Štvrtok 7. 12.
Ambróz
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.10.2012 16:01 | Správy | Domáce správy

Kauza zafarbená bravčovina: V prípade začali trestné stíhanie

Stali sme sa obeťami ďalšieho potravinového škandálu. Falošné hovädzie mäso pôvodom z Maďarska sa totiž nachádza aj u nás.

Inšpektori štátnej veterinárnej a potravinovej správy prechádzali celý víkend sklady a hľadali farbivom napustenú bravčovinu. Tlačová tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zuzana Gulová informovala, že falošné mäso potvrdila laboratórna analýza. Momentálne pokračujú kontroly v sklade a u distribútora v Bratislave a Košiciach. Ministerstvo plánuje zverejniť ďalšie informácie po ukončení kontroly.

Po tom, čo maďarská štátna televízia informovala o tonách falošného bravčového mäsa, ktoré maďarská firma exportovala do Švédska ako hovädzie, spozorneli aj slovenské kontrolné orgány. „Zatiaľ sme kontroly len rozbehli, mäso sa našlo len v jednej prevádzke,“ vyjadril sa Jozef Bíreš, riaditeľ štátnej veterinárnej a potravinovej správy.


Ako uviedol, je možné, že zafarbená bravčovina sa dostala aj do reštaurácií. „Predpokladáme, že do obchodov takéto mäso nepúšťajú, lebo by im na to prišli. Zatiaľ nie je signál, že by bolo na predajných pultoch,“ povedal Bíreš.

Začali trestné stíhanieV prípade bravčového mäsa, zafarbeného na červeno a predávaného ako hovädzie, začal košický policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania spotrebiteľa. Informoval o tom dnes košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Distribútorská spoločnosť so sídlom v Košiciach dodala 1. októbra na základe faktúry firme so sídlom v Bratislave mäso s označením Hovädzia sviečková 2/3 LBS o hmotnosti 418 kilogramov s dátumom spotreby do 14. septembra 2014 v sume 5821 eur s DPH. Na mäse bola uvedená zdravotná značka HU 574 EK.

"Mäso spoločnosť nakúpila od dodávateľskej spoločnosti so sídlom v Maďarsku v doposiaľ nezistenom čase a nezistenom množstve. Následným šetrením Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR so sídlom v Bratislave bolo predbežne zistené, že v danom prípade ide o bravčové mäso zafarbené doposiaľ presne nezisteným červeným farbivom. Týmto konaním zo strany košickej spoločnosti došlo k oklamaniu spotrebiteľa na dodanom tovare a bola spôsobená doposiaľ presne nezistená škoda," uviedol Szabó. Za zločin poškodzovania spotrebiteľa je trestná sadzba v rozmedzí odňatia slobody na tri až osem rokov.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Walesa ukázal zábery z nemocnice.
Foto
Exprezidenta museli hospitalizovať! Znepokojivé FOTO z lôžka: Čo s ním je?
Ibi si zaspomínal na Barbaru († 43).
Foto
Záhadné slová Ibiho Maigu po smrti Haščákovej († 43): Potrebovala pomoc, kto bude ďalší?!
V Banskej Štiavnici otvorili nocľaháreň v decembri minulého roka, no ešte nikto v nej neprespal.
Bezdomovci sa pred tuhým mrazom vedia ukryť: Útulok sa však potýka so závažným problémom
Osobné auto v stredu podvečer zrazilo chodca.
Ožratý a neosvetlený chodec si vykračoval stredom cesty: Kruto na to doplatil!
Ilustračné foto
Zranenia a vyhrážky: Na muža zaútočil nožom! Agresor skončil v rukách polície
Ukrajinci mesto Bachmut bránia zubami-nechtami.
Ruské drony opäť útočili! Schytala to prístavná infraštruktúra na Dunaji
Na snímke Ján Jenčo.
Aktualizované
Finálne rozhodnutie: Generálny riaditeľ sa vzdáva funkcie!
Foto
Hrozná tragédia: Futbalista zomrel so svojimi deťmi, manželka je v kritickom stave
Fakultná nemocnica J. A. Reimana Prešov
Aktualizované
V nemocnici sa mení vedenie: Kto zasadol na riaditeľovskú stoličku?
Silvia je na svojho syna nesmierne hrdá.
Foto
Kucherenko ponúka služby svojho syna online: Bude robiť doučovateľa! Koľko si účtuje?
(ilustračné foto)
Poplach v dovolenkovom raji: Zákaz vychádzania a stav núdze! Desivé, čo sa tam deje
Grand hotel, Starý Smokovec
Električkou sa do Starého Smokovca nedostanete! Doprava sa musela prispôsobiť snehu a poľadovici