Nedeľa 4. 12.
Barbora
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.08.2013 10:30 | Správy | Krimi | Domáce krimi

Skrátený prepis kompromitujúcich nahrávok: Špinavosti, aké ste ešte nečítali!

Nový Čas prináša výber z kompromitujúcich nahrávok, ktoré sa odohrávali od konca roka 2008 do začiatku roka 2009 a aj zo začiatku tohto roka.

Sú na nich zachytené hlasy podobné vtedajšiemu prokurátorovi Mamrákovi a topoľčianskemu podnikateľovi v rozhovoroch so svedkom.

Hlas podobný prokurátorovi: - Povedzte Vilovi, že skôr ako budúci rok nebude mať to obvinenie, to povedal Kain (nitriansky policajt), pretože ten prípad z roku 2005 na väzbu nestačí, to povedal Kain. Keď sa chce niečo vykonštruovať, musí to byť dôkladne premyslené, lebo ako Vilo povedal, ten Dodo bude mať isto dobrého právnika, ktorý hneď zistí, že je to umelo vykonštruované.

* * *

 

Hlas podobný prokurátorovi sa pozdraví so svedkom. Stretli sa v Bojniciach, lebo tam hlas M. nikto nepozná.

Svedok: - Čo máte pre Vila, pán doktor?

Hlas podobný prokurátorovi: - Je február, najneskôr v marci bude jeho synovec vo väzbe. Ale vznikli isté ťažkosti, ktoré sa týkajú toho právnika Šimunyho, ale do väzby musí ísť aj on, aby to vyzeralo dôveryhodne, takže povedzte Vilovi, že to treba o niečo navýšiť, nebudem mu ja volať, radšej mu to vy povedzte.

* * *

Hlas podobný prokurátorovi: - A povedzte Vilovi, že s tým Dodovým mladším bratom to bude tvrdší oriešok, ale to doriešime neskôr, nemusí sa báť, Šimuny aj s Jozefom idú najneskôr v polovici marca do väzby.

* * *

Hlas podobný prokurátorovi: - Všetci vás sledujú kvôli tomu výbuchu a vy prídete rovno za mnou! Ste normálny?! Bol som dohodnutý, že sa stretnem s Vilom aspoň teraz, keď je to také horúce. Jedine Milan (Palovič) alebo Vilo, a nie vy.

Svedok: - Mňa sleduje iba Kain!

(Prokurátor pošle Vilovi odkaz, že väzba pre synovca má byť predĺžená maximálne do marca 2010.)

* * *

Hlas podobný prokurátorovi: - Ale toto nie je bohvieaký príspevok pre mňa a kolegu Hrvolu! Môže prísť na stretnutie aj kolega Hrvola? ...

Hlas podobný prokurátorovi: - Existujú nejaké originálne nahrávky, tak ich všetky od vás odkúpim, nesmú sa dostať Mišenkovcom do rúk! Prosím vás, pochopte, preboha, moju situáciu! Viete veľmi dobre, že vám budem zaviazaný (ďalej nástojí, aby sa stretli). 

* * *

Hlas podobný podnikateľovi prezývanému Ryšavý: - Vilo mi odkázal po právnikovi, že aj na mňa máš nejaké veci.

Svedok: - Fuh, Ryšavý, však si dával desinu za mladého Andreja ako bonus, tak ste teraz všetci posratí.

Hlas podobný prokurátorovi: - Vy si veľmi dobre uvedomujete, čo máte v rukách, ale pochopte, keď sa to raz dostane do nesprávnych rúk, môže to narobiť veľa ľuďom problémy...

Svedok: - Toto chcete, no dobre, to si zrazu všetci uvedomujete, keď som za vami chodil, keď som vám od Vila nosil, tak ste nikdy nepovedali, že nechcete.

Prípady z tajných nahrávok

Marec 2009: Vykonštruované obvinenie z krátenia daní

Spoločníkov z firmy, ktorá obchodovala s mäsom, Juraja Šimunyho, Jozefa Mišenku a ich dodávateľa Jiřího Stromšíka v marci 2009 vyšetrovateľ obvinil z krátenia daní. Rok pred tým mali ukrátiť štát na daniach najmenej o 8,7 milióna korún (vyše 289 000 €). Po 7 mesiacoch obvinili ďalšieho spoločníka vo firme Andreja Mišenku. Jozefa Mišenku, Stromšíka a Šimunyho na základe návrhu prokurátora Mamráka nitrianska okresná sudkyňa vzala do väzby a Senát Krajského súdu v Nitre, ktorému predsedal Štefan Hrvola, ju potvrdil. 

Stromšík a Šimuny za mreža-mi sedeli 14 a pol mesiaca. Jozef Mišenka 14 mesiacov. Keď vyšiel na slobodu, v júli 2010 ho zavraždili. Znalecký posudok, ktorý dala vypracovať polícia, hovorí, že spoločnosť mala na daniach preplatok 6-tisíc €, a ten im daňový úrad vrátil. Vyšetrovanie je už uzavreté, za viac ako tri roky sa však nezačal súd.  Obvineným hrozí trest
7 až 12 rokov.

