Streda 19. 1.
Drahomíra, Sára
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.12.2021 13:24 | Správy | Domáce správy

Iniciatíva Dajme deťom hlas sa obracia na generálnu prokuratúru: Prečo hygienici zatvárajú aj tieto školy?!

Iniciatíva Dajme deťom hlas sa pre zatváranie stredných škôl a druhých stupňov základných škôl zo strany regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) obráti na Generálnu prokuratúru (GP) SR.

Žiada o preskúmanie spôsobu, akým sú školy zatvárané, a tiež jednotlivých vyhlášok, na základe ktorých sa tak deje. TASR o tom informovala za iniciatívu Andrea Hajdúchová.

Tvrdí, že zdôvodnenia plošného postupu voči všetkým školám v mestách a obciach okresu nie sú verejne dostupné. "Z vyhlášok tiež nie je známa doba obmedzenia prezenčného vyučovania ani ciele, ktoré treba dosiahnuť, aby sa školy opäť otvorili. Týmto plošným rozhodnutím sú zatvárané aj školy, ktoré nemajú aktuálne žiadnu triedu v karanténe a majú takmer všetkých pedagógov plne zaočkovaných," uviedla Hajdúchová.

Iniciatíva tiež poukázala, že sa neprihliada na to, či majú všetky deti dostupnú dištančnú formu vzdelávania. Tú však nepovažuje za primeranú náhradu prezenčnej výučby. Nepáči sa jej ani to, že sa rušia doučovania, ktoré mali deťom pomôcť dohnať predošlé straty vo vzdelávaní. Taktiež pripomenula, že sa nezohľadnil ani vek povinnej školskej dochádzky.

V iniciatíve si uvedomujú právo regionálnych hygienikov obmedziť či uzavrieť prevádzky, kde dochádza k zhromažďovaniu osôb vrátane škôl. Myslia si však, že ani táto kompetencia nesmie viesť k zľavovaniu nárokov na riadne odôvodnené a primerané obmedzovanie základných a Ústavou SR garantovaných práv, akými sú právo na vzdelávanie a právo na prípravu na povolanie.

"Takýto plošný postup zároveň vyvoláva dojem obchádzania rozhodnutia vlády SR, ktorá rozhodla, že školy sa nebudú plošne zatvárať, ale budú sa riadiť školským semaforom, ktorý je od pondelka ešte prísnejší. V záujme zachovania dôvery v inštitúcie, ktorá je dnes veľmi narušená, je nevyhnutné, aby úrady postupovali odborne, transparentne a ich konanie nevzbudzovalo dojem svojvoľnosti," doplnila Hajdúchová.

Iniciatíva požiadala RÚVZ o presné podklady, ktoré viedli k plošnému zatvoreniu všetkých škôl v okrese. Z dostupných dát o vekových skupinách pozitívnych v jednotlivých okresoch podľa nej vyplýva, že v niektorých okresoch je vekovo špecifická chorobnosť vo vekových skupinách, ktoré prechádzajú na dištančné vzdelávanie, dokonca nižšia, prípadne porovnateľná so skupinami, ktoré sa ďalej učia prezenčne.

"Obraciame sa aj na Generálnu prokuratúru SR, aby preverila, či je takýto postup, spôsob a forma obmedzovania práva na vzdelávanie a práva na prípravu na povolanie v súlade s Ústavou SR a zákonmi a preskúmala aj spôsob rozhodovania," uzavrela.

"Generálna prokuratúra Slovenskej republiky zatiaľ spomínaný podnet neeviduje," reagoval hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Zvrat vo vzťahu Vémolu s Lelou? Najskôr drsný rozchod, teraz spoločný výlet
Foto
Nečakaný výber hollywoodskych hercov na prehliadkovom móle v Miláne: Hviezdy Jurského parku či Twin Peaks
Johnsonovi môžu večierky zlomiť krk: Nedôveru premiérovi vyjadrilo už najmenej 11 konzervatívnych poslancov
Vláda schválila Národný akčný radónový plán SR do roku 2026: Čo je jeho cieľom?
Kto zaškrtil mladú írsku učiteľku? Britský denník hádže podozrenie na Slováka: Rezort diplomacie reaguje!
Aktualizované
Obhájila funkciu: Beňová bola zvolená za kvestorku Európskeho parlamentu
Foto
Obžalovaný Paulíny: Pravda o sexe v Chachalande! Režisér prvýkrát prehovoril o obťažovaní v tábore
Čína donútila k návratu už 10 000 svojich občanov žijúcich v zahraničí: Prekvapujúci postoj vlády ku kauze
Ľudí pobúril úryvok zo slovenskej knihy rozprávok: Šokujúce slová o fackaní lajdákov kvôli covidu!
Foto
Štvrtá bitka Cháru v tejto sezóne: Svojmu súperovi nasadil pravý hák
V Malých Karpatoch vznikne od februára prírodná rezervácia Vydrica: Takúto má výmeru!
Nás sused hlási takmer 15 000 nakazených: Smutný nárast obetí