Piatok 14. 5.
Bonifác
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Odvolaný šéf kardiocentra Sabol napísal otvorený list, nové vedenie sa bráni: Stále tu panuje až chorobný strach

Slovná prestrelka v košickom kardiocentre! Po takmer týždni mlčania rozposlal exšéf Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) otvorený list.

Ministrom zdravotníctva odvolaný profesor chirurgie František Sabol (53) sa v ňom opisuje ako obyčajný občan a tvrdí, že podľa neho „pár špičkových zdravotníckych odborníkov“ hrubo a neobjektívne ovplyvnilo názor ministra, ktorý ho 4. februára odvolal. Dodal, že je pripravený na verejnú diskusiu. Nové predstavenstvo zase hovorí o strachu zamestnancov z bývalého vedenia a popiera informácie o prepúšťaní.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Odvolaný riaditeľ pripomenul, že je jediným srdcovým chirurgom pôsobiacim na Slovensku s titulom profesor, ale píše ako občan Sabol. „Na čele ústavu som bol od roku 2003 a pod mojím vedením sa nám podarilo vybudovať 2 budovy špičkového kardiovaskulárneho ústavu. Novému poverenému vedeniu sme nezanechali prázdnu špajzu, ale viac ako 11 miliónov eur na účtoch spoločnosti. Ekonomické ukazovatele boli excelentné,“ uviedol Sabol s tým, že zamestnanci mali nadštandardné platy a k tomu aj 13. a 14. gážu.

„Do praxe sme uviedli desiatky najmodernejších diagnostických a terapeutických postupov, zriadili sme nadčasovú hybridnú operačnú sálu, CT pracovisko, biochemické laboratórium. Ošetrujeme ročne desaťtisíce pacientov,“ pripomenul exšéf VÚSCH. Atmosféru na bývalom pracovisku, na rozdiel od nového šéfa Antona Juru, považuje za profesionálnu, pokojnú a priateľskú. „Ďakujem všetkým, ktorí v stovkách opakovane podpísali petíciu na moju podporu. VÚSCH bol a je moje piate dieťa, ktorému som venoval viac času a energie ako svojim štyrom biologickým deťom.

Otvoriť galériu

Som rozhodnutý prihlásiť sa do transparentného výberového konania na obsadenie miesta v predstavenstve,“ zdôraznil Sabol, ktorý už v úvode listu tvrdil, že jeho slová nemajú byť konfrontačné. Napriek tomu napísal: „Pár samých seba hodnotiacich ‚špičkových zdravotníckych odborníkov‘ hrubo a neobjektívne ovplyvnilo názor pána ministra.“ V závere ešte vyzval nového člena predstavenstva, kardiochirurga Štefana Lukačína (51) na preukázanie odborných stáží a odbornú diskusiu v anglickom jazyku. Inak žiada jeho zloženie funkcie.

 

Nové vedenie sa bráni

Poverený predseda predstavenstva VÚSCH Anton Jura so svojím tímom už v Novom Čase predstavil výzvy a priority. Teraz je na svete aj vyhlásenie jeho tímu. „Je smutné a odsúdeniahodné, že v týchto pre zdravotníctvo a spoločnosť ťažkých časoch niekto zbytočne a vo svoj prospech odkláňa pozornosť od toho najdôležitejšieho: poskytovať zdravotné služby na čo najvyššej úrovni,“ doplnili v tlačovej správe noví členovia predstavenstva s tým, že profesor Sabol ostal prednostom kardiochirurgickej kliniky a môže naplno využiť svoje dispozície.

„Stále tu panuje až chorobný strach z bývalého vedenia. Podpisové a petičné akcie na podporu bývalého vedenia nie sú spontánne, ale organizované podozrivým spôsobom. Zdravotné sestry vraj podpisujú aj čisté biele hárky a dostávajú komentáre typu: tu podpíš, lebo príde nové vedenie a zoberú ti všetky príplatky. Chceme ich ubezpečiť, že informácie o plánovanom prepúšťaní a znižovaní platov sú nepravdivé,“ dodali v oficiálnom vyjadrení. Nový Čas oslovil ohľadom Sabolovho listu aj ministerstvo zdravotníctva, no do uzávierky sa nevyjadrilo.

 

Vizitky nových členov predstavenstva

Anton Jura (55)

predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚSCH, a. s.

Otvoriť galériu
Anton Jura (55)
Zdroj: aaj

Manažér s dlhoročnou praxou vo vysokých riadiacich pozíciách prevažne v priemyselnej oblasti na Slovensku, v USA a Kanade. Na Pittsburskej univerzite v USA úspešne absolvoval aj vyššie ekonomické štúdium - MBA. Bol prezidentom Zväzu hutníctva, baníctva a geológie.

 

Martin Studenčan (58)

podpredseda predstavenstva VÚSCH, a. s.

Otvoriť galériu

Patrí k najskúsenejším klinickým kardiológom a zdravotníckym manažérom na Slovensku. V roku 2003 bol zakladajúcim riaditeľom VÚSCH. V Košiciach a neskôr aj v Prešove zaviedol prestížny program najmodernejšej invazívnej liečby infarktu myokardu. Stál pri zrode a vývoji technológie, ktorú dnes využívajú všetky nemocnice a záchranky na Slovensku pri záchrane pacientov s infarktom myokardu a s cievnou mozgovou príhodou.

 

Štefan Lukačín (51)

člen predstavenstva VÚSCH, a. s.

Otvoriť galériu

Patrí k najskúsenejším kardiochirurgom na Slovensku. Je spoluzakladateľom kardiochirurgie v Košiciach. Absolvoval stáže na kardiochirurgických klinikách v Českej republike, Holandsku, Nemecku, Belgicku, Slovinsku, Španielsku či vo Francúzsku. Spolupodieľal sa na zavedení nových postupov - záchovné operácie srdcových chlopní, operácie srdca bez mimotelového obehu a ďalšie.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Zdeněk Kovář, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Perfektná správa: Niektorí Američania už nemusia nosiť rúško! Na toto čakali celú večnosť
PR článok
Niké prináša klientom majstrovské bonusy v kampani s Jánom Lašákom
PR článok
Port (Naberte kurz): Majte hazardné hry pod kontrolou
PR článok
Odštartoval predpredaj novej Toyoty Yaris Cross. Ceny sú už známe
Boris Kollár prehovoril o zadĺžených nemocniciach: Pomôže nám iba jediná vec
Pellegrini to povedal na rovinu: Nebuďme naivní! Na Slovensku sú agenti všetkých veľmocí sveta
Boris Kollár spojí sily s opozíciou: Chce upraviť príspevok na dieťa
Foto
Okamihy hrôzy, napätie sa stupňuje: Z juhu Libanonu odpálili na Izrael najmenej tri rakety
Tréner Weiss začína svoju druhú misiu v Slovane: Vyhodí polovicu cudzincov?
Foto
Nezabudnuteľné vystúpenie! Dídžej si zahral v Alpách: Pohľad, ktorý vyráža dych
Foto
Izrael sa obáva najhoršieho: Útoky sa stupňujú, minister schválil mobilizáciu ďalších 9000 záložníkov
Volejbalistky oslavujú postup na ME: Ukázala sa naša sila