Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
22.07.2020, 10:06 | Správy | Domáce správy

Špičkový odborník Krčméry oslavuje 60 rokov: Pokorné slová o víruse, ktorý zmenil naše životy

Lekár, odborník na tropickú medicínu, infektológiu, vysokoškolský pedagóg Vladimír Krčméry je zakladateľom zdravotníckych a sociálnych zariadení a humanitárnych misií v krajinách tretieho sveta. Vo štvrtok 23. júla sa na ďalšej misii v zahraničí dožíva 60 rokov.

Vladimír Krčméry sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave v rodine vedca a lekárky. Jeho strýko MUDr. Silvester Krčméry bol počas komunistického režimu pre cirkevné aktivity medzi študentmi medicíny a robotníkmi väznený. Aj on sám sa v mladosti tajne podieľal na práci cirkevných mládežníckych hnutí.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

V roku 1985 absolvoval štúdium medicíny na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. O päť rokov neskôr získal na UK akademický titul PhD. a v roku 1992 sa habilitoval na docenta v odbore vnútorné choroby - chemoterapia. Vedeckú hodnosť DrSc. dosiahol na LF UK v roku 1993. Na Masarykovej univerzite v Brne v roku 1997 obhájil profesúru v odbore vnútorné lekárstvo.

Od roku 1991 je členom FRSH v Londýne, od roku 1998 FIDSA Bethesda. O rok neskôr sa stal členom FRCP v Edinburghu a od roku 2000 je tiež členom FACP vo Philadelphii.

Čestné doktoráty dostal na viacerých univerzitách v zahraničí. V roku 2005 na univerzite v Českých Budějoviciach, o tri roky neskôr na univerzite v Scrantone. V roku 2012 ocenili prácu Krčméryho čestným doktorátom na univerzite vo Varšave a v roku 2015 na Cambridgeskej univerzite.

Profesionálne začal pracovať v roku 1985 ako odborný asistent na Ústave medicíny LF UK v Bratislave a na Klinike infekčných chorôb v Parazitologickom laboratóriu (1985 - 1989). Zároveň pôsobil ako všeobecný lekár na Klinike infekčných chorôb vo Fakultnej nemocnici UK v Bratislave(1986 - 1988).

V rokoch 1993 - 1996 pracoval na oddelení chemoterapie na onkologickom ústave LF UK, v roku 1996 bol primárom Oddelenia klinickej farmakológie v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Zastupujúcim prednostom v Mikrobiologickom ústave LF UK bol v roku 2014 a v roku 2015 pôsobil ako riaditeľ Tropického inštitútu a referenčného laboratória tropických chorôb na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Zaslúžil sa o vznik niekoľkých vzdelávacích inštitúcií na Slovensku. V Trnave pomáhal s obnovou Trnavskej univerzity, na ktorej založil zdravotnícku sekciu a fakultu zdravotníctva, ktorej bol prvým dekanom. Počas tohto obdobia začal pôsobiť v Keni, kde boli s jeho pomocou otvorené rozvojové humanitárne, vedecké aj vzdelávacie projekty. Pomáhal budovať aj Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave.

V roku 1997 bol profesorom farmakológie na Univerzite v Brne a v rokoch 1998 - 2001 profesorom zdravotníckeho manažmentu na Univerzite v Scrantone v USA.

Súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety (VŠZaSP) v Bratislave, ktorá má viaceré detašované pracoviská v Európe a Afrike, založil v roku 2002. So školou rozbehol úspešný projekt detských domovov House of family v Kambodži. Do roku 2013 bol rektorom a štatutárnym zástupcom školy, na ktorej založil Tropický tím.

Dr.h.c. prof. MUDr.Vladimír Krčméry, DrSc. je autorom viacerých odborných publikácií. Na medzinárodnej úrovni bol členom edičných rád viacerých odborných časopisov, je členom pracovnej skupiny Európskej spoločnosti pre Biomodulácie a chemoterapiu a členom viacerých odborných komisií. Na Slovensku bol ambasádorom protitetanového projektu UNICEF, predsedal Antibiotickej komisii, bol členom rady ministra zdravotníctva, riaditeľom Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny a členom Permanentného krízového štábu vlády SR.

