Nedeľa 3. 7.
Miloslav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.02.2021 12:00 | Správy | Domáce správy

Koronavírus udrel na Slovensku plnou silou, odborníci otvorene: Čo robíme zle?!

Nedarí sa nám zraziť krivku dole! Napriek prísnym opatreniam, neustálym testovaniam a policajným kontrolám patríme v počte úmrtí a hospitalizovaných ľudí s ochorením COVID-19 k najhorším na svete.

Slovenská vedecká elita sa zhoduje v tom, že sme sa nepoučili z vlastných chýb a málo kopírujeme štáty, ktorých čísla idú rapídne dole. Čo robíme podľa odborníkov zle a na čom by sme mali najviac popracovať?


Zaviedli sme neskoro lockdown

Otvoriť galériu

- Maďarsko a Rakúsko zaviedli lockdown v správny čas. My a Česi sme to, žiaľ, nevystihli už tak dobre ako na jar. Dôležitú úlohu zohrávajú mutácie, ktoré sa k nám dostávajú. Vedci z London School of Hygiene & Tropical Medicine zverejnili 3. februára analýzu, ktorá naznačuje, že riziko úmrtia tých, ktorí sú infikovaní britskou mutáciou, je približne o 35 % vyššie. Odborníci tiež zistili, že tento variant je smrteľnejší pre všetky vekové skupiny, pohlavia a etnické skupiny. Iní vedci však tvrdia, že môže prispieť k zvýšeniu počtu úmrtí z dôvodu rýchleho šírenia, ktoré zahlcuje nemocnice a ovplyvňuje kvalitu starostlivosti.


Potrebujeme lepší manažment

Otvoriť galériu

- Postupujeme nesystematicky a neučíme sa z chýb druhých. Zároveň je zdravotný stav Slovákov dlhodobo na chvoste EÚ a stav nášho zdravotníctva je po rokoch devastácie biedny. Máme málo zdravotníckeho personálu a jeho veľká časť pracuje v zahraničí. Pandémia len nastavuje našej krajine zrkadlo. Lepším manažmentom opatrení by sme na tom mohli byť lepšie, napríklad ako Maďarsko, ale ani to sa nám kvôli neštastne nadstaveným mechanizmom riadenia nepodarilo.

 


Mali by sme zvážiť povinnú karanténu

Otvoriť galériu

- Nie som si istý, že dnešné čísla sú výsledkom pochybenia v stratégii, ktorá je dosť podobná v celej EÚ, tempom očkovania sme v lepšej polovici EÚ, obmedzenia pohybu sú podobné ako v okolitých krajinách, počet testovaných tiež vzrastá. Efekt sa neukazuje preto, lebo so zostupujúcou druhou vlnou splynula nová epidémia (tzv. epidémia v pandémii), pokles v dôsledku opatrení, ktorý oprávnene očakávame, je prekrytý nárastom novej epidémie zahraničných mutantov.

Takže nikoho by som neobviňoval z chýb. Niektoré opatrenia môžeme od zajtra robiť lepšie. Napríklad sprísniť príchod nakazených z okolitých krajín, ktorí pristávaju na letiskách vo Viedni, Budapešti, Prahe, Krakove, kde tranzitujú, ale prichádzajú z destinacií, kde môžu byť nakazení brazílskymi alebo juhoafrickými mutáciami. T. j. zvážiť povinnú karanténu. Nemusia to byť ubytovne, môžu to byť hotely a penzióny, čím by sme pomohli aj službám a vytvorili by sme lepšie prostredie na možnú krátku, tzv. štátnu karanténu.

Zvolili sme konzervatívnejšiu stratégiu

Otvoriť galériu

- Slovenská republika má za sebou úspešné spustenie očkovania proti ochoreniu COVID-19. Zvolili sme konzervatívnejšiu stratégiu a očkujeme toľko ľudí, koľko nám umožňuje dovoz vakcín. Tak, aby sme mali dostatočnú rezervu a mohli podať druhú dávku aj v prípade výpadku dodávok. Tempo očkovania proti ochoreniu COVID-19 bolo podľa dát za minulý týždeň druhé najrýchlejšie v EÚ, čo je výrazný úspech.

V priemernom dennom tempe na sto obyvateľov dosiahla lepšie tempo iba Malta. Hľadáme možnosti a možné riešenia, ako zadovážiť dostatočné množstvo vakcín pre ešte masívnejšie očkovanie populácie. Operatívne reagujeme na výskyt nových mutácií vírusu. Takisto operatívne riešime zriaďovanie mobilných odberových miest na testovanie, aktuálne je počet takýchto MOM 570.Musíme zapojiť viac sociológov a psychológov

Otvoriť galériu

- V súčasnosti je epidemiologická situácia ovplyvnená predovšetkým vysokým výskytom britského variantu vírusu. Jeho výskyt je na Slovensku výrazne vyšší ako v okolitých krajinách. Nakoľko ide o variant, ktorý má o 70 % vyšší potenciál šírenia, je dôležité nielen prijímať, ale aj dodržiavať opatrenia. Ľudia sú mnohokrát unavení a frustrovaní z dlhotrvajúcich obmedzení. Osobne si myslím, že sociológovia a psychológovia by mali byť významnejšie zapojení do prípravy pandemických opatrení.Robil by som to ako Nemci

Otvoriť galériu

- Lockdown a vydržať. Musíme zintenzívniť opatrenia. Jedna vec je, čo prijme vláda, druhá, čo odkomunikuje a tretia, čo si z toho zoberú ľudia. Musíme znížiť mobilitu dovtedy, kým nebudeme zaočkovaní. Kolegovia, ktorí robia dáta, vidia, že tá mobilita je vyššia ako bola minulý rok v marci. A to má svoje dosahy. Obchody sú stále plné.

