rozvoju kultúry a zdravia, kde sa chce intenzívne zamerať aj napr. na výskum týkajúci sa Alzheimerovej choroby.  

Diskusiu o prioritách francúzskeho predsedníctva do slovenského kontextu zarámoval a pohľad ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR poskytol i štátny tajomník Martin Klus. Klus zároveň poďakoval odchádzajúcemu slovinskému predsedníctvu za jeho neľahkú úlohu viesť Európu počas zložitého obdobia, ale aj za dosiahnuté úspechy. Taktiež zaželal nastupujúcemu francúzskemu predsedníctvu veľa šťastia a odvahy v nasledujúcich 6 mesiacoch.

Vedeli ste o Francúzsku, že...

  • je najväčším členským štátom EÚ s rozlohou 638 500 km² ? 
  • je v rámci EÚ jednou z krajín s najvyššími výdavkami na zdravotnú starostlivosť s až 11,3 % HDP?
  • je najväčším vývozcom parfumov a toaletných vôd, ale aj lietadiel v EÚ? 
  • má najväčšiu populáciu hovädzieho dobytka v EÚ? 

 

Čo znamená predsedať Rade EÚ? 

Predsedníctvo členských štátov v Rade EÚ rotuje každých 6 mesiacov. Úlohou predsedajúcej krajiny je plánovať a viesť zasadnutia Rady EÚ a jej prípravných orgánov,  rokovať v mene Rady a hľadať zhodu na novej legislatíve s ostatnými európskymi inštitúciami prostredníctvom trialógov, neformálnych rokovaní, zasadnutí Zmierovacieho výboru a zabezpečovať kontinuitu agendy EÚ.

Členské štáty vykonávajúce predsedníctvo úzko spolupracujú v trojčlenných skupinách, v tzv. triách. Predsedajúce trio stanovuje dlhodobé ciele a pripravuje spoločný program, v ktorom určuje témy a hlavné otázky, ktorými sa bude Rada zaoberať počas 18 mesiacov. Každá predsedajúca krajina zodpovedá za prípravu vlastného 6-mesačného programu. Súčasné trio predsedajúcich krajín tvorí Francúzsko, Česko a Švédsko. Slovensko predsedalo Rade EÚ v roku 2016 a najbližšie ho takéto predsedníctvo čaká v roku 2030. 

Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Veľký test sušiakov na bielizeň: Koľko toho vydržia a ktorý typ obstál najlepšie?
Aktualizované
Finálne riešenie koaličnej krízy: Na čom sa dohodli?!
Hokejový obranca Martin Feherváry o móde: Nepotrebujem mať najdrahšie veci
FotoVáš Tip
Treba si niečo priať! Roje Perzeíd prinášajú noci plné želaní: Prekazí Mesiac vrchol hviezdneho divadla?
Foto
Horúčavy trápia aj domáce zvieratká: Takto chladia Slováci svojich miláčikov! Čo odporúča veterinár?
Dcérka Veroniky Nízlovej a Yeala žije s hudbou odmala: Kollárovský sa jednej veci bojí už teraz!
Tragédia v Nórsku: Talentovanú slovinskú lyžiarku († 19) zmietol z cesty kamión
Foto
Armstrong sa po druhý raz oženil: Krásne vyznanie svojej milovanej
Slovákom sa na šampionáte darí: Desať lodí postúpilo do semifinále C1
Prezidentka vzdala úctu zosnulému kardinálovi Tomkovi († 98): Slovensku bude chýbať
Foto
Puškárovej so Švajdom robia obrovskú radosť ratolesti: Pozrite, na čo sa dal ich 5-ročný Adamko
Desivé video z gréckeho ostrova: V tomto lietadle by ste byť nechceli! Hororové chvíle zažili nielen cestujúci