Štvrtok 7. 7.
Oliver
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
15.05.2021 08:46 | Správy | Domáce správy

Šikana na školách je realita: Nemilé zistenia inšpekcie, prieskum hovorí jasne

Šikanovanie v žiakoch vyvoláva obavy a úzkosť. Odvahu pomôcť spolužiakovi vzoprieť sa proti agresorovi by nemalo 35 percent žiakov gymnázií a 30 percent žiakov stredných odborných škôl. Vyplýva to zo zistení Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) v súvislosti so šikanou v školách, zverejnených na jej webe.

V školskom roku 2019/2020 zisťovala inšpekcia stav bezpečnosti školského prostredia so zameraním na výskyt nevhodného správania spolužiakov a šikanovania v 31 základných školách, v siedmich gymnáziách a v ôsmich stredných odborných školách. Dotazník vyplnilo 2 165 žiakov základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl. Z výsledkov dotazníka vyplýva, že šikanovaní i svedkovia šikanovania označili viaceré miesta, kde agresori najčastejšie svoje obete šikanovali, a to aj napriek zabezpečenému pedagogickému dozoru či nainštalovaným videokamerám na chodbách škôl. "Za najčastejšie miesto šikanovania všetci žiaci označili triedu počas prestávky," uvádza ŠŠI.

Pre tému žiackej pohody bol medzinárodne prijatý pojem wellbeing, ktorý možno v kontexte edukácie prekladať ako "cítiť sa dobre" a zároveň "dobre sa učiť". "Wellbeing žiakov v školách oslaboval najmä prístup niektorých učiteľov (zosmiešňovanie, ponižovanie a neprimerané nároky), ktorý nebol budovaný na základe úprimnej interakcie, vzájomného počúvania sa. Žiaci nevnímali pedagógov vždy ako spravodlivých pri prešetrovaní porušenia disciplíny ani pri riešení nevhodného správania jednotlivcov, čo sa prejavilo aj ich nedôverou voči pedagogickým a odborným zamestnancom pri riešení vzdelávacích, ale najmä osobnostných problémov," uvádza ŠŠI.

Takmer štvrtina všetkých opýtaných žiakov (30 percent žiakov stredných odborných škôl, 21 percent žiakov gymnázií a 16 percent žiakov základných škôl) si myslí, že učitelia nie vždy boli v čase vyučovania tolerantní a chápaví, viacerí nedokázali nevhodné správanie žiakov eliminovať a spravodlivo riešiť. Takmer pätina všetkých členov žiackych školských rád nebola presvedčená o tom, že ochranu a podporu učiteľov majú aj žiaci, ktorých iní odsudzujú pre náboženstvo/rasu/sociálny pôvod/národnosť alebo názory.

Žiaci pociťovali potrebu väčšej slobody, otvorenosti a ústretovosti vo vzájomných vzťahoch medzi žiakmi i medzi žiakmi a pedagógmi. Podľa výsledkov dotazníka ŠŠI by chceli viac hovoriť o škole a o živote v nej, byť informovanejší o vzniknutých problémoch, aktívnejšie sa zúčastňovať na rozhodovacích procesoch spolu s pedagógmi školy. Mnohým prekážal nezáujem učiteľov o ich záľuby a aktivity vo voľnom čase.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Ukrajinská prokuratúra vyšetruje tisíce obvinení z vojnových zločinov: Postavia sa Rusi pred súd?
Brittney Grinerová z ruskej basy: Dostaňte ma domov, prezident Biden!
Foto
Zdrvená Šuvadová sa utápa v obrovskom žiali: Prečo sa herečka uzatvorila pred svetom?
Foto
Aiden prežil besnenie strelca pri Chicagu, jeho rodičia to šťastie nemali: Slová, z ktorých puká srdce
Foto
Nicole Kidman predviedla na týždni módy extravagantný kúsok: Videla si vôbec pod nohy?
Dokonalá kamufláž medzi sovími plyšákmi: Uhádnete, čo na tejto fotke nesedí?
Ďalší britský premiér podáva demisiu: Je už tretí v poradí, ktorý rezignoval na svoju funkciu
Zelenskyj si pochvaľuje: Delostrelectvo dodané zo Západu znižuje bojové schopnosti Ruska, ich straty budú narastať
PR článok
Hudobná senzácia v Bratislave. V NTC vystúpia legendárni Kool&The Gang
Johnson odvolal ministra z funkcie: Ten ho vyzýval na odstúpenie, kam až plánuje zájsť?
Prvé body malého Schumiho oslavovali ako víťazstvo
Foto
Slovan nevyužil dlhočiznú presilovku: Do gruzínskej odvety sa pôjde bez gólov