Mohli by sme viac robiť klinické štúdie, respektíve sa pridať k tým, ktoré sa vo svete robia, aby sme prispeli k poznaniu napríklad o nových liekoch, ktoré by mohli fungovať. Na celom Slovensku beží však jedna jediná štúdia o covide. My sme mohli prispieť aj k vývoju vakcíny. Prispeli sme? Nie. Sú snahy, aby sme mohli viac prispieť k produkcii, to treba zintenzívniť na medzinárodnej úrovni. Ja by som triktrát zvažoval, či urobím niečo iné ako Nemci, čo sa týka očkovacieho plánu, liečebných postupov, alebo otvárania či zatvárania prevádzok.V boji s pandémiou sme egocentrickí

Otvoriť galériu

- Zle robíme takmer všetko. Ak to robíme dobre, tak neskoro. Ak dobre a neskoro, tak celo a plošne. Máme všetko binárne, jednotka alebo nula, otvoriť alebo zavrieť, nikto alebo všetci, zelená alebo červená, dnes čierna. Od iných krajín nepreberáme nič a našťastie ani oni od nás. Sme v riadení boja proti pandémii egocentrickí, jedineční, pomätení vlastnou jedinečnosťou, jedineční vo vlastnej pomätenosti.

Na ľudí so vzdelaním kričíme a tak aj dopadneme. Nebude nám pomoci. Čísla ignorujeme a ani ich nezbierame, ak ich zozbierame, tak ich neanalyzujeme. Ak ich niekto analyzuje, tak ho okríkneme. Budeme pochovávať tisícky ľudí týždenne, ešte dlho. Zostaňte doma, izolujte sa. Ak sa nemôžete izolovať, tak si držte odstup, ak si držíte odstup, tak s respirátorom. Trávte veľa času s členmi domácnosti a hlavne v prírode. Zožeňte si psa/mačku, starajte sa o nich, vrátia vám to.

Netrasujeme a nekontrolujeme karanténu

Otvoriť galériu

- V boji s pandémiou máme aj na Slovensku len pár skutočných zbraní, nimi sú testovanie, očkovanie, lockdownové opatrenia a dôvera občanov. Očkovanie sústredené na ľudí nad 65 rokov a s rizikovými ochoreniami je najlepšie riešenie pri nedostatku vakcín. V testovaní zlyhávame v tom, že netrasujeme (nevyhľadávame kontakty a ohniská), teda testujeme viac náhodne ako cielene.

Slovensko sa tiež až príliš sústredilo na antigénové testovanie, pričom vo vyspelých krajinách je rozhodujúce testovanie formou PCR testov. Najväčší nedostatok v našom testovaní však vidím v kontrole karantény zistených pozitívnych. Čo sa týka lockdownových opatrení, máme ich posledné týždne napísané na papieri dobre, problém však je, že sme ich zaviedli pomerne neskoro a hlavne ich dodržiavanie sa takmer nijako nekontroluje. Dôvera občanov je to najdôležitejšie opatrenie. Všetci však vidíme, ako neustále dôvera ľudí klesá, a to z dôvodu zlej komunikácie zo strany ministerstva.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: kuk, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Padol Lysyčansk do rúk Rusov? Moskva hovorí o kontrole celej Luhanskej oblasti, Ukrajina to vidí inak
Foto
Z dcéry Karin Haydu neodtrhnete zrak: Nádherná Vanesa vystavila v bikinách božské krivky
Zomrel známy britský režisér († 97): Divadelnému svetu priniesol jedny z najkrajších inscenácií
Krásne gesto Erlinga Haalanda na dovolenke: Mladým fanúšikom sa postaral o zážitok na celý život
Mamička Kollárovho dieťaťa č. 12 sa rozčertila: Drsný výlev! Komu nadávala do sprostých pixiel?
Česi budú chrániť náš vzdušný priestor: Vďačné slová Hegera
Nemecká ministerka vnútra: Poučili sme sa z utečeneckej krízy z roku 2015
Zamestnanci Ryanairu ohlásili ďalšie štrajky: Stovky zrušených letov a meškaní
Dočkáme sa odvety veľkolepého boxerského duelu? Neuveríte, s akou ponukou prišiel hviezdny Mayweather
Foto
Najsilnejšie momenty v živote Juraja Baču: Odhalil tieto štyri míľniky! Jeho výber je pestrý
V Pakistane sa autobus zrútil do rokliny: Z miesta nehody hlásia desiatky obetí
Politické strany si rozdelia obrovský balík peňazí: Najviac dostane TÁTO!