Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.04.2021, 07:50 | Správy | Európa

EÚ chce lepšie chrániť práva a záujmy detí v núdzi

Vedeli ste, že vo svete tvoria deti celkovo 30 % globálnej populácie? V EÚ tvoria deti a mládež jednu pätinu všetkých Európanov. Mnohí z nich sú ohrození chudobou a sociálnym vylúčením. Čo navrhla Európska komisia na zlepšenie situácie?

Názory detí nie sú vždy vypočuté ani zohľadnené v záležitostiach, ktoré sa ich priamo týkajú. Toto ešte zhoršila pandémia ochorenia COVID-19. Európska komisia preto pri príprave svojich nových návrhov spolupracovala s poprednými svetovými organizáciami pre práva detí a zhromaždila názory viac ako 10 000 detí. Zistilo sa napríklad, že jedno z troch detí v EÚ už zažilo diskrimináciu alebo sociálne vylúčenie. Deväť z desiatich detí v Únii si uvedomuje klimatickú zmenu a jej vplyv na ich komunitu. Jedna pätina detí v EÚ nevyrastá s pocitom šťastia a obáva sa o svoju budúcnosť. Tri zo štyroch opýtaných detí sa v škole cítia šťastné, no štyri deti z piatich vo veku 17 rokov majú pocit, že ich školstvo dobre nepripravuje na budúcnosť.

Komisia na základe všetkých dostupných informácií a názorov vypracovala spoločnú stratégiu EÚ v oblasti práv dieťaťa, ktorej cieľom je stavať na všetkých existujúcich opatreniach EÚ zameraných na ochranu a podporu práv detí, pričom prichádza aj s ďalšími krokmi na zlepšenie.

Čo prináša stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa?

Stratégia obsahuje šesť tematických oblastí s navrhovanými opatreniami. Nová stratégia podporuje myšlienku, aby deti mohli byť aktérmi zmien demokratického života. EÚ chce deťom zaistiť aj ich právo plne využiť svoj potenciál bez ohľadu na svoje sociálne zázemie. Tu sa Komisia snaží zaviesť európsku záruku pre deti, ktorá pomôže bojovať proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Komisia sa bude zaoberať i duševným zdravím detí a bude podporovať zdravú a udržateľnú výživu v európskych školách. Bude sa usilovať aj o lepšie celoeurópske pravidlá v oblasti predškolského vzdelávania a starostlivosti. Dôležitú úlohu bude naďalej zohrávať aj inkluzívne a kvalitné vzdelávanie.

Deti majú mať zabezpečené právo na život bez násilia. Komisia navrhne právne predpisy na boj proti rodovo motivovanému a domácemu násiliu a predloží odporúčania na predchádzanie škodlivým praktikám, ktorých terčom sú často ženy a dievčatá. Členské štáty by zase mali posilniť ich integrované systémy ochrany detí a zlepšiť ich fungovanie. Všetci by sme mali posilniť boj proti násiliu v školách, pričom je aj dôležité prijať vnútroštátne právne predpisy na ukončenie telesných trestov vo všetkých prostrediach.

V EÚ je dôležitým aj právo detí na súdnictvo, ktoré by malo zohľadňovať ich potreby v postavení obete, svedka, podozrivého, obvineného zo spáchania trestného činu alebo účastníka akéhokoľvek súdneho konania. Komisia preto prispeje k špecializovanej odbornej justičnej príprave a bude spolupracovať aj s Radou Európy na vykonávaní usmernení o súdnictve zohľadňujúcom potreby detí.

Deti by mali mať zabezpečené aj ich právo bezpečne sa pohybovať v digitálnom prostredí a využívať jeho príležitosti bez obáv. Komisia preto aktualizuje Európsku stratégiu vytvárania lepšieho internetu pre deti i navrhnutý akt o digitálnych službách. Členské štáty by mali u detí účinne rozvíjať základné digitálne zručnosti. Spoločnosti pôsobiace v oblasti IKT by mali riešiť škodlivé správanie sa na internete a odstraňovať nezákonný obsah.

Práva detí sú univerzálne a EÚ posilňuje aj svoj záväzok chrániť, presadzovať a napĺňať tieto práva na globálnej úrovni. K tomu jej napomôže napríklad aj pridelenie 10 % finančných prostriedkov na humanitárnu pomoc určenú na vzdelávanie v núdzových a dlhotrvajúcich krízových regiónoch. Európska komisia takisto zachováva politiku nulovej tolerancie detskej práce kdekoľvek na svete. Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Diskusia / 0
Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Odporúčame z TIVI.sk
Odporúčame z TIVI.sk
Corona Virus covid-19 illustration
Krajiny EÚ v zovretí covidu: Kde je situácia najhoršia? Hrozivé porovnanie počtu obetí na Slovensku
Bratislava: Nikolas Beringer (23)
Foto
Obchodníci, živnostníci a prevádzkari sa nevedia dočkať reštartu podnikania: Ako sa pripravujeme na otvorenie!
Cieľom komunity vzniknutej pred troma rokmi je šíriť pôvodné odrody rastlín medzi čo najviac pestovateľov (ilustračné
V Snine uchovávajú netradičný odkaz Indiánov: Lákadlo pre vášnivých záhradkárov
15-minútový lístok
Rozhorčeným Bratislavčanom sa nepáčia zmeny Dopravného podniku: Petícia za záchranu 15-minútového lístka!
Petra Vlhová odjazdila v plnom nasadení, no v super-G to stačilo len na deviatu priečku.
Foto
Nový kouč Petry Vlhovej? Podľa Talianov chýbajú už iba podpisy!
Zľava minister financií SR Igor Matovič a premiér SR Eduard Heger (obaja OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej
Tvrdá kritika! Publicista Hrabko o konfliktoch v koalícii: Je to iba otázka času
Richard Pánik (vľavo) má za sebou úspešný debut v drese Detroitu.
Pánik zažil víťaznú premiéru v drese Detroitu, Vrána ju okorenil gólom
(ilustračné foto).
Začali konať: Francúzsky parlament schválil zákon o ochrane maloletých pred sexuálnym násilím
Doteraz sme na Slovensku podali už viac ako 900-tisíc dávok.
Foto
Zásadný problém! Slovensko je vo vakcinácii starších na chvoste: Prečo očkujeme seniorov tak pomaly?
Brazílsky exprezident Luiz Inácio Lula da Silva
Potvrdené: Najvyšší súd zrušil obvinenia voči brazílskemu exprezidentovi
Americký viceprezident Mike Pence.
Bývalý viceprezident USA má zdravotné problémy: Mikeovi Penceovi zaviedli kardiostimulátor
Predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský vraví, že aktuálne sa výpadok tržieb DPB  vyšplhal už na 25 miliónov €.
Predseda predstavenstva DPB o výpadkoch tržieb: Ak nechceme hromadne prepúšťať, potrebujeme pomoc od štátu!