Streda 18. 5.
Viola
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.01.2021 14:53 | Správy | Domáce správy

Univerzity nesúhlasia so snahami obmedziť ich slobodu: Rektorská konferencia má jasnú požiadavku

Vedenie Slovenskej technickej univerzity (STU) sa pripojilo k vyhláseniu Univerzity Komenského (UK) k návrhu novely vysokoškolského zákona.

Zásadne odmieta snahy obmedziť autonómnosť vysokých škôl a samosprávnosť ich riadenia. Žiada tiež účasť pri tvorbe zmien, ktoré majú prispieť k zvýšeniu kvality vysokého školstva. TASR o tom informoval hovorca STU Juraj Rybanský.

"Autonómnosť vysokých škôl a samosprávnosť ich riadenia považujeme za dôležité piliere demokracie a jeden zo základných výdobytkov novembra 1989. Zásadne nesúhlasíme so snahami tieto slobody obmedziť a podriadiť rozhodnutiam politickej moci," vyhlásilo vedenie STU.

Vedenie univerzity zdôraznilo, že dlhodobo volá po zvyšovaní kvality vysokého školstva a zmenách, ktoré by tomuto cieľu prospeli. "Žiadame náležitú účasť na procese ich tvorby a prijímania v duchu partnerského dialógu," uviedlo.

Univerzita Komenského v Bratislave dôrazne odmieta návrh novely vysokoškolského zákona. Považuje ho za snahu o politické ovládnutie slovenského vysokého školstva. Žiada obnovenie dialógu a prepracovanie návrhu novely skôr, než sa predloží do legislatívneho procesu. Vyzýva ministerstvo školstva na otvorenú diskusiu o zmenách vo vysokom školstve.

 

Slovenská rektorská konferencia (SRK) vyzýva kompetentné orgány na začatie verejnej diskusie k pripravovaným zmenám vysokoškolského zákona so všetkými reprezentáciami vysokých škôl a členmi akademických obcí. Ako zdôraznila v stanovisku, akademickú slobodu a autonómiu univerzít a vysokých škôl považuje za základné prvky univerzitného vzdelávania.

"Prezídium SRK očakáva, že v zmysle platného zákona o vysokých školách minister školstva predloží návrh novely na vyjadrenie orgánom reprezentácie vysokých škôl a vytvorí dostatočný priestor na odbornú diskusiu o navrhovaných opatreniach v akademickej obci," uviedli v stanovisku. Ako skonštatovali, závažné legislatívne zmeny v oblasti vysokého školstva sa pripravujú a prijímajú v období pandémie, keď nie sú vytvorené podmienky na širokú verejnú diskusiu akademickej obce a jej akademickej samosprávy.

SRK nebola podľa jej prezídia prizvaná k príprave novely vysokoškolského zákona. O zmenách však rokoval prezident SRK Rudolf Kropil z iniciatívy SRK s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) vo štvrtok (28. 1.). Minister deklaroval, že po finalizácii návrhu novely ju predložia SRK. Zároveň prisľúbil svoju účasť na zasadnutí SRK, na ktorom rektorom vysvetlí navrhované zmeny. Predpokladaný dátum konania tohto stretnutia je polovica februára.

Akademickú samosprávu vníma SRK ako zdroj profesionálneho prístupu k výkonu celého rozsahu činností vysokých škôl. Súčasne je podľa nich garanciou politickej neutrality, ktorá je nevyhnutným predpokladom pre slobodu kritického myslenia o svete a jeho vedeckého skúmania. "Tieto hodnoty sú základom všetkých aktivít univerzity ako takej. Ich vyváženie s legitímnymi spoločenskými očakávaniami a ochrana pred neprimeranými vonkajšími zásahmi sú spoločnou úlohou zodpovedných politikov a zástupcov akademickej obce," vyhlásili.

Ministerstvo školstva pripravuje návrh zákona, ktorým sa upraví systém riadenia a činnosti samosprávnych orgánov vysokých škôl. Po finalizácii a konzultáciách bude predložený na diskusiu so širokou verejnosťou. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR v reakcii na vyhlásenie Univerzity Komenského, v ktorom kritizovala pripravovanú novelu.

"Relevantné požiadavky budú zapracované, ale nepovažujeme za korektné vyzývať na zastavenie diskusie o návrhu pred jeho samotným zverejnením," skonštatovalo ministerstvo. Úpravu systému riadenia a činnosti samosprávnych orgánov vysokých škôl považuje rezort za kľúčovú pre posun vo vysokom školstve, "keďže v súčasnosti systém uzatvára vysoké školy do seba a nepodporuje otvorenosť akademického prostredia".

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

PR článok
Viete, ako zlepšiť miesto, kde žijete a nemáte na to? Nadácia SPP vám v tom pomôže
Foto
V Prahe vystúpil svetoznámy Andrea Bocelli: Vypredaná O2 aréna vyzerala prekrásne
Joe Biden odsúdil streľbu v Buffale: Je to domáci terorizmus! Takáto ideológia nemá v USA miesto
Pád Boeingu v Číne mohol byť úmyselný: Lietadlo urobilo to, na čo mu niekto v kokpite dal pokyn
Hviezda Toronta schytala ďalšiu ranu! Ozbrojení lupiči si odniesli cenný suvenír
Rusko opäť hlási ostreľovanie prihraničných oblastí: Útok aj na hraničný priechod
Vojakov z Azovstaľu previezli autobusmi: Rusi majú s nimi presný plán
Na šampionáte ešte bod nestratili: Napriek tomu sa Švajčiari natrápili s outsiderom našej skupiny
Nedali im absolútne žiadnu šancu: Švédi nadelili súperovi kanára
Taliani sú nekompromisní: Respirátory v leteckej doprave budú naďalej povinné
Macron telefonoval Zelenskému: Prisľúbil mu dodávku ďalších zbraní
Z Messiho by sa mal stať akcionár: Kúpi hviezdny Argentínec časť TOHTO klubu?