Sobota 27. 11.
Milan
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.10.2021 10:25 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Obyvatelia bratislavskej Karlovej Vsi môžu rozhodnúť o využití časti rozpočtu: Na projekty je pripravená suma 20-tisíc eur

Obyvatelia bratislavskej Karlovej Vsi sa môžu zapojiť do rozhodovania o využití časti rozpočtu mestskej časti.

V tlačovej správe o tom informuje hovorca mestskej časti Branislav Heldes. „Karlovešťania sami navrhnú, ktorý verejný priestor by chceli vylepšiť, opraviť či oživiť," vysvetlil. Do participatívneho rozpočtu v Karlovej Vsi PARTeR sa môžu zapojiť jednotlivci, registrované organizácie aj skupiny susedov. Na projekty, ktoré budú chcieť realizovať Karlovešťania, je pripravená suma 20-tisíc eur z rozpočtu mestskej časti. Maximálna suma na jeden projekt je dvetisíc eur.

„Suma zahŕňa náklady na vlastnú realizáciu projektov, aj náklady spojené s dokumentáciou. O presnej čiastke rozhodnú poslanci miestneho zastupiteľstva v decembri," spresnil hovorca. Celý proces bude riadiť koordinačná rada participatívneho rozpočtu, zriadená podľa pravidiel schválených zastupiteľstvom. „Karlovešťania, ktorí budú chcieť využiť rozpočet mestskej časti na zveľadenie či oživenie verejného priestoru, by mali začiatkom novembra sledovať web Karlovej Vsi. Vtedy bude možné predkladať návrhy projektov," upozornil Heldes.

Každý projekt by sa mal týkať revitalizácie a úpravy verejného priestoru či podpory a rozvoja komunitných a susedských vzťahov. Musí mať verejnoprospešný charakter, byť realizovaný na území Karlovej Vsi a pripravený tak, aby bol realizovateľný v roku 2022. „Dôležité bude, aby sa autor návrhu zapojil do jeho realizácie, získa na to finančnú podporu. Ideálnym priestorom pre aktivity sú napríklad karloveské vnútrobloky," poznamenal hovorca a dodal, že v rámci využitia participatívneho rozpočtu môže ísť o susedské aktivity, ktoré oživia verejný priestor alebo ho kultúrne pozdvihnú formou lokálneho podujatia.

Karlova Ves pomáha niekoľko rokov aktívnym komunitám prostredníctvom dotácií, ktoré schvaľuje miestne zastupiteľstvo. „Finančná podpora sa zavedením participatívneho rozpočtu rozšíri aj na neorganizované skupiny, napríklad na susedov, ktorým záleží na svojom okolí,“ vysvetľuje dôvody zavedenia participácie starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová. „Náš projekt sa zameria na aktivity, ktoré majú za cieľ skrášľovanie verejného priestoru a jeho skvalitnenie aj z hľadiska možnosti jeho užívania. Zároveň by mal PARTeR podporovať susedskú spoluprácu a komunitné projekty,“ doplnila karloveská poslankyňa a iniciátorka projektu Anna Zemanová.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Madrid ovládli protesty: Zúčastnili sa ich tisíce policajtov aj politici
Klub darcov v Nitre ide do finále: Ktoré projekty postúpili do užšieho výberu?
Ministerstvo zahraničných vecí varuje: Sem radšej necestujte!
Prvé prípady nového variantu koronavírusu v Nemecku: Odkiaľ ho ľudia priniesli?
Stáva sa hviezdou tímu: Tomáš Jurčo strelil svoj prvý gól v KHL
Hygienici apelujú kvôli novému variantu covidu: Ak prichádzate z týchto krajín, rýchlo sa prihláste!
Hustlista Filip Jančík so snúbenicou v Dubaji: Veľké svadobné nákupy?
Kvíz
Spoznáte hlavné mestá len podľa fotky? Otestuje svoje znalosti
Mužovi zrušili let kvôli búrke: Z pohľadu na to, čo začal vystrájať, budete mať dosť!
Prešovčania, o zábavu napriek opatreniam neprídete: Čo si pre vás mesto pripravilo?
Čaká nás ponocovanie: Aha, v akých časoch budú hrať slovenskí hokejisti na MS do 20 rokov
Energetická spoločnosť zháňa šikovného vykrádača trezorov: Prácička, aká sa neodmieta