Piatok 27. 5.
Iveta
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.12.2021 12:00 | Tip od Vás | Slovensko

Obyvateľom Banskej Bystrice sa bude lepšie dýchať: Takto v meste po novom kontrolujú kvalitu ovzdušia

Mesto Banská Bystrica v uplynulých dňoch v mestskej časti Uhlisko uviedlo do prevádzky pilotnú kompaktnú environmentálnu stanicu pre meranie kvality ovzdušia a meteorologických charakteristík.

Stanica je schopná kontinuálne merať 13 veličín. Vyhodnocovanie jednotlivých údajov má samospráve umožniť plánovať aktivity v oblasti energetiky a dopravy, riešiť potrebu vytvárania nízkoemisných zón v meste a stanoviť opatrenia na zmiernenie dosahov klimatickej zmeny. TASR o tom informoval banskobystrický magistrát. Meteorologická stanica meria koncentrácie oxidu dusičitého, ozónu, oxidu uhoľnatého, oxidu siričitého, prachových častíc PM 2,5 a PM 10. Medzi ďalšie veličiny patrí teplota farby svetla, intenzita osvetlenia, UV index, atmosférický tlak aj teplota, relatívna vlhkosť a hladina akustického tlaku.

„Zvyšovanie kvality života obyvateľov, znižovanie prašnosti a produkcie CO2, ako aj realizácia ďalších opatrení na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy patrí k našim prioritám. V súčasnosti sa zameriavame na zelené témy, budovanie zelenej a modrej infraštruktúry s dôrazom na zvýšenie záujmu obyvateľov zapájať sa do plánovania a realizácie zmien vo verejnom priestore. Som rád, že inštalácia tejto stanice je ďalší krok, ktorým prispejeme k meraniu kvality ovzdušia v našom meste, k zvyšovaniu informovanosti smerom k verejnosti a zavádzaniu potrebných opatrení,“ konštatoval primátor Ján Nosko.

„Inštalácia stanice sa realizovala v rámci rekonštrukcie časti verejného osvetlenia. Umožní nám sledovať mnoho veličín, na základe ktorých vieme pristúpiť napríklad k lepšej regulácii intenzity verejného osvetlenia a tiež k lepšiemu energetickému manažmentu,“ doplnil Martin Vyleťal, vedúci odboru rozvojových aktivít mesta. „Merania nám doplnia informácie, ktoré máme z národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia. Verím, že postupne sa nám podarí také stanice doplniť aj do ďalších častí mesta,“ reagoval Martin Lakanda, koordinátor pre životné prostredie mesta Banská Bystrica.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Toto lietadlo vydrží vo vzduchu celé mesiace
PR článok
Spoločnosť Lexus predstaví úplne nový model RX
Slnečná energia by mohla nahradiť jadrový reaktor
Foto
Umelecké nebo opäť plače! Svet opustil obľúbený herec: Poznáte ho z legendárnych Mafiánov
Smútia s komunitou: Biden s manželkou navštívia mesto Uvalde, kde došlo ku krviprelievaniu
Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku sú Ozbrojené sily: Politické orgány si dobre nevedú
Opičie kiahne evidujú už v 20 krajinách: WHO predpokladá, že nové prípady budú pribúdať
Švajčiarsky sen o zisku medaily sa rozplynul: Američania o postupe rozhodli v prvej tretine
Poľskí poslanci schválili zrušenie senátu Najvyššieho súdu, ktorý kritizovala EÚ
Foto
Kapitán Tomáš Tatar: Som hrdý na tím! TOTO nám chýbalo na postup
Súd nariadil moldavskému exprezidentovi Dodonovi domáce väzenie: Podozrenie z vlastizrady a korupcie
Foto
Prekvapenie sa nekonalo: Slováci napriek obetavému výkonu nestačili na domáceho favorita a na MS končia