„Výrazným znakom tohto variantu je veľký počet mutácií na spike proteíne, ktoré predstavujú hrozbu pre účinnosť súčasných vakcín proti COVID-19 a liečbu protilátkami,“ uvádza sa v štúdii, ktorej autorom je viac ako 20 vedcov z Kolumbijskej a Hongkonskej univerzity. Ako píše New York Post, variant omikron bol prvýkrát zistený v Južnej Afrike v novembri a všeobecne sa verí, že sa čoskoro stane dominantným variantom a zatieni variant delta.
Vedci v štúdii vyjadrujú obavy, že rozsiahle mutácie variantu môžu vakcínu veľmi ohroziť, dokonca ju neutralizovať. V správe sa uvádza, že posilňovacie dávky vakcíny zabraňujú čiastočnej neutralizácii, ale variant „môže stále predstavovať riziko“ pre tých, ktorí majú aj tretiu dávku. „Ani tretia posilňovacia dávka nemusí dostatočne ochrániť pred omikronom,“ píše sa v štúdii, ale dodáva, že je stále rozumné posilňovaciu dávku dostať.
„Výsledky sú v súlade s novými klinickými údajmi o variante omikron, ktoré demonštrujú vyššiu mieru reinfekcie a odolnosť voči vakcínam,“ uviedli autori. Jedna štúdia nedávno ukázala, že omikron je približne 70-krát viac prenosný ako delta, ale menej závažný.
Nová štúdia Kolumbijskej univerzity končí vážnym varovaním a výzvou vedeckej komunite k akcii. „Nie je príliš pritiahnuté za vlasy myslieť si, že COVID-19 je teraz len jednu alebo dve mutácie od toho, aby bol perzistentný (odolný, pozn. red.) voči súčasným protilátkam. Musíme navrhnúť stratégie, ktoré predvídajú vývoj vírusu,“ varujú vedci.