Utorok 26. 10.
Demeter
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.07.2021 10:00 | Správy | Domáce správy

Ombudsmanka Patakyová otvorene prehovorila: Toto opatrenie najvýraznejšie zasiahlo základné právo

Máme za sebou viac než rok života s pandémiou, ktorá výrazne zasiahla do najrôznejších oblastí nášho života. Základné práva a slobody občanov boli po dlhú dobu obmedzené a všetci sme si museli zvyknúť na neustále zmeny pravidiel a nariadení.

S verejnou ochrankyňou práv, právničkou a univerzitnou profesorkou Máriou Patakyovou sme sa rozprávali o tom, ako sa na Slovensku – nielen v čase pandémie – dodržiavajú práva a slobody občanov, koho práva sú najčastejšie porušované a ako môže občan získať väčší prehľad o svojich právach.

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

Práva a slobody sa v našej krajine nedodržiavali ani v časoch pred pandémiou. V ktorých oblastiach sme mali najvýraznejšie nedostatky?

Nedodržiavanie základných práv a slobôd sa týka viacerých oblastí. Pandémia však problémy zvýraznila, a to obzvlášť tie, ktoré sú dlhodobo zaned­bávané, či už ide o právo na vzdelanie, prístup k pitnej vode či právo na súdnu a inú právnu ochranu. Podnety prichádzajú dlhodobo vo veľkej miere ohľadne prideľovania rôznych dávok a príspevkov, dôchodkov či zbytočných prieťahov v konaniach.

Zhoršilo sa dodržiavanie základných práv a slobôd so zavedením najrôznejších opatrení súvisiacich s pandémiou? Ktoré najvýraznejšie?

So zavedením opatrení na ochranu zdravia a života sa, prirodzene, začali obmedzovať iné základné práva a slobody, napr. právo zhromažďovať sa, právo slobodne sa pohybovať a podobne. Zásahy do práv v krízovej situácii sú potrebné, avšak nemali by presahovať nevyhnutnú mieru.

Výrazne sa opatrenia dotkli napr. práva na vzdelanie. Jeho obmedzenie bolo na začiatku pandémie ešte akceptovateľné, no po dlhých mesiacoch nadobudlo zatváranie škôl už dlhodobý charakter, čo som vyhodnotila ako problematické. Mnohé deti z vylúčených komunít alebo zo sociálne slabších rodín nemajú prístup na internet a dištančné vzdelávanie pre ne nebolo možné absolvovať, čo považujem za porušenie ich práva na vzdelanie. Podľa odhadov ide o zhruba 50 000 detí na Slovensku.

Zasiahlo sa do niektorých práv a slobôd – pri spätnom pohľade – nad nutný rámec?

V prvej vlne pandémie som upozorňovala napr. na problematickosť povinnej štátnej karantény. Vyzývala som vtedy na prehodnotenie tohto systému, pretože som vo svojej analýze konštatovala viaceré sporné body. Opakovane som tiež upozorňovala na problém vágnych a príliš širokých kompetencií Úradu verejného zdravotníctva a ministerstva zdravotníctva počas pandémie. Za veľký problém som považovala aj skutočnosť, že nemáme k dispozícii dostatočnú a efektívnu právnu ochranu trocha opatreniam.

Mal občan vôbec šancu vyznať sa v rôznych nariadeniach a opatreniach, alebo sa dovolať nápravy v prípade rôznych problematických opatrení prijatých ÚVZ SR alebo vládou? Čo si o tom myslí ombudsmanka si môžete prečítať v Novom Čase Nedeľa.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas Nedeľa, Andrea Kvintová

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Krstný syn princeznej Diany sa oženil: Jeho manželkou je bohatá dedička
V ozbrojených silách USA sú vojaci so slovenským pôvodom: Naď vysvetľuje
Kúpa psa od podvodníka viedla k rodinnej tragédii: Žene zomrel brat, manželovi musia amputovať nohy
Fanúšik vrátil hviezde NFL jubilejnú loptu: Vďaka tomu sa dočkal štedrej odmeny!
Foto
Kráľovná Alžbeta II. sa vrátila k pracovným povinnostiam: Ten detail na jej tvári potešil všetkých
Modelka Silvia Kucherenko hviezdila v zámockej kuchyni: Sexi foie gras à la Kucherenko!
Britský odvolací súd potvrdil vysokú pokutu pre ruskú televíziu RT: Verdikt môže priliať olej do ohňa
Foto
Hlbšie sa už klesnúť nedá! Fanúšik si uťahoval z tragickej smrti brankára NHL
Podpredseda poľskej vlády chce radikálne posilniť armádu, prekvapivé vyhlásenie: Ak chceš mier, priprav sa na vojnu
Piško pomenoval tri bolestivé problémy Slovenska: Žijeme najhoršiu dobu od čias revolúcie
Foto
Mamička dojčí svojich synov pred školou aj na ihrisku: Zarážajúce, dokedy to chce ťahať
V európskom finále zdolal Československo: Futbalový svet opustil bývalý škótsky tréner († 73)