Streda 12. 5.
Pankrác
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Zhrození ľudia protestovali proti rozhodnutiu úradníkov: Odmietajú spaľovňu záhadného investora zo Seychel

Zvláštny prístup! Investor zo schránkovej firmy na Seychelách dostal požehnanie od Okresného úradu Košice-okolie na novú spaľovňu odpadu.

Pôvodné rozhodnutie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie totiž zrušili a stačila k tomu nenápadná zmena. V údolí Bodvy, kde žijú aj chránené bociany a bobry, sa splyňovanie biomasy rozšírilo o drvený plastový odpad...

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Keďže v okolí je už niekoľko spaľovní, ďalšia zburcovala odpor mnohých obyvateľov. "Mysleli sme si, že úrady budú na strane občanov a nie investora, ktorého prevádzka znečistí životné prostredie. Sme však sklamaní a šokovaní, že nikomu neprekáža, že ide o schránkovú firmu so sídlom na Seycheloch. Nemá takmer žiadnu ekonomickú činnosť a ani skúsenosti. Je to zvláštne, lebo s investorom sa ani nedá skontaktovať," uviedol Peter Borszég z petičného výboru, ktorý len za týždeň vyzbieral vyše 2500 podpisov proti výstavbe spaľovne.

Starosta Janíka Július Begala na mieste uvažovanej výstavby pred množstvom svojich kolegov so susedných obcí a dokonca aj tých za hranicou v Maďarsku vyzdvihol fakt, že so spaľovňou už zásadne nesúhlasia samosprávy 36 obcí! "Deje sa zlá vec, keď úradník z Košíc bez miestneho šetrenia napriek masívnym protestom občanov zmení rozhodnutie o tom, že spaľovňa nepotrebuje posudzovanie vplyvov na životné prostredie. To sa nedá pochopiť, že sa rozhoduje o nás bez nás," dodal Begala. Prítomný župan Rastislav Trnka sa tiež zastal protestujúcich a povedal toto: "V Európe sa triedi odpad, zhodnocuje a recykluje. Cieľom je nezaťažovať životné prostredie, no u nás doma asi niečo nehrá. Nehrá štátny orgán, ktorý funguje akoby v socializme, keď zmenil svoje rozhodnutie bez vysvetlenia dôvodov. Asi preto, že nie sú pod dostatočnou kontrolou. Považujeme to za nezákonný postup a odvoláme sa.

 

"V obci Janík pravidelne hniezdia tri páry bocianov bielych. Zaznamenal som tam aj výskyt dudka chochlatého. Samozrejme, žije tu aj bobor - na toku Kaňapta a na riečke Ida," uviedol zoológ Správy národného parku Slovenský kras Milan Olekšák.

Stanovisko úradu
V rozsiahlom stanovisku Okresného úradu Košice–okolie, odboru starostlivosti o životné prostredie k zmene navrhovanej činnosti Splyňovanie biomasy Janík uviedla Beáta Serbinová, vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie, toto: "Prvostupňový orgán vydal 14.08.2020 rozhodnutie, v ktorom rozhodol, že sa zmena navrhovanej činnosti bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Voči tomu podala odvolanie spoločnosť AR DONAX s.r.o. Písomné stanoviská od verejnosti, ktoré neboli doručené v termíne, sa považovali za súhlasné. Dňa 19.04.2021 vydal náš úrad na základe odporúčaní druhostupňovým orgánom nové rozhodnutie, v ktorom odstránil nedostatky, a rozhodol, že Splyňovanie biomasy Janík sa nebude posudzovať podľa príslušného zákona. Pre úplnosť uvádzame ešte to, že zmenou navrhovanej činnosti dôjde k zníženiu emisii z dopravy, vzhľadom na zníženie objemu vstupov aj výstupov o cca 17%. Obyvatelia obce nebudú priamo dotknutí navrhovanou činnosťou a prevádzkou plynovej stanice, nakoľko navrhovaná činnosť emituje len minimálne zápachy a je umiestnená na pozemku v dostatočnej vzdialenosti od zastavaných častí obce. Navrhovaná zmena sa oproti pôvodnému  zámeru prejaví pozitívne aj ako priamy priaznivý vplyv tým, že sa využije surovina, ktorá je energetický účinnejšia, čo znamená, že potreba TDP oproti pôvodnému palivu (biomase) bude oveľa nižšia, čo bude mať priaznivý vplyv na životné prostredie vzhľadom aj na nižší objem emisii znečisťujúcich látok do ovzdušia. Budúca prevádzka nebude produkovať znečistené vody ani iné škodlivé výstupy, ktorých koncentrácie by mohli ohroziť zdravie a hygienické pomery dotknutého obyvateľstva."

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: kz
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Alžbeta II. má za sebou prvé veľké vystúpenie od smrti manžela: Aha, kto ju sprevádzal
Na školu v ruskej Kazani zaútočil bývalý žiak: Vraždil deti, lebo si myslel, že je boh
Izraelský minister obrany varuje islamistov z hnutia Hamas: Toto je iba začiatok
Vakcinácia v Európskej únii: Ako sa dá zabrániť výpadkom očkovacích látok? Klus to povedal na rovinu
Situácia sa vyostruje: Izraelská armáda zabila Palestínčana v Predjordánsku
Muž stratil v mori snubný prsteň za 820 €: Rybka povedala áno!
Indická rieka Ganga vyplavila ďalšie desiatky mŕtvol: Úrady si nevedia dať rady
Hamas vypálil rakety na izraelské mesto Tel Aviv: Zdravotníci potvrdili smrť ženy
Ozval sa jeden z hlavných nepriateľov Izraela: Tvrdý odkaz iránskeho vodcu
Ohavné! V Grécku zaškrtili mladú ženu v jej vlastnom dome: Vláda vypísala odmenu za informácie
Na severe Slovenska horelo rúbanisko: Zasahovali desiatky hasičov
Bizarný prípad u našich susedov: Muž sa nakazil koronavírusom, hrôza, čo spravil exmanželke