Utorok 17. 5.
Gizela
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
21.10.2009 14:32 | Správy | Peniaze

Ropovod do Schwechatu nemusí ísť cez Žitný ostrov

Ropovodné prepojenie medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom nemusí ísť cez územie Žitného ostrova.

Ako uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, konkrétna trasa bude známa na základe vypracovaného projektu. "Tento priestor vlastne je len hypotetický vzhľadom na to, že na konkrétnu trasu bude musieť byť vypracovaný konkrétny projekt, ktorý pôjde normálne do posudzovacieho konania, kedy bude dostatok priestoru, aby sa všetky subjekty mohli vyjadriť k bezpečnosti alebo nebezpečnosti tohto projektu.

Aká bude konečná trasa závisí od projektantov, a či to okolie budú akceptovať všetky subjekty, ktoré sa môžu k tomuto projektu vyjadriť. Alebo sa bude hľadať alternatívna trasa," uviedol minister na margo kritických postojov niektorých organizácií k možnej trasy ropovodu cez územie Žitného ostrova, ktorý je zásobárňou pitnej vody.

Minister Jahnátek však nevidí ako problém, že sa uvažuje aj nad trasou ropovodu cez územie Žitného ostrova. "Pokiaľ by som mal vnímať všetky argumenty oponentov tohto riešenia, tak by sme mali okamžite zastaviť výrobu v Slovnafte, mali by sme okamžite zastaviť činnosti všetkých čerpacích staníc na území Žitného ostrova, zakázať prepravu kamiónov alebo cisterien, ktoré prevážajú pohonné hmoty, lebo tie oveľa ľahšie môžu znečistiť Žitný ostrov," podotkol Jahnátek.

Poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD Peter Pelegrini predložil na októbrovú schôdzu návrh, podľa ktorého by sa mohli ropovody budovať aj cez územia, ktoré sú na Slovensku v najvyššom, piatom stupni ochrany prírody. Pelegrini minulý týždeň zdôvodnil svoj návrh tým, že novela zákona má riešiť možnosť, aby orgány štátnej správy mohli udeliť výnimku z najvyššieho stupňa ochrany v prípade, že pôjde o dostavbu alebo výstavbu ropovodného diela ako verejnoprospešnej stavby, ktorá má strategický význam pre energetickú bezpečnosť Slovenskej republiky.

"Legislatívny zámer vracia stav spred roka 2005, kedy z dôvodu určitej konkurenčnej vojny si Slovnaft presadil takúto zmenu zákona. Jednou vetou zablokoval územie Žitného ostrova," obhajoval zámer poslanca Pelegriniho minister Jahnátek.

Podľa ministra je projekt ropovodného prepojenia medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom pre Slovensko dôležitý najmä z hľadiska energetickej bezpečnosti. "Cieľom projektu je to, že v prípade krízy máme okamžite náhradu a vieme priniesť až 3,5 mil. ton ropy z tohto smeru. Zároveň rakúska strana na svojom území pre potreby Slovenskej republiky vybuduje zásobník ropy na 75 tis. ton. Táto trasa je dôležitá pri krízových stavoch," konštatoval Jahnátek.

Ropovodné prepojenie by sa malo začať stavať v roku 2012. Prípravne práce na ropovodnom prepojení by sa mali podľa ministra Jahnátka začať už začiatkom budúceho roka. "Vytvoríme také podmienky, aby došlo k urýchlenej výstavbe ropovodného prepojenia. Pokiaľ by sa prípravne práce vedeli urýchliť, určite by sa začalo s výstavbou ropovodného prepojenia ešte skôr," dodal Jahnátek.

Výstavbu ropovodného prepojenia zabezpečí slovenská spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV, ktoré za týmto účelom založili spoločnosť Bratislava-Schwechat Pipeline. V spoločnom podniku 74-percentný podiel vlastní Transpetrol a 26 % akcií drží OMV. Ropovodné prepojenie medzi Slovenskom a Rakúskom bude mať dĺžku 62 kilometrov, z toho na území Slovenska približne 12 kilometrov. Prepravná kapacita ropovodu sa bude pohybovať na úrovni 2,5 až 5 mil. ton ropy ročne. Ako uviedol minulý týždeň Jahnátek, na podmienkach financovania projektu sa majú dohodnúť obe spoločnosti.

