Sobota 3. 6.
Karolína
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
27.02.2013 17:00 | Šport | Futbal

Vláda schválila financie na modernizáciu štadiónov

Zo štátneho rozpočtu pôjde ročne na rekonštrukciu, modernizáciu a budovanie štadiónov 4,5 milióna.

Na stredajšom rokovaní vlády SR sa ministri zaoberali aj financovaním rekonštrukcie, modernizácie a budovania ligových futbalových štadiónov na roky 2013 - 2022. Predkladateľom materiálu s rovnakým názvom bol minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič. Vláda ho v návrhu uznesenia schválila a uložila podpredsedovi vlády a ministrovi financií Petrovi Kažimírovi zabezpečiť v štátnom rozpočte finančné prostriedky v objeme 4,5 milióna eur ročne pre potreby spomenutej modernizácie, a to každoročne do 31. marca až do roku 2022. Tento projekt sa však netýka výstavby Národného futbalového štadióna, ktorý je už niekoľko rokov predmetov diskusie.

Podľa predkladacej správy futbalové štadióny majú slúžiť verejnosti a je vo verejnom záujme, aby poskytovali ich návštevníkom komfort, pohodlie, služby, ale predovšetkým zaručovali bezpečnosť. Vzhľadom na súčasný technický stav štadiónov na Slovensku sa ukazuje ako nevyhnutnosť dobudovanie infraštruktúry slovenských ligových futbalových arén na takej úrovni, aby spĺňali všetky uvedené atribúty, ďalej podmienky Klubového licenčného systému pre súťaže Európskej futbalovej únie (UEFA), smernice UEFA pre infraštruktúru štadiónov a tiež legislatívne normy Slovenskej republiky, a to najmä s ohľadom na bezpečnosť.

Zámerom predkladaného materiálu je, aby Slovenský futbalový zväz (SFZ) ako najväčšia športová organizácia na Slovensku zastrešil z pozície hlavného garanta financovania rekonštrukcie ligových futbalových štadiónov, a to najmä v krajských mestách a tradičných baštách slovenského futbalu. Na financovaní uvedeného zámeru sa budú podieľať futbalové kluby maximálne do výšky 10 - 15 % rozpočtu na daný štadión. Zvyšok finančných prostriedkov bude poskytnutý zo štátneho rozpočtu a samosprávy v pomere 60:40. Zrekonštruované ligové štadióny bude potom SFZ na stanovenú dobu (15 - 20 rokov) bezodplatne využívať na organizáciu zápasov reprezentačných mužstiev SR vo všetkých vekových kategóriách.

"Ide o 21 slovenských štadiónov, ktoré nebudú slúžiť len futbalu, ale aj na iné účely, či sú to koncerty, alebo rôzne športové podujatia. Budú to v prvom rade štadióny v krajských mestách, štadióny ligových mužstiev a, samozrejme, aj v 'druholigových' mestách. Ministerstvo financií nájde prostriedky na to, aby ročne na tento účel vyčlenilo 4,5 milióna eur. Podľa môjho názoru sa s rekonštrukciami začne na budúci rok. Malo by to byť tak, že prioritne dostanú peniaze v mestách, ktoré majú potenciál hrať v európskych pohárových súťažiach. Chceme, aby sa naše štadióny podobali tým v Európskej únii, napríklad v Nemecku. Ja osobne by som do športu investoval stále viac a viac, pretože to sa vracia," povedal splnomocnenec vlády pre mládež a šport Dušan Galis.

Minister financií SR Peter Kažimír prezradil, že idea projektu vznikla na pôde Slovenského futbalového zväzu. Modernizácia štadiónov by mala priniesť zvýšenie zamestnanosti, Kažimír si želá, aby sa na projekte zúčastnili predovšetkým slovenské firmy. "Verím, že sa účasti na projekte nezmocnia veľké nadnárodné spoločnosti. Mali by sme skôr pomôcť remeselníkom. Rekonštrukcie si vyžiadajú malé remeselnícke práce, práce s kovom, či stavebníctvo. Práve tieto sektory teraz potrebujú pomoc," uviedol v utorok šéf rezortu financií.

