Utorok 16. 8.
Leonard
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.12.2021 09:48 | Správy | Domáce správy

Za 30 rokov viditeľne narástol podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí: Jedna vec je mimoriadne znepokojivá

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) zverejnila správu o vývoji počtu vysokoškolských študentov za posledné tri desaťročia.

Prehľady poukazujú na zvýšenie podielu vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ale aj na znepokojujúci demografický prepad populácie, jej dôsledkov, súvislostí a celý rad ďalších detailov. TASR o tom informoval predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer.

Vo vývoji celkového počtu študentov možno pozorovať dve základné etapy. Prvou je nárast celkového počtu študentov zo 64.442 v roku 1989 na takmer štvornásobok - 230.519 - v roku 2006. Podľa SAAVŠ bol vysoký nárast študentov dôsledkom najmä politického zadania zvýšiť vzdelanosť populácie meranej podielom vysokoškolsky vzdelaných ľudí v populačnom ročníku a tiež veľkým počtom pracujúcich záujemcov o vysokoškolské vzdelanie, ktorí ho z rôznych dôvodov neabsolvovali ihneď po maturite. V druhej etape prevláda klesajúci trend počtu študentov na približne polovicu maxima, teda na 137.321 v roku 2020. Tento súvisí najmä s celkovým demografickým poklesom slovenskej populácie.

Demografické zmeny na Slovensku majú významný dosah na celkové počty študentov aj absolventov. V uplynulých 15 rokoch došlo k extrémnemu poklesu populačného ročníka, ktorý sa môže uchádzať o vysokoškolské štúdium, teda počtu 19-ročných ľudí o 43,2 percenta (z 96.081 v roku 1996 na 54.977 v roku 2020). "Osobne ma znepokojuje pokles počtu mladých ľudí v populácii. Je tak výrazný, že výpadok na pracovnom trhu bude dlhé roky spôsobovať vážne problémy v spoločenskom a hospodárskom živote Slovenska," uviedol Redhammer. Ako dodal, Slovensko bude musieť vynakladať neporovnateľne viac financií a venovať výrazne viac pozornosti výchove a uplatneniu sa mladých ľudí v praktickom živote tu na Slovensku.

Pozornosť je venovaná aj vývoju počtu absolventov. Podľa SAAVŠ sa často v rôznych štatistikách uvádzajú len celkové počty absolventov vysokých škôl bez rozlíšenia stupňa vysokoškolského vzdelávania. To podľa agentúry vytvára zdanlivý dojem dvojnásobného počtu ľudí vstupujúcich na trh práce s vysokoškolským vzdelaním. V správe sa rozlišuje, ktorý stupeň štúdia absolventi ukončili.

Údaje boli čerpané z verejne dostupných zdrojov, najmä zo zdrojov zverejňovaných Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Centrom vedecko technických informácií SR, bývalým Ústavom informácií a prognóz školstva, a tiež zo Štatistického úradu SR, Eurostatu či Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Cestujúci vystúpili z vlaku mimo stanice, ich život visel na vlásku: Pozrite sa, čo sa na nich rútilo!
Sympatický Marko Igonda zažíva krásne obdobie: Nesmierne si to užívam!
V sobotu štartuje slovenská Tour de France! Prihlásil sa rekordný počet jazdcov
Ospravedlnenie Romanovi Červenkovi
Už sa trápi i prvá dáma USA: S manželom sa neuvidí ešte pekne dlho
Mbappé požaduje odchod hviezdy z klubu! Vedenie PSG musí riešiť vážny konflikt
Foto
Zuzana Plačková prekročila hranicu 100 kíl: Tesne pred pôrodom šla úplne donaha!
Bývalá zamestnankyňa obľúbenej značky radí: Toto nikdy nerobte pri nákupe make-upu!
Nemecký vodič, ktorý zabíjal pred Vianocami, pozná svoj verdikt: Súd bol nekompromisný
Srbov, ktorí ilegálne prevážali migrantov vzali do väzby: Ľudia cestovali v katastrofálnych podmienkach
Foto
Starostovi Kyjeva a bývalému majstrovi sveta Kličkovi puká srdce: Koniec po 26 rokoch!
Ukrajinský a francúzsky prezident viedli dôležitú debatu: Zelenskyj hovoril s Macronom o "ruskom jadrovom terorizme"