Rakúsko má záujem o výstavbu ropovodného prepojenia najmä kvôli tomu, aby mohlo priamo importovať ruskú ropu. "Vybudovanie ropovodu po prvýkrát umožní transport ropy do Rakúska priamo z Ruska. Táto diverzifikácia hrá kľúčovú úlohu pre Rakúsko, keďže značne zníži závislosť krajiny na iných transportných systémoch. Sme šťastní, že niekoľkoročná naša snaha vyústila do dohody na ministerskej úrovni," uviedol minulý týždeň podpredseda predstavenstva OMV zodpovedný za rafinérsku činnosť a marketing Gerhard Roiss. Problémom podľa neho stále zostáva udelenie súhlasu na vybudovanie 10 kilometrov dlhého potrubia na slovenskom území. "Naproti tomu práva na vybudovanie 50 kilometrov dlhého potrubia na rakúskej strane sú prakticky isté. Dúfame, že túto poslednú prekážku na slovenskej strane rýchlo prekonáme," konštatoval Roiss.

Smer chce podľa Most-Híd ohroziť zdroje pitnej vody

Vládny Smer-SD chce podľa strany Most-Híd, ktorú založili bývalí členovia opozičnej SMK na čele s jej expredsedom Bélom Bugárom, ohroziť zdroje pitnej vody na území SR. Novinárom to v stredu na tlačovej besede povedal podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Odvolal sa pritom na návrh zákona o ochrane prírody, ktorou chce poslanec Smeru Peter Pelegrini umožniť, aby sa cez chránené vodohospodárske územia s výnimkou mohli stavať aj ropovody.

"Smer-SD a vláda má problém s predajom strategických podnikov, jeho poslanci považujú za prioritné ohroziť to najcennejšie - pitnú vodu na území SR," vyhlásil Simon. Podľa neho ide o záujem rakúskej strany. Najvyššiu ochranu by tak mohol stratiť napríklad Žitný ostrov s jeho vodami. Simon tvrdí, že je to biznis. "Žiadna stratégia, žiadny záujem, všetko ide bokom. Ekonomická loby alebo záujem, ktorí to majú postaviť a ktorí z toho majú osoh, je prednejší," dodal.

Simon si myslí, že keď návrh prejde, vláda môže zmeniť propagačnú kampaň Asociácie vodárenských spoločností SR a ministerstva zdravotníctva Pijem zdravú vodu, nápoj z vodovodu, ktorá odštartovala v septembri. "Môžeme ju s humorom a iróniou nahradiť sloganom - pijeme vodu z ropovodu," povedal. "Chceme vytvoriť verejný tlak, aby takýto návrh neprešiel," dodal. Prioritou je ochrana a uchovanie zdrojov pitnej vody pre ďalšie generácie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Sexi aj pred 50-tkou! Victoria Beckham pózuje ako playboy zajačik: Zanevrela na štíhlu postavu?
Finalistka z roku 2019 vynechá Roland Garros: Uplynulé týždne neboli jednoduché
Pápeža trápi chronická bolesť kolena, no vtípky si neodpustí: Na zmiernenie mi pomôže...
Prišiel pomáhať, zaplatil životom: V hromadnom hrobe na Ukrajine objavili českého občana
Foto
Útočný talent Juraj Slafkovský: Každý sníva o medailách
Nový rebríček najtransparentnejších krajov: Pochválili Bašku, Belica je na chvoste!
Pravičiari a feministky majú po chlebe: Francúzske mesto povolilo ženám kontroverzné plavky
V Trnave demontujú známe umelecké dielo, ľudia sú prekvapení: Nie je to tak, ako sa na prvý pohľad zdá!
Ďalšie bombardovanie len pár kilometrov od Poľska: Čo bolo terčom ruského útoku?
Zaočkovanosť proti covidu v KĽDR je nulová: Zomreli ďalší ľudia! Krajina hovorí o „horúčke“
Foto
Sedemročné čakanie na gól stálo za to: Lobotka skóroval po sóle à la Maradona
Ruský Gazprom neobjednal prepravu cez Veľké Kapušany: Príprava na stopku plynu?