Štvrtok 29. 2.
Radomír
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.10.2020 19:20 | Správy | Peniaze

S novou stratégiou k zelenšej Európe: EÚ chce ochrániť zdravie ľudí a prírodu zákazom používania škodlivých chemikálii

Európska komisia (EK) v stredu prijala stratégiu EÚ s názvom Chemikálie - stratégia udržateľnosti. Stratégia je prvým krokom smerom k cieľu nulového znečistenia životného prostredia, bez výskytu toxických látok.

Tento cieľ je obsiahnutý v európskej ekologickej dohode.

Nová stratégia podporí inovácie v oblasti bezpečných a udržateľných chemických látok a posilní ochranu ľudského zdravia a životného prostredia pred nebezpečnými chemikáliami. To zahŕňa zákaz používania najškodlivejších chemických látok v spotrebiteľských výrobkoch, ako sú hračky, výrobky určené na starostlivosť o dieťa, kozmetika, detergenty, materiály prichádzajúce do styku s potravinami či textílie, pokiaľ sa nepreukáže, že sú tieto látky nevyhnutné pre spoločnosť. Zároveň dozrie na to, aby sa všetky chemické látky používali bezpečnejšie a udržateľnejšie.

Eurokomisár pre životné prostredie Virginijus Sinkevičius v správe pre médiá pripomenul, že ľudia za svoj blahobyt a vysokú životnú úroveň vďačia mnohým užitočným chemickým látkam, ktoré vynašli za posledné storočie.

 

"Nemôžeme však zatvárať oči pred škodami, ktoré nebezpečné chemikálie pre nás predstavujú. V EÚ chemické látky regulujeme už dlho a pomocou tejto stratégie chceme ísť ešte ďalej, aby sme zabránili prenikaniu najnebezpečnejších chemikálií do životného prostredia a do našich tiel a ich vplyvu na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva," vysvetlil komisár.

V stratégii pre chemické látky sa uznáva naliehavá potreba riešiť zdravotné a environmentálne výzvy spôsobené najškodlivejšími chemikáliami. Toto úsilie má zabrániť používaniu chemických látok, ktoré sú najškodlivejšie pre ľudské zdravie a životné prostredie, na iné než nevyhnutné spoločenské účely. Chemický priemysel by sa mal pri tejto transformácii opierať o nové inovačné a investičné opatrenia.

Medzi hlavné iniciatívy stratégie patrí postupné vyraďovanie najškodlivejších látok z výrobkov, ako sú hračky, výrobky určené na starostlivosť o dieťa, kozmetika, detergenty, materiály prichádzajúce do styku s potravinami a textílie. Ide o látky, ako endokrinné disruptory, chemikálie ovplyvňujúce imunitné a dýchacie systémy či perzistentné látky, ako sú perfluóralkylované a polyfluóralkylované látky (PFAS). Snahou je tiež minimalizovať a nahradiť látky vzbudzujúce obavy vo všetkých výrobkoch, pričom sa uprednostnia tie kategórie výrobkov, ktoré ovplyvňujú zraniteľné skupiny obyvateľstva, a tie, ktoré majú najväčší potenciál pre obehové hospodárstvo.

Komisia chce lepšie riešiť kombinovaný účinok chemických látok lepším zohľadnením rizika, ktoré pre ľudské zdravie a životné prostredie predstavuje každodenné vystavenie sa širokej škále chemikálií z rôznych zdrojov. Okrem toho by výrobcovia a spotrebitelia mali mať prístup k informáciám o obsahu chemických látok a ich bezpečnom používaní.

Cieľom stratégie v oblasti chemikálií je vybudovať bezpečnejší a udržateľnejší chemický priemysel, čo vytvára veľké ekonomické príležitosti v dobe prechodu na zelenú ekonomiku. Pokiaľ to bude možné, nové chemikálie a materiály musia byť bezpečné a udržateľné počas celého životného cyklu - od výroby až po koniec ich životnosti. Pomôže to zabrániť ich najškodlivejším účinkom a zaistiť čo najmenší vplyv na klímu, využívanie zdrojov, ekosystémy a biodiverzitu.

EK má za cieľ stav, keď chemický priemysel EÚ bude celosvetovo konkurencieschopným aktérom pri výrobe a používaní bezpečných a udržateľných chemických látok. Preto chce podporovať priemyselné inovácie, aby takéto chemikálie boli na trhu EÚ bežným štandardom a referenciou aj v celosvetovom meradle.

V roku 2018 bola Európa druhým najväčším výrobcom chemikálií na svete (16,9 % predaja). Chemický priemysel je štvrtý najväčší v EÚ a zamestnáva približne 1,2 milióna ľudí. Až 59 % vyrobených chemikálií sa dodáva do iných odvetví ako je zdravotníctvo, stavebníctvo, automobilový priemysel, elektronické či textilné odvetvia. Očakáva sa, že svetová produkcia chemikálií sa do roku 2030 zdvojnásobí.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Spevák sa chcel s bývalým priateľom a kolegom dohodnúť inak.
Foto
Kuly v Dubaji našiel svojho DVOJNÍKA! Pozrite sa na tú podobu: Je to možné?
Kuba je obľúbenou dovolenkovou destináciou (ilustračné foto).
Zúfalá situácia na Kube: Vláda prosí o pomoc OSN, ide o vážny problém
Foto
Veľké zmeny vo futbalovom Slovane? Klub má byť na predaj! Kmotrík ml. reaguje
Brazil, Women, Tranquility, Morning, Coffee - Drink
Tento zázračný nápoj dokáže spomaliť Alzheimerovu chorobu: Pije ho rekordný počet ľudí!
(ilustračné foto).
Prekvapivé slová: Ukrajina tvrdí, že zostrelila rekordný počet ruských lietadiel
Princ Harry
Tvrdá rana pre princa Harryho: Totálna POTUPA! Fakt si myslel, že mu TOTO prejde?
Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici.
Veľký úspech v Rooseveltovej nemocnici: Roboticky asistovaná operácia s neuveriteľným poradovým číslom!
(ilustračné foto)
Aktualizované
Súd rozhodol o exfunkcionárovi SIS v kauze Babylon: Takýto trest ho čaká
Ilustračné foto
Krajinu trápia vlny migrantov: Vážne slová o kritickej situácii! Rozhodli sa konať
Americký prezident Joe Biden
Slová Bidena, ktoré nechcel počuť nik: Takto to vyzerá s prímerím v Gaze
New warehouse building with large parking lot, Szczecin, Poland
V Michalovciach sa spriadajú veľké plány: Pritiahli by firmy na obnovu Ukrajiny!
Na dovolenku sa fitneska vybrala s priateľom a ich dcérkou.
Foto
Mokráňová na luxusnej dovolenke v SLZÁCH: Ja odpadnem! Neverila, že je to skutočné