Pondelok 14. 6.
Vasil
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
07.06.2021 00:00 | PR články
PR článok

Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu. Aj motorové palivá majú svoju evolúciu

Kým pred viac ako sto rokmi, keď sa začali vyrábať prvé palivá, neexistovali takmer žiadne požiadavky na ich kvalitu, dnes je situácia úplne iná. V článku sa dozviete niečo z histórie, ako sa líšia základné, aditivované a prémiové palivá aj ako aditíva zlepšujú ich vlastnosti. Vypočujte si tiež podcast s odborníkom na kvalitu palív a pozrite si video, v ktorom vám ukážeme, ako sa Slovnaft stará o vysokú úroveň technického zázemia svojich čerpacích staníc.

Čo bolo prvé
Bol skôr spaľovací motor alebo benzín? Odpoveď je jednoznačná – spaľovací motor. Prvé autá s týmto typom motora jazdili na zmes plynov. Až v roku 1870 sa vo Viedni vydalo na cesty prvé auto poháňané kvapalinou podobnou neskoršiemu benzínu. To už na dvere klopalo 20. storočie. Vo svete vyrástli prvé rafinérie a obidve odvetvia – automobilky aj producenti palív – sa stali nerozlučnou dvojicou. Každé zdokonalenie motora si vyžiadalo zdokonalenie motorových palív. Po náraste počtu áut, ktoré sa postupne stali pre väčšinu ľudí každodennou samozrejmosťou, vstúpili do hry aj ekologické požiadavky pre motory aj palivá. Skrátka, vysokej úrovni súčasných motorov zodpovedá aj špičková kvalita súčasných motorových palív.

Tajné recepty
Základný princíp spracovania ropy je na celom svete v zásade rovnaký. V štátoch, kde sa kvalitatívne požiadavky na palivá stroho držia technických noriem, stačí rafinériám vyrábať len základové palivo. Na dosiahnutie dlhodobo optimálneho výkonu to však nestačí. Dnes majú rafinérie svojich vývojárov, ktorí vytvárajú recepty na špičkové aditivované palivá. Zloženie zmesi prísad zlepšujúcich úžitkové vlastnosti motorových palív si rafinérie pred konkurenciou dobre strážia.

Otvoriť galériu
Tajné recepty
Zdroj: slovnaft

Odčlenenie už vo výrobe
Ako prémiové sú často označované palivá so štandardným zložením vyrobené štandardným spôsobom, do ktorých bol dodatočne primiešaný vyšší obsah výkonnostnej prísady v porovnaní so základným aditivovaným palivom. V niektorých prípadoch sa však prémiové palivo začína od štandardného odlišovať už v procese výroby. To je aj prípad prémiového paliva zo Slovnaftu, ktoré sa vyrába iným spôsobom ako bežné aditivované palivo. Oproti nemu má aj vyšší podiel výkonnostnej prísady. 

Vedeli ste, že začiatok výroby palív pred viac ako sto rokmi zachránil život veľrybám? Vypočujte si podcast s odborníkom na rozvoj rafinérskych produktov. 

Prečo aditíva 
Poznáme dve základné skupiny prísad do motorových palív. Prvá sa používa priamo pri výrobe na dosiahnutie základných vlastností motorových palív, druhou skupinou sú výkonnostné prísady na zlepšenie úžitkových vlastností. Je to pomyselná šľahačka na torte, ktorá zvyšuje koróznu odolnosť, má lepšiu mazivosť či výrazne znižuje penivosť. Značkové palivá obsahujú všetky potrebné prísady a nie je potrebné ich ďalšej vylepšovať, efekt môže byť dokonca opačný. Je to podobné ako v kuchyni – pozor na presolenie.

Otvoriť galériu
Stojan
Zdroj: slovnaft

EVOTECH formula 
Evolúciu palív má v sebe zakódovanú aj viaczložková výkonnostná prísada EVOTECH formula, ktorá zušľachťuje všetky palivá predávané na čerpacích staniciach Slovnaft. Jej hlavným prínosom sú čistiace vlastnosti – dokážu aj starý motor vyčistiť od úsad a udržiavať ho naďalej čistý. EVOTECH formula pre benzíny zahŕňa navyše mazivostnú prísadu, ktorá dokáže chrániť mechanické časti palivovej sústavy pred predčasným opotrebovaním, znížiť trenie a následný vznik tepla, a znížiť tak spotrebu. Aditívum tiež chráni kritické súčiastky pred koróziou. EVOTECH formula pre motorovú naftu zas obsahuje protipenivostnú prísadu, čo zvyšuje komfort pri tankovaní, a chráni kritické súčiastky pred účinkom korózie.

EVOTECH formula

Otvoriť galériu
EVOTECH formula
Zdroj: slovnaft

Nové auto ocení kvalitu, staré vám za ňu poďakuje. Predĺžiť životnosť svojho auta môžete práve tankovaním kvalitného paliva. Na čerpacích staniciach Slovnaft sa môžete spoľahnúť, že palivo, ktoré tankujete, spĺňa tie najvyššie nároky na kvalitu pri výrobe, distribúcii aj pri uskladnení priamo na čerpacej stanici. Slovnaft sa o svoje výrobné zariadenia, produktovod, skladovacie terminály  či železničné a auto-cisterny dôkladne stará. A nenecháva nič na náhodu ani v koncovke – na čerpacích staniciach pravidelne mení výdajné stojany a čistí nádrže na palivá. Pozrite si video a nazrite do jednej z nich. 
Garancia kvality

Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Najkrvavejší incident v moderných dejinách Egypta má dohru: Súd potvrdil rozsudky smrti pre 12 členov Moslimského bratstva
Zabil muža na Liptove medveď? Enviroministerstvo vydalo jasné stanovisko
Foto
Prehltla ho veľryba, no predtým... Šokujúce odhalenie o mužovi, ktorý ušiel hrobárovi z lopaty
Reakcia prezidentky Čaputovej na Summit NATO: Aká je budúcnosti Aliancie v kontexte spoločenských zmien?
Foto
Slováci sú po výhre šťastím bez seba: Nedá sa opísať, čo prežívame, vraví Hamšík
Briti si slobodu ešte dlho neužijú: Johnson odložil uvoľňovanie pandemických opatrení
Foto
Šialené, kam je niekto ochotný zájsť! Odpadnete, čo všetko si nechal tento mladík upraviť na svojom tele
Foto
Slovenská senzácia! Tarkovičova družina zvládla zápas s Poľskom a oslavuje veľký triumf
Klasické príznaky koronavírusu sa už neobjavujú tak často: Na čo si teraz musia ľudia dávať viac pozor?
Čaputová na summite: Americký prezident Biden ocenil pokrok Slovenska
Bieloruská opozícia je maximálne znechutená: Brífing s Pratasevičom označili za absurdné divadlo
Hrozivá predpoveď, prudká zmena klímy je neodvratná: Pred vlnami horúčav či silných dažďov nás už nič neochráni