Nedeľa 23. 1.
Miloš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
03.12.2021 14:46 | Správy | Koronavírus

Psychológovia bijú na poplach: Zatváranie škôl môže mať vážny vplyv na deti

Psychológovia z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) apelujú na Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ), aby zatváranie tried bolo cielené, v nevyhnutnej miere a bez plošného zásahu v celom okrese.

Vo svojom vyhlásení zverejnenom na webe VÚDPaP zároveň upozornili na dlhodobý negatívny dopad daného rozhodnutia na psychický stav detí. Aj keď si uvedomujú náročnosť aktuálnej epidemickej situácie a nápor na zdravotnícke zariadenia, deti by podľa nich nemali znášať dôsledky rozhodnutí dospelých. Vyhlásenie psychológov podporila aj riaditeľka VÚDPaP Janette Motlová.

„Posledné mesiace evidujeme v našej inštitúcii prudký nárast klientov práve vo vekovej kategórii druhého stupňa základných škôl a stredoškolákov, ktorí sa na nás obracajú s problémami s úzkostným prežívaním, depresiou, sociálnou fóbiou, sebapoškodzovaním, poruchami príjmu potravy, nadmerným užívaním internetu, počítača a mobilného telefónu. Ide o reakciu na dlhodobú sociálnu izoláciu,“ konštatovali psychológovia. Deti a mladí ľudia sa podľa nich ešte nedokázali plnohodnotne zaradiť do vzdelávacieho procesu po období dlhej sociálnej izolácie počas minulého školského roku. Študenti častejšie zlyhávajú po návrate do škôl, niektorí z nich stratili pracovné návyky, nedokážu sa sústrediť a pripraviť sa do školy a dosahujú výrazne horšie výsledky ako pred pandémiou. Zároveň pribúdajú u žiakov problémy s narušeným spánkovým režimom a aj somatické ťažkosti.

Psychológovia z VÚDPaP opakovane poukazujú na zhoršovanie psychického zdravia detí. Posledné psychologické výskumy pritom podľa nich potvrdzujú, že každý deň, ktorý dieťa strávi prezenčne v škole po veľmi náročných dvoch rokoch výučby, prispieva k zlepšeniu a podpore jeho duševného zdravia. „V našej spoločnosti rezonuje strach, obava, polarizácia, no deti nevyhnutne potrebujú stabilitu. Na základe predikcie dlhodobých výskumov detí školského veku a adolescentov môžeme oprávnene predpokladať, že vplyvom ďalšej sociálnej izolácie detí dôjde k negatívnemu dopadu na formujúcu sa osobnosť v kritickom období adolescencie (druhý stupeň ZŠ a stredné školy), so závažnými následkami pre ich osobný, súkromný aj pracovný život,“ zhodnotili psychológovia s tým, že vplyv dôsledkov na duševné zdravie detí môže byť dlhodobý, nezvratný a doživotný.

RÚVZ do dnešného dňa uzavreli stredné školy a druhý stupeň základných škôl v 14 okresoch. Ide o okres Čadca, Galanta, Trnava, Piešťany, Banská Bystrica, Brezno, Rimavská Sobota, Skalica, Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín, Lučenec, Vranov nad Topľou a Rožňava. Od pondelka 6. decembra budú uzatvorené stredné školy a druhý stupeň základných škôl aj v ďalších 13 okresoch. Prezenčná výučba bude prerušená v okresoch Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Prievidza, Partizánske, Kysucké Nové Mesto, Spišská Nová Ves, Gelnica, Stará Ľubovňa, Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková v tlačovej správe 26. novembra informovala, že hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval všetkých 36 RÚVZ, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy. RÚVZ majú pri plošnom zatváraní škôl vo svojich územných obvodoch jeho plnú podporu.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Jednoznačné stanovisko talianského expremiéra a miliardára Silvia Berlusconiho: Stane sa novým prezidentom?
Vulgarizmy v priamom prenose: Česká biatlonistka neudržala nervy na uzde
Vedúci Manchester City po dlhej dobe stratil body, Dúbravka s čistým kontom
Autobusu zlyhali brzdy: Jeho riadenie sa šoférovi vymklo spod kontroly
Foto
Novinárka v priamom prenose urazila tureckého prezidenta: Neuveriteľné, koľko rokov basy jej za to hrozí
Mal to radšej zveriť do rúk skúsenejším! Muž rúbal strom, nevyšlo mu to podľa plánu: Toto bolo o chlp
Hviezdny Cristiano Ronaldo by mohol prísť o státisíce eur: TOTO je podmienka
Foto
Čaká nás divoká nedeľa: SHMÚ vydal výstrahy druhého stupňa! Nízke teploty, sneh a to zďaleka nie je všetko
Tušila, že ju manžel podvádza, pripravila mu drsnú pomstu s kondómami: Odhalenie, na ktoré do smrti nezabudne!
Foto
Požiar na diaľnici v smere do Bratislavy: Auto zhorelo na nepoznanie
Boj proti depresii budú v nemocnici v Banskej Bystrici zvádzať po novom: Neuveríte, čo dokáže tento prístroj
Brazílsku futbalovú legendu poslali Taliani do väzenia: Ako je možné, že je stále na slobode?