Profesor Krčméry patrí medzi laureátov ocenenia Honour of Ekotopfilm. V roku 2008 získal ocenenie Vedec roka za antiinfekčnú liečbu u onkologických pacientov s komplikáciami po cystostatickej chemoterapii. Cenu primátora Bratislavy dostal v roku 2010 a v tom istom roku ho ocenili aj Zlatou medailou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ocenenie od združenia Človek v ohrození za prínos krízovým oblastiam sveta, konkrétne za pomoc obyvateľom Haiti postihnutých zemetrasením dostal v roku 2010. Je držiteľom Krištáľového krídla za rok 2011 za filantropiu a v roku 2013 si prevzal v Malajzii ocenenie za prínos v oblasti medicíny.

Je ženatý, jeho manželka je lekárka, spolu vychovali štyri deti. Dlhodobo sa angažuje za práva nenarodených detí a pomoc migrantom a bezdomovcom. V prinavrátení dôstojnosti a zdravia týmto ľuďom vidí zmysel života. "Za najväčší doterajší úspech vo svojom živote považujem každého migranta a bezdomovca, ktorému sme vrátili zdravie a dôstojnosť," povedal pre TASR profesor Krčméry.

Počas tohtoročnej jari bol pre mnohých Slovákov symbolom úspešného prevedenia krajiny cez pandémiu ochorenia COVID-19. Bývalý člen Permanentného krízového štábu sa po zvládnutí tohto náročného obdobia zo zdravotných dôvodov vzdal všetkých verejných funkcií. Podľa Krčméryho nás toto náročné obdobie naučilo pokore, koľko toho v medicíne ešte nevieme.

Diskusia / 0
Autor: TASR
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
(ilustračné foto).
Výzva ministerstva zdravotníctva nepadla na úrodnú pôdu: Všeobecní lekári sú pohoršení
(ilustračné foto)
Nešťastie v Nitre: Pri požiari rodinného domu zomrel jeden človek
Kvalifikácia mnohých ľudí bez práce nezodpovedá požiadavkám firiem.
Schyľuje sa k hromadnému prepúšťaniu: S prácou sa môže rozlúčiť takmer 1 500 zamestnancov
Po Separovom boku sa objavila nová žena.
Raper Separ dostal po vyliečení z rakoviny koronavírus: Takú bolesť ešte nezažil
Kevin Magnussen
Foto
Táto fotka vás dojme k slzám: Prvé objatie pilota F1 s dcérkou!
Vkacína od Pfizer-BioNTech.
V Michalovciach spustili očkovanie: Majú stovky vakcín, no nie je o ne záujem
Počet obetí presiahol číslo 80.
Foto
Ničivé zemetrasenie na ostrove Sulawesi: Počet obetí rastie, tisícky ľudí zostali na ulici
Kucka po kopanci do hlavy dohrával zápas s bandážou.
Kucka s rozbitou hlavou upokojil fanúšikov: Som v poriadku, ale nahnevaný
Británia chce očkovať 24 hodín denne.
Briti nestrácajú čas: V Londýne plánujú otvoriť 24-hodinové očkovacie centrá
Tisíce ľudí šírili ďalší hoax.
Konšpirátori vypustili ďalšiu lož: Na Facebooku sa šírili nepravdivé štatistiky o počte úmrtí v roku 2020
V roku 2006 sa pri obci Hejce zrútil slovenský
Foto
Smutné výročie tragédie: Pred 15 rokmi pri obci Hejce havarovalo lietadlo so slovenskými vojakmi
Moderátorka Agáta Hanychová
Foto
Agáta Hanychová má za sebou ďalší rozchod, dlho nesmútila: Zbalila potetovaného fešáka