Utorok 11. 5.
Blažena
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.04.2021 13:46 | Správy | Domáce správy

Inšpekcia vlani obvinila 99 policajtov: Akých trestných činov sa dopustili?

V roku 2020 obvinil Úrad inšpekčnej služby celkovo 114 osôb. Išlo o 99 policajtov, sedem príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a osem zamestnancov finančnej správy (FS).

Vyplýva to zo správy o trestnej činnosti za minulý rok, ktorú vláda zobrala v stredu na vedomie.

Zo 173 skutkov spáchaných policajtmi tvorili väčšinu trestné činy proti poriadku vo verejných veciach, bolo ich 96. Išlo najmä o zneužívanie právomoci verejného činiteľa, napríklad pri prejednávaní priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, korupciu a snahu o marenie vyšetrovania.

Policajti mali spáchať tiež 18 trestných činov proti životu a zdraviu, spojené boli hlavne s účasťou na dopravných nehodách. K väčšine nehôd došlo mimo služby. Inšpekcia zaznamenala tiež štyri prípady ublíženia na zdraví, jeden počas výkonu služby, keď policajt použil voči predvedenému neprimerané násilie. Riešili sa aj prípady súvisiace s výrobou a predajom drog.

 

Z 13 trestných činov proti majetku dominovali podvody. "V týchto prípadoch podvodov obvinení policajti uviedli do omylu tretie osoby s cieľom získania finančného prospechu," približuje správa. Inšpekcia evidovala tiež prípad krádeže, sprenevery, falšovania a pozmeňovania identifikačných údajov motorového vozidla, poisťovací podvod či legalizáciu príjmu z trestnej činnosti.

Dôvodom obvinení policajtov boli aj neoprávnené lustrácie v informačných systémoch ministerstva, ktoré následne poskytovali neoprávneným osobám či ľuďom z kriminálneho prostredia. Objavili sa tiež prípady, keď policajti šoférovali pod vplyvom alkoholu mimo služby, ale aj trestný čin vydierania.

Osem trestných činov spáchali príslušníci ZVJS. V súvislosti s výkonom služobnej činnosti došlo k zneužívaniu právomoci verejného činiteľa. Ostatné trestné činy príslušníkov ZVJS boli zaznamenané v čase mimo výkonu služby.

U zamestnancov finančnej správy zaznamenali 15 trestných činov. K väčšine došlo počas služby. Išlo napríklad o dopravnú nehodu, pri ktorej došlo k usmrteniu a ublíženiu na zdraví, o obmedzovanie osobnej slobody či vydieranie. Zaznamenaný bol aj trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Úrad inšpekčnej služby evidoval na úseku trestného konania vlani celkovo 1959 trestných vecí, z toho 1478, teda 75 percent, ukončil do konca roka.

Z celkového počtu 172 podaní zadržaných, zaistených a obvinených osôb na zranenia, ktoré im podľa ich vyjadrenia boli spôsobené policajtmi, príslušníkmi ZVJS a príslušníkmi FS, sa v 128 prípadoch neprimerané násilie nepotvrdilo.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 00 678 155, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 19/B na účely spätného kontaktovania ... Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.


Hrozné následky útoku na pásmo Gazy: Pri izraelskom nálete zahynulo deväť Palestínčanov vrátane detí
Hansi Flick dlho bez práce neostal: V lete prevezme kormidlo nad týmto tímom!
Kolíková prehovorila k poslancom: Reformu justície musíme ukončiť
Zomrel známy francúzsky sériový vrah (†79): Z toho, čo robil svojim obetiam, vás bude mraziť na chrbte
Eskalujúce napätie v Jeruzaleme postavilo do pozoru OSN: Bezpečnostná rada mimoriadne rokovala o vyhrotenej situácii
Ako bude vyzerať budúcnosť NATO na území východnej Európy? Rumunský prezident v tom má jasno
Znepokojivé odhalenia WHO o novom indickom variante koronavírusu: V hre je zvýšená odolnosť voči vakcínam
Obrovská pocta pre Zdena Cháru: Vďaka svojej oddanosti ho nominovali na ocenenie Bill Masterton Memorial Trophy
Vojvodkyňa Meghan vydá knihu pre deti, ale prišla tvrdá kritika: Obvinenia z plagiátorstva a ešte niečo horšie
Štátny tajomník rezortu zdravotníctva po kritike: Koniec prevádzky MOM-iek
Museli stiahnuť z predaja všetky výrobky: Pohľad na dieťa na nebezpečnom bežeckom páse vás zabolí
Úsilie a trpezlivosť sa Britom konečne vyplácajú: Premiér Johnson oznámil ďalšie uvoľňovanie opatrení