Sobota 25. 6.
Tadeáš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.04.2021 07:50 | Správy | Európa

EÚ chce lepšie chrániť práva a záujmy detí v núdzi

Vedeli ste, že vo svete tvoria deti celkovo 30 % globálnej populácie? V EÚ tvoria deti a mládež jednu pätinu všetkých Európanov. Mnohí z nich sú ohrození chudobou a sociálnym vylúčením. Čo navrhla Európska komisia na zlepšenie situácie?

Názory detí nie sú vždy vypočuté ani zohľadnené v záležitostiach, ktoré sa ich priamo týkajú. Toto ešte zhoršila pandémia ochorenia COVID-19. Európska komisia preto pri príprave svojich nových návrhov spolupracovala s poprednými svetovými organizáciami pre práva detí a zhromaždila názory viac ako 10 000 detí. Zistilo sa napríklad, že jedno z troch detí v EÚ už zažilo diskrimináciu alebo sociálne vylúčenie. Deväť z desiatich detí v Únii si uvedomuje klimatickú zmenu a jej vplyv na ich komunitu. Jedna pätina detí v EÚ nevyrastá s pocitom šťastia a obáva sa o svoju budúcnosť. Tri zo štyroch opýtaných detí sa v škole cítia šťastné, no štyri deti z piatich vo veku 17 rokov majú pocit, že ich školstvo dobre nepripravuje na budúcnosť.

Komisia na základe všetkých dostupných informácií a názorov vypracovala spoločnú stratégiu EÚ v oblasti práv dieťaťa, ktorej cieľom je stavať na všetkých existujúcich opatreniach EÚ zameraných na ochranu a podporu práv detí, pričom prichádza aj s ďalšími krokmi na zlepšenie.

Čo prináša stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa?

Stratégia obsahuje šesť tematických oblastí s navrhovanými opatreniami. Nová stratégia podporuje myšlienku, aby deti mohli byť aktérmi zmien demokratického života. EÚ chce deťom zaistiť aj ich právo plne využiť svoj potenciál bez ohľadu na svoje sociálne zázemie. Tu sa Komisia snaží zaviesť európsku záruku pre deti, ktorá pomôže bojovať proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Komisia sa bude zaoberať i duševným zdravím detí a bude podporovať zdravú a udržateľnú výživu v európskych školách. Bude sa usilovať aj o lepšie celoeurópske pravidlá v oblasti predškolského vzdelávania a starostlivosti. Dôležitú úlohu bude naďalej zohrávať aj inkluzívne a kvalitné vzdelávanie.

Deti majú mať zabezpečené právo na život bez násilia. Komisia navrhne právne predpisy na boj proti rodovo motivovanému a domácemu násiliu a predloží odporúčania na predchádzanie škodlivým praktikám, ktorých terčom sú často ženy a dievčatá. Členské štáty by zase mali posilniť ich integrované systémy ochrany detí a zlepšiť ich fungovanie. Všetci by sme mali posilniť boj proti násiliu v školách, pričom je aj dôležité prijať vnútroštátne právne predpisy na ukončenie telesných trestov vo všetkých prostrediach.

V EÚ je dôležitým aj právo detí na súdnictvo, ktoré by malo zohľadňovať ich potreby v postavení obete, svedka, podozrivého, obvineného zo spáchania trestného činu alebo účastníka akéhokoľvek súdneho konania. Komisia preto prispeje k špecializovanej odbornej justičnej príprave a bude spolupracovať aj s Radou Európy na vykonávaní usmernení o súdnictve zohľadňujúcom potreby detí.

Deti by mali mať zabezpečené aj ich právo bezpečne sa pohybovať v digitálnom prostredí a využívať jeho príležitosti bez obáv. Komisia preto aktualizuje Európsku stratégiu vytvárania lepšieho internetu pre deti i navrhnutý akt o digitálnych službách. Členské štáty by mali u detí účinne rozvíjať základné digitálne zručnosti. Spoločnosti pôsobiace v oblasti IKT by mali riešiť škodlivé správanie sa na internete a odstraňovať nezákonný obsah.

Práva detí sú univerzálne a EÚ posilňuje aj svoj záväzok chrániť, presadzovať a napĺňať tieto práva na globálnej úrovni. K tomu jej napomôže napríklad aj pridelenie 10 % finančných prostriedkov na humanitárnu pomoc určenú na vzdelávanie v núdzových a dlhotrvajúcich krízových regiónoch. Európska komisia takisto zachováva politiku nulovej tolerancie detskej práce kdekoľvek na svete. Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.

Súvisiace články:
Autor: www.europa.sk

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk
Parádny úspech! Slovenská stomatologická firma porazila 11-tisíc konkurentov: Pozrite, čím uchvátili
Ukrajinský minister po kritike Ruska: Jediné, čo Moskva robí, je, že ukazuje svoju slabosť
Matovičove slová na adresu Lengvarského: Minister zdravotníctva na svojom mieste už nadsluhuje
Arsenal sa so City ústne dohodol na kúpe Jesusa: Aká suma poputuje do Manchesteru?
Foto
Psičkárka Zuzana Tlučková má bolehlav z vlastného psa: Rázne riešenie
Uhlerová vníma Hegerov návrh o finančnom príspevku pozitívne: Realizácia bude predmetom rokovaní
Aktivisti žiadajú vyšetrenie tragédie migrantov: Tí sa snažili dostať do Španielska, skončilo to katastrofou
Ukrajina reaguje na bombardovanie severu: Rusko sa podľa nich snaží zatiahnuť Bielorusko do vojny
Fico vyzýva predstaviteľov strany Hlas-SD: Je pripravený na spoluprácu, podľa neho by tak mohli zvíťaziť
Foto
Ďalšia trojica výhercov súťaže Váš čas na dovolenku: S Novým Časom pôjdeme do Grécka aj po Slovensku
Rusi odstránili poľskú zástavu z pamätníka v Katyni: Starosta mesta si za týmto rozhodnutím jednoznačne stojí
Memorial Cup má nový rekord: Môže zaň talentovaný Slovák