Utorok 25. 1.
Gejza
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
09.12.2021 14:26 | Správy | Zahraničné správy

Eurokomisia chce rozšíriť zoznam trestných činov EÚ: Majú medzi ne pribudnúť nenávistné prejavy

Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla rozšírenie zoznamu trestných činov EÚ tak, aby zahŕňal aj nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti.

Komisia pripomenula, že v celej Európe prudko stúpajú nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti a to tak off-line, ako aj on-line, pričom riešenie tejto výzvy si vyžaduje spoločné opatrenia. Aj preto, že členské štáty EÚ trestajú nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti v rôznej miere a v súčasnosti neexistuje právny základ, ako takéto prejavy a trestné činy kriminalizovať na úrovni EÚ.

Treba preto rozšíriť existujúci zoznam trestných činov, ktorý je uvedený v Zmluve o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ). Zabezpečili by sa tým najzákladnejšie spoločné pravidlá o tom, ako definovať trestné činy a sankcie uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v tejto súvislosti uviedol, že na problém nenávistných prejavov a trestných činov z nenávisti treba rázne reagovať v celej EÚ, a to hneď teraz a aj v budúcnosti. "Dnešná iniciatíva je dôležitým krokom k účinnejšej európskej reakcii na takéto hrozby proti pluralizmu a inkluzívnosti. Nedopustíme, aby tento jav oslabil naše demokracie," uviedol v správe pre médiá.

Iniciatíva EK uvádza viacero podkladov pre rozšírenie zoznamu trestných činov EÚ o nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti. Upozorňuje na ich cezhraničný rozmer, najmä na internete, a na medzinárodné korene ideológií, ktoré stoja za týmito prejavmi a trestnými činmi a ich šírenie prostredníctvom sietí združujúcich členov z viacerých krajín.

Komisia spresnila, že nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti tvoria samostatnú oblasť trestnej činnosti – majú špeciálnu vlastnosť, a to "nenávisť" zameranú na osoby alebo skupiny osôb, ktoré spájajú rovnaké chránené charakteristiky.

Exekutíva EÚ zároveň takéto prejavy a trestné delikty zaradila do oblasti obzvlášť závažnej trestnej činnosti, pretože ohrozujú spoločné hodnoty a základné práva Európskej únie zakotvené v ZFEÚ. Majú škodlivý vplyv na jednotlivcov a ich spoločenstvá a na spoločnosť ako celok.

EK upozornila, že počas pandémie koronavírusu sa zvýšila miera nenávisti voči Rómom, židom, moslimom a osobám ázijského pôvodu. Prejavilo sa to aj rasistickými útokmi a bitkami, násilným šikanovaním, vyhrážaním a rasistickým zneužívaním a 52 percent mladých žien a dievčat zažilo on-line násilie vrátane vyhrážania a sexuálneho obťažovania.

Po získaní súhlasu Európskeho parlamentu musí aj Rada EÚ (členské štáty) jednomyseľne rozhodnúť, že nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti sa budú považovať za ďalšiu oblasť trestnej činnosti. Komisia potom môže navrhnúť právne predpisy, v ktorých sa stanovia najzákladnejšie pravidlá týkajúce sa vymedzenia nenávistného prejavu a trestného činu z nenávisti a ich trestania.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Odstúpenie šéfa Súdnej rady žiada až 103 sudcov, Mazák sa odísť nechystá
Kanada zverejnila nomináciu na ZOH: Jednotka draftu a člen Triple Gold klubu
Lengvarský o omikrone: Bude krátky a prudký a zasiahne množstvo sektorov!
Veľká konkurentka Vlhovej: Stihne Talianka olympiádu?
Človek si zvykne na všetko! Zdravotná sestra Magdaléna o skúsenostiach z covidového oddelenia
Plač i cenný suvenír! Rozčúlený Kyrgios trafil malého chlapca v publiku
Pribudla ďalšia obeť požiaru v DSS v Osadnom, zariadenie kontrolovali
Frajerovi darovala obličku: Čo sa dialo potom vás vytočí! Ako to mohol vypustiť z úst?
Z hromadnej nehody v tuneli mrazí: Kamióny nestihli dobrzdiť, napokon došlo k najhoršiemu!
Jozef Vajda neskrýval nadšenie: Príliš lichotivé slová o známej kolegyni
Cruyff ho uznával, dvakrát prehral vo finále MS: Zomrela legendárny holandský futbalista († 75)
Vodiči sanitiek a piloti vrtuľníkov cítia nespravodlivosť: Otvorený list Hegerovi