"Za ostatných pätnásť až dvadsať rokov štát, súkromníci ani zväzy nedali do infraštruktúry veľa peňazí. Dúfam, že verejnosť ocení, že by sa to malo sústrediť najmä mimo hlavné mesto," povedal Kažimír. Výdavky na skvalitnenie infraštruktúry futbalových štadiónov bude vláda hľadať aj vo vlastných radoch. Podľa Kažimírových slov chce získať ušetrené peniaze z financií na školenia a sympóziá a takisto zo zníženia cestovných nákladov viacerých štátnych inštitúcií. "Celý projekt bude mať v rukách SFZ a viem, že ten podpísal zmluvu aj so ZMOS-om. Žiadny štadión nie je predmetom priamej podpory vlády, projekt je len vecou nášho zmluvného vzťahu so Slovenským futbalovým zväzom," uviedol ďalej minister, ktorý musí na desaťročný projekt nájsť 4,5 milióna eur ročne.

Súčasťou rokovania vlády nebola podpora projektu výstavby Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave. Vláda má záujem na tom, aby bola výstavba NFŠ financovaná zo súkromných zdrojov. "Zdôrazňujem, že nejde o žiadny luxus. Pôjde o modelové typy štadiónov, ktoré v dvoch prípadoch budú spĺňať podmienky UEFA, aby sa tam mohli organizovať medzištátne zápasy," dodal Peter Kažimír. Minister financií SR hovoril o štadióne v Žiline, ktorý trápi najmä okolie a parkovacie plochy v jeho blízkosti a o Štadióne Antona Malatinského v Trnave, ktorého rekonštrukcia sa začne na jar.

Okrem toho sa na projekte zúčastnia aj štadióny v Košiciach, Prešove, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede, Zlatých Moravciach, Ružomberku, Senici a Myjave. Z prostriedkov spomenutého projektu bude SFZ financovať aj výstavbu Národného tréningového centra SFZ v Poprade a zabezpečí aj dobudovanie štadiónov v Leviciach, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch, Piešťanoch, Podbrezovej a Bardejove.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.Odporúčame z TIVI.sk

(ilustračné foto)
Niekoľko základných škôl zakázalo Bibliu: Znepokojivý dôvod
Pôvod zárezov na stromoch je záhadou aj pre odborníkov.
FotoVáš Tip
Dárius objavil na stromoch v lese záhadné identické stopy: Čo to je? Jedinečný úkaz zmiatol aj odborníkov!
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Dojemné gesto prezidentky Čaputovej: Sústrastný telegram do Indie, kde zomrelo takmer 300 ľudí
Tturecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Je to oficiálne! Veľká udalosť v Turecku: Erdogan zložil prísahu, v krajine vládne už dvadsať rokov
(ilustračné foto)
Slovensko sa stalo rekordmanom: Patrí nám prvenstvo v pomoci Ukrajine! Koľko nás stálo odsúdenie vojny?
Na snímke koaličný poslanec Národnej rady (NR) SR Michal Šipoš (OĽaNO).
Šipoš sa nehodlá vzdať: 500 eur chce dať každému občanovi, ktorý... Raši len krútil hlavou
Foto
Štulajter v ňom videl potenciál od malička: Prvý Hamšíkov tréner o tom, čo Marek urobil iba raz
Na cesty vyráža nabalený
Foto
Odvážny plán maturanta Jána: Na Pionieri prejdem celý svet! Takto sa pripravuje na cestu
Monika na seba nenechala dlho čakať a venovala vyznanie manželovi tiež.
Foto
Hilmerová a Bekr by svojim deťom zniesli aj modré z neba: Výlet ako z rozprávky!
Partia hasičov pomáhala pri zemetrasení v Turecku, v troskách našla 11 živých osôb.
Hasiči v Taliansku robili čo mohli: Za svoju prácu dostali uznanie! Ich misia sa skončila
Novomanželia boli s prácou Natashe nespokojní
Foto
Návrhárka Azari sa ostro pustila do novomanželky Weitera: Vojna pre svadobné šaty!
Líder OĽANO Igor Matovič
Matovič si sadol s premiérom: Strana OĽANO podporí vládu, ak mu splní dve požiadavky!