August 2009: Výbuch v podniku Euromont

V podniku na výrobu plastových okien v Topoľčanoch explodovala nálož. Muž, ktorý ju doniesol, výbuch neprežil. Medzi zranenými bola aj Zuzana
Mišenková, matka Jozefa a Andreja Mišenkovcov. Prípad vyšetrovali nitrianski policajti, keď ho po niekoľkých mesiacoch chceli ako neobjasnený odložiť, prevzal ho Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Policajti získali výpoveď muža, o ktorom mali podozrenie, že zabezpečil výbušniny. Začal spolupracovať ako svedok a uviedol, že ich zháňal pre Viliama Mišenku a Milana Pavloviča. Policajti ich obvinili z vraždy. Vyšetrovanie stále prebieha. Milana Dziana, ktorý poskytol výbušninu, už odsúdili.

Júl 2010: Vražda Jozefa Mišenku († 33)

Zastrelili ho v Topoľčanoch dva mesiace po tom, ako sa dostal z väzby za vykonštruované obvinenie z krátenia daní. Za jeho vraždu odsúdili Milana Pavloviča, Rolanda Mišecha a Róberta Trajkova, prezývaného Netvor. Jeho strýka Viliama Mišenku spod obžaloby oslobodili.

Dôkazy a hlavní aktéri kauzy

Sudca Štefan Hrvola (51)
na Krajskom súde v Nitre pôsobí od januára 1997. Nikdy nebol disciplinárne stíhaný. Na nahrávkach sa spomína v súvislosti s rozhodovaním o väzbe bratov Mišenkovcov, Šimunyho a Stromšíka.

8 nahrávok
z obdobia konca roka 2008 do začiatku roka 2009 a aj zo začiatku tohto roka. Vypracovaná predbežná expertíza hovorí o zhode hlasu osoby vystupujúcej na záznamoch ako Mamrák s hlasom bývalého šéfa nitrianskej prokuratúry. Polícia čaká na znalecký posudok.

Svedok
Priamy aktér z nahrávok. V rozhovoroch s ním je zachytený prokurátor Mamrák a podnikateľ. Vypovedá vo viacerých kauzách vrážd proti Viliamovi Mišenkovi. V minulosti bol viackrát trestne stíhaný. Podľa nahrávok je spojkou medzi Mišenkom a Mamrákom.

Exprokurátor Jozef Mamrák (65)
je hlavným aktérom prípadu. Istý čas pôsobil na krajskej prokuratúre v Nitre ako jej šéf. Začiatkom roka 2011 ho odvolal bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka bez udania dôvodu. Odišiel do dôchodku.

Viliam Mišenka (56)
je na nahrávkach veľakrát spomínaný. Svedok hovorí Mamrákovi, čo mu odkazuje a, naopak, Mamrák svedkovi, čo má odkázať Mišenkovi. Mišenka je obvinený z piatich vrážd a sedí vo väzbe. Usvedčuje ho práve tento svedok.

Policajt Patrik Kain (40)
sa podieľal na riešení prípadu výbuchu v topoľčianskej firme patriacej rodine Mišenkovcov a aj na kauze, kde sú Andrej Mišenka a advokát Juraj Šimuny obvinení z krátenia daní. Na nahrávkach ho spomína Mamrák.

Podnikateľ prezývaný Ryšavý
Na nahrávkach osoba s hlasom jemu podobným spolu s mužom s hlasom podobným Mamrákovi pýta od svedka záznamy z predchádzajúceho obdobia. Spolu s tromi ďalšími ľuďmi je obžalovaný za podvody s DPH z rokov 2002 - 2003 so škodou 720 miliónov korún.

Trestné stíhanie bývalého prokurátora Jozefa MAMRÁKA bolo právoplatne zastavené, pretože skutok sa nestal. Nahrávky, ktoré ho mali usvedčovať, sa ukázali ako falošné (podvrh). Preukázal to okrem iného znalecký posudok. Svedok J. KRAJČÍK, ktorý proti nemu vypovedal, bol právoplatne odsúdený za trestný čin marenia spravodlivosti, krivú výpoveď a krivú prísahu.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Na Jáve vybuchla sopka, do okolia vychrlila husté oblaky popola: Vyhlásili najvyšší stupeň pohovotosti
Nové tabuľky s evidenčným číslom ušetria až štvrtinu ceny z tých pôvodných: Zmeny nás čakajú už v januári
Kritika prezidentky pripomenula prejav prezidenta Kováča z marca 1994, hovorí politológ
Stres a panika v šou Pečie celé Slovensko: Za všetko môžu moderátori! Bača to na záver neuniesol
FotoVáš Tip
Bučkovcom ostali oči pre plač: Firma nám mala opraviť strechu, obrali nás o peniaze! Ako skončí matka s chorou dcérou?
Foto
Masívny zásah proti miestnym gangom! Mesto obkľúčili tisícky vojakov, vyjadril sa aj prezident
Izraelsko-palestínsky konflikt pokračuje: Vzdušné sily zaútočili na pásmo Gazy
Nazastavila ich ani vojna: Rusi zozbierali na Ukrajine pšenicu v hodnote miliardy dolárov
Ružičkov nádherný gólový únik a trojbodový koncert, Fehérváry nedohral pre zranenie
V pražskej nemocnici vypukol požiar: Z urgentného príjmu museli evakuovať desiatky ľudí
Foto
Pre budúcoročnú korunováciu Karola III. upravia historickú korunu: Ročne priláka viac než milión turistov
Foto
Moderátor Ivan „Binďo” Bindas má roky vážne chorú maminu: Bolo veľmi ťažké sledovať ako chradne