Streda 4. 8.
Dominik, Dominika
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.05.2021 07:45 | Tip od Vás | Slovensko

Odborníčka vyslovila, čo nechcel nik počuť: TOTO je najväčšia hrozba, ktorej bude ľudstvo čeliť! Ako sa dá zvrátiť?

Strata biodiverzity patrí medzi najväčšie hrozby, ktorým bude musieť ľudstvo v budúcnosti čeliť. Upozorňuje na to Zita Izakovičová z Ústavu krajinnej ekológie (ÚKE) Slovenskej akadémie vied.

Ministerstvo životného prostredia uvádza, že v roku 2018 bolo na Slovensku 75 percent druhov a 63,4 percenta biotopov európskeho významu v zlom stave. "Očakáva sa, že vplyv zmeny klímy na biodiverzitu a ekosystémy sa bude zvyšovať, a zároveň činnosti, akými sú poľnohospodárstvo, rybolov, doprava, priemysel a výroba energie budú naďalej viesť k úbytku biodiverzity, ťažbe a degradácii zdrojov a produkcii škodlivých emisií," skonštatovala Izakovičová.

Biodiverzita má podľa odborníčky aj zásadný význam pre zaistenie potravinovej bezpečnosti Európskej únie i celého sveta. Jej strata je environmentálnym, klimatickým, hospodárskym, bezpečnostným, zdravotným a medzigeneračným problémom, a problémom potravinovej bezpečnosti.

"Hoci sa už dlho diskutuje o našej závislosti od planéty, ako i o hrozbách, ktoré spôsobujeme naším nevhodným správaním sa v krajine, situácia nie je uspokojujúca. Príroda sa nám vďaka našim neudržateľným činnostiam takmer stráca pred očami," hovorí Izakovičová.

Viktória Miklósová z ÚKE SAV približuje, že prírodný kapitál sa zatiaľ nechráni, nezachováva a ani nezveľaďuje. Európska stratégia pre ochranu biodiverzity poukazuje na to, že celosvetová populácia voľne žijúcich druhov klesla za posledných 40 rokov o 60 percent. "Jednému miliónu druhov hrozí vyhynutie," podotýka Miklósová.

V priaznivom stave ochrany v Európe sú malé podiely chránených druhov (23 percent) a biotopov (16 percent). "Znečistenie ovzdušia naďalej zasahuje biodiverzitu a ekosystémy, pričom 62 percent plochy európskych ekosystémov je vystavených nadmernému množstvu dusíka, ktorý spôsobuje eutrofizáciu," povedala Miklósová. Dodáva, že počas pandémie sa síce produkcia znečisťujúcich látok znížila, ale ako ukazujú štatistiky, v súčasnosti sa ich produkcia vracia do pôvodného režimu.

Udržateľný rozvoj by sa mal podľa Izakovičovej stať základným princípom politík, ako aj opatrení v rámci celej spoločnosti. Zmena si vyžaduje vzájomnú spoluprácu všetkých oblastí a úrovní štátnej správy s potenciálom občanov, firiem a komunít, poznamenala. Obnova prírody musí byť ústredným prvkom plánu obnovy EÚ po pandémii spôsobenej novým koronavírusom, zhodujú sa odborníčky.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Grécko sužujú lesné požiare: Hasiči robia, čo môžu, v niektorých oblastiach evakuovali ľudí
Svet v boji proti pandémii: Príšerné, koľko ľudí sa už nakazilo! Prekročila sa ďalšia hranica
Vydali druhú najvyššiu výstrahu pred dažďom: Tieto tri kraje sú v ohrození
Najdrahší prestup v histórii britského futbalu: Zmluva už je v Manchestri pripravená na podpis
Turistka († 37) zmizla bez stopy, po mesiacoch našli jej telo: Záhada na mieste činu, z ktorej sú v šoku aj policajti
21-ročný George má nebezpečnú záľubu: Šialené, čo vyvádza napriek pokutám aj zatknutiu
Foto
Tri hviezdy z NHL odmietli svoju účasť v olympijskej kvalifikácii: A kto je v hre?
Japonsko bije na poplach: Počet nových prípadov stúpa nevídaným tempom, hrozivé číslo
Foto
Ľudia z Košeckého Podhradia ratujú majetok po ničivej povodni: Štipľavý odkaz vláde
Ukrajina dostala od Litvy a Dánska státisíce dávok vakcíny: Veľavravné slová
Litva odmietla migrantov, ktorý sa snažia dostať z Bieloruska: Rázna reakcia Červeného kríža
FC Liverpool si v priebehu týždňa poistil tretiu oporu: Dlhodobá zmluva pre hviezdneho brankára