Streda 29. 11.
Vratko
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.02.2021 18:28 | Správy | Domáce správy

Masívny výrub drevín v tatranskom ochrannom pásme: Na pozemku majú vyrásť apartmány

Výrub drevín pri Novom Štrbskom plese povolil príslušný lesný úrad v rámci vyňatia parcely z lesného pôdneho fondu.

Pre TASR to ozrejmil vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu (OÚ) Poprad Jozef Slovík s tým, že okresný úrad nie je orgánom na povolenie výrubu drevín na lesnom pôdnom fonde. Reagoval tak na upozornenie Správy Tatranského národného parku (TANAP), že sa o výrube 20-metrového ochranného pásma lesa dozvedela až po jeho uskutočnení.

"Samotnému vyňatiu lesného pozemku z plnenia funkcie lesa o výmere 2076 štvorcových metrov a s tým súvisiacemu výrubu drevín predchádzalo schválenie územnoplánovacej dokumentácie obce Štrba, v ktorom bol práve predmetný lesný pozemok určený na výstavbu apartmánových domov," uviedol Slovík. Ozrejmil, že do procesu prípravy a schválenia územnoplánovacej dokumentácie Okresný úrad Poprad nevstupuje.

Príslušným orgánom v tejto veci je podľa Slovíka Okresný úrad Prešov. Popradský OÚ do celého procesu vstúpil až v rámci stavebného konania, kde požadoval rešpektovať 20-metrové ochranné pásmo od brehovej čiary Nového Štrbského plesa. Slovík vidí problém v tom, že sa v procese prípravy a schválenia územného plánu obce Štrba obetovalo skoro 2000 štvorcových metrov lesa v prospech výstavby apartmánov, s čím podľa neho súhlasil Okresný úrad Prešov a takisto Správa TANAP-u.

 

"Ponechanie zvyšku lesného porastu na brehu Nového Štrbského plesa obostavaného apartmánmi považujeme z hľadiska funkčného a taktiež bezpečnostného za neúčelné, pretože takéto zvyšky lesných porastov po vykonaní ťažby sú nestabilné a náchylné na vetrové a kôrovcové kalamity," skonštatoval Slovík. Podľa jeho slov v spomínanom 20-metrovom ochrannom pásme je oveľa účelnejšie vysadiť sídelnú, prípadne izolačnú ekologickú zeleň s drevinami príslušného druhového zloženia.

Obec Štrba vydala stavebné povolenie pre stavbu apartmánového hotela LAKE v blízkosti Nového Štrbského plesa v júli 2019. Jeho vydaniu predchádzali stanoviská orgánov ochrany prírody v Poprade a Prešove. Ochranári tvrdia, že Okresný úrad Prešov si vyžiadal ako podklad stanovisko Správy TANAP-u. Tá požadovala rešpektovať 20-metrové ochranné pásmo od brehovej čiary Nového Štrbského plesa, v ktorom sa nachádzal smrekový les. Podľa nej si Okresný úrad Poprad jej stanovisko nevyžiadal a absenciou komunikácie tak došlo k výrubu drevín.

Starosta Štrby Michal Sýkora povedal, že stavebný úrad obce vo svojich rozhodnutiach rešpektoval podmienky Okresného úradu Poprad. Napriek tomu, že OÚ vo svojich stanoviskách neuviedol požiadavku správy o zákaze výrubu stromov, stavebný úrad vo svojich povoleniach určil záväznú podmienku postaviť stavbu minimálne 20 metrov od brehovej čiary.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Odporúčame z TIVI.sk
Požiar katedrály Notre-Dame vypukol v priestoroch strechy katedrály 15. apríla 2019.
Renovácia katedrály Notre-Dame je na skvelej ceste: Je už známy dátum znovuotvorenia!
Jimmy Carter prišiel na pohreb svojej manželky na invalidnom vozíku.
Strávili spolu celý život: Jimmy Carter sa lúči so svojou milovanou manželkou
Veľké ľadovce sú zdrojom minerálnych živín pre morské živočíchy.
Zvláštne dianie na Antarktíde: To sa 30 rokov nestalo! Znepokojivé, čo hrozí
Tipy, ako počas zimy ochránite seniorov
Maly Kfir je stále v rukách únoscov. Jeho teta sa bojí o život chlapčeka.
Hamas drží v zajatí len 10-mesačného anjelika: Jeho osud je nejasný, situácia sa sa zhoršila
(ilustračné foto).
Tragédia v poľskej bani: Prasklo potrubie, štyria ľudia zahynuli
(ilustračná foto).
So snežením je potrebné počítať aj naďalej: SHMÚ vydal výstrahy!
Na snímke pápež František.
Nemilosrdné rozhodnutie Františka: Pápež potrestal svojho najväčšieho kritika
Juraj Blanár (ilustračná foto).
Minister zahraničných vecí rozhodol: Slovensko bude pokračovať v plnení záväzku!
Hrôzostrašný nález v okrese Dunajská Streda: Na ten pohľad policajti nikdy nezabudnú
Helena Krajčiová ukázala novú postavu!
Foto
Herečka Krajčiová šokovala fanúšikov: Ukázala novú postavu! Toto doteraz skrývala?
Silné sneženie spôsobilo v Česku kalamitu.
Sneženie v Česku komplikuje dopravu: Havaroval aj autobus plný detí!