Sobota 22. 1.
Zora
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.12.2021 08:00 | Tip od Vás | Slovensko

Ochranári bijú na poplach pred nebezpečnou inváznou rastlinou: Takto bojujú proti glejovke!

Invázna glejovka americká sa na územie Slovenska dostala z juhu, keďže ide o teplomilnú rastlinu, prispeli k tomu aj klimatické zmeny.

Za jej rozšírenie môže najmä strata vzťahu ľudí k pôde a jej obhospodarovaniu, no v niektorých lokalitách i včelári, pre ktorých to bola v minulom storočí obľúbená medonosná rastlina. Pre TASR to uviedol botanik Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina Martin Matúš. Glejovka americká má pôvod na východnom pobreží Severnej Ameriky, ide o jedovatú, teplomilnú bylinu, ktorá patrí medzi trváce rastliny. Často sa vyskytuje na železničných násypoch či priekopách, v rámci územnej pôsobnosti Správy CHKO Cerová vrchovina je jej výskyt sústredený na trvalé trávne porasty a bývalé orné pôdy.

„Na základe všetkých záznamov rozšírenia glejovky americkej v územnej pôsobnosti môžeme konštatovať, že prednostným monitoringom v chránených územiach sa až 83,5 percenta, čo predstavuje 234 lokalít, nachádza práve v chránených územiach,“ priblížil Matúš. Najviac lokalít výskytu glejovky americkej evidujú ochranári v Chránenom vtáčom území Cerová vrchovina – Porimavie a na území samotnej CHKO Cerová vrchovina.

„Z biotopov osídľuje hlavne sucho a teplomilné travinno-bylinné porasty, lemové spoločenstvá, ale aj mezofilné lúky,“ dodal botanik. Hlavným dôvodom rozšírenia glejovky je podľa ochranárov strata vzťahu ľudí k pôde a jej obhospodárovaniu. Na plochách bez cieleného zásahu zameraného na jej odstránenie sa glejovka rýchlo a ľahko rozširuje.

„Hlavne v postkomunistických štátoch môžeme pozorovať vznik neúmerne veľkých poľnohospodárskych subjektov. Tieto subjekty pri súčasnej zanedbanej a slabo dotovanej živočíšnej výrobe nedokážu obhospodáriť v našom prípade lúky a pasienky v optimálnom časovom horizonte a primeraným spôsobom, aby sa zamedzilo šíreniu inváznych druhov rastlín,“ vysvetlil Matúš.

Popri nezámernej introdukcii prírodnými faktormi sa glejovka americká šíri najmä vďaka antropickým faktorom. Jej semená bývajú často náhodnou prímesou rôznych kŕmnych zmesí, semien kultúrnych plodín či balíkov sena vyprodukovaných na kontaminovaných plochách, odkiaľ sa môžu sekundárne šíriť mulčovaním a kosením. Glejovka má silnú i vegetatívnu reprodukciu, často na úkor pôvodných druhov.

V chránených územiach potom môžeme hovoriť priamo o ohrození existencie chránených a ohrozených druhov, znižovaní priaznivého stavu biotopu a samotnej výmery cenných rastlinných spoločenstiev. Glejovka je zároveň silný peľový atraktant, čo môže prispieť k tomu, že významnejšie, respektíve cennejšie rastliny opelené nebudú,“ uviedol botanik. Radí sa tiež medzi silné peľové alergény.

Správa CHKO Cerová vrchovina už niekoľko rokov vykonáva monitoring a mapovanie výskytu glejovky americkej, na základe získaných dát potom informuje majiteľov pozemkov o povinnosti a správnom postupe pri likvidácii inváznych rastlín. V chránených územiach s vyšším stupňom ochrany glejovku likvidujú priamo ochranári. Organizujú aj osvetové akcie spojené s čistením vybraných lokalít, v uplynulých rokoch sa konali napríklad v obciach Hodejovec a Jestice v okrese Rimavská Sobota.

Ochranári zo Správy CHKO Cerová vrchovina pozorujú v posledných rokoch neustále rozširovanie inváznej glejovky americkej a to najmä pre nevhodne zvolené spôsoby obhospodarovania pôdy. „Podľa súčasných predpokladov a trendov môžeme len skonštatovať, že jej rozširovanie bude pokračovať. Na základe našich skúseností súčasná podpora na biotopové lokality dostatočne nemotivuje užívateľa k pravidelnému a citlivému obhospodarovaniu biotopov, a tým predchádzaniu jej šíreniu,“ uzavrel Matúš.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Šéf ukrajinskej diplomacie kritizuje Nemecko za to, že Ukrajine nedodá zbrane: Blesková reakcia!
Foto
Angela je tak extrémne lakomá, že je tomu ťažké uveriť: Dorazí vás, čo doma používajú ako toaletný papier!
Ďalšia nebezpečná lúpež domu futbalistu: Odniesla si to žena a deti hviezdy United!
V Bratislave bolo opäť rušno: Protest proti dohode s USA! Polícia predviedla jednu osobu
Vedci bijú na poplach! Desivá predpoveď o konci sveta: Tikajú posledné sekundy
Drsná kritika! Bono Vox zotrel vlastnú skupinu U2 aj ich piesne: Je mi tak trápne
Foto
Oznámila mužovi, že čakajú dvojičky: Reakcia chrapúňa vás naštve! Uf, toto tehuľka nečakala
Trojnásobný otec Jopo bude čoskoro stáť pred závažnou otázkou: Kuba alebo...?
Bude mať Progresívne Slovensko nového šéfa? Bihariovej končí funkčné obdobie
Dojemne sa zapojil aj hviezdny súper: Futbalistovi s rakovinou vytvorili pri nástupe čestnú stráž
Foto
Veľké porovnanie: Viete, ktoré vločky zasýtia najlepšie? Na tieto si dajte pozor!
Krutá smrť influencerky a manželky známeho futbalistu: Doplatila Viktoria († 27) na svoju vášeň?!