Piatok 1. 7.
Diana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
20.05.2022 12:17 | Správy | Domáce správy

Výzva pre Gröhlinga: Budú mať školy opäť tretiu hodinu telesnej výchovy?

Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport vyzval ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) k prinavráteniu tretej hodiny telesnej výchovy na základné a stredné školy. Členovia výboru o tom informoval na dnešnom tlačovom brífingu pred parlamentom spolu so splnomocnencom vlády SR pre mládež a šport Karolom Kučerom.

Ide o uznesenie, ktoré prijali na mimoriadnom stretnutí výboru. Ministrovi výbor odporúča prinavrátiť danú hodinu cez fixáciu disponibilnej hodiny. Splnomocnenec podotkol, že školy majú dve hodiny telesnej výchovy od roku 2008.

Kučera poukázal na štatistiky, z ktorých vyplýva, že pre 30 percent detí predstavuje hodina telesnej výchovy jediný pohyb. „Motorický vývin klesá a, naopak, obezita a cukrovka stúpajú. Žijeme dobu elektroniky, tabletov, smartfónov a sedavého spôsobu života,“ zhodnotil a dodal, že na zdraví detí aj dospelých sa podpísali dva roky pandémie. Preto považuje tému prinavrátenia tretej hodiny telesnej výchovy za viac ako aktuálnu. Zdôraznil, že aj odborníci sa zasadzujú za to, aby sa na školy čo najskôr prinavrátila tretia hodina telesnej a športovej hodiny a aj za zavedenie ďalších dvoch hodín na pohybové aktivity. Splnomocnenec má aj stanoviská Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva obrany SR a Ministerstva vnútra SR.

Gröhling reagoval, že školy majú aj v súčasnosti možnosť využiť disponibilnú hodinu na tretiu hodinu telesnej a pohybovej výchovy. Rozhoduje o tom totiž riaditeľ školy. Odbor komunikácie a marketingu doplnil, že tri hodiny telesnej výchovy boli naposledy v rokoch 2003 až 2008, a to iba na prvom stupni základných škôl. Navyše, v štátnom vzdelávacom programe pre základné školy je od roku 2015 uvedené, že pokiaľ majú školy vytvorené možnosti, majú využiť voliteľné hodiny na navýšenie počtu hodín telesnej a športovej výchovy o minimálne jednu vyučovaciu hodinu v každom ročníku. Toto má byť zachované aj v novom štátnom vzdelávacom programe.

Pri rozhodovaní o počte hodín pre jednotlivé vzdelávacie oblasti a predmety je podľa rezortu potrebné zohľadňovať aj dostatočné priestorové a personálne kapacity. „V prvom rade však musíme doriešiť chýbajúcu infraštruktúru. Takmer tretina škôl nemá vyhovujúce priestorové podmienky na to, aby mohli mať plnohodnotné vyučovanie telesnej a pohybovej výchovy. Buď im športoviská úplne chýbajú, alebo sú v nevyhovujúcom stave,“ povedal minister. Zároveň podotkol, že samotnej kvalite vyučovania TV sa dnes venuje projekt Moduly, cez ktorý sa môžu žiaci na prvom stupni učiť telesnú výchovu oveľa zaujímavejším spôsobom. Žiakom sa cez ne vštepuje základ vzťahu k športu, k pohybu a zdravej životospráve. Šéf rezortu vníma, že na tom by mali robiť najskôr, predtým, než nadiktujú školám, čo majú robiť.

Ministerstvo za dôležitý faktor pre zvyšovanie kvality vyučovania považuje kvalifikovanosť výučby telesnej a športovej výchovy. Dodalo, že školy dlhodobo zápasia s nedostatkom učiteľov. Zároveň zdôraznilo, že bez učiteľov kvalitné vyučovanie akéhokoľvek predmetu, zvlášť telesnej a športovej výchovy, ktorá kladie na učiteľov špecifické požiadavky, nie je možná. „Navýšenie počtu hodín by tak školám, ktoré zápasia s nedostatočným priestorovým a materiálnym vybavením, ako aj s personálnym zabezpečením spôsobila viac problémov ako reálneho prínosu pre žiakov,“ konštatovalo. V rámci prebiehajúcej kurikulárnej reformy základného vzdelávania vo vzdelávacej oblasti Zdravie a pohyb však robí ministerstvo a Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) viaceré zmeny zamerané najmä na rozvoj pohybových spôsobilostí žiakov v základných školách. Dôležitou podporou pre zdravý telesný rozvoj žiakov bude aj koncept takzvanej aktívnej školy.

Téma navyšovania počtu hodín je podľa rezortu školstva aktuálna pre takmer všetky vzdelávacie oblasti. Riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová priblížila, že okrem vzdelávacej oblasti Zdravie a pohyb zvýšenie počtu vyučovacích hodín v základných školách požadujú odborníci aj vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť, ktorá zastrešuje predmety ako dejepis, občianska náuka a geografia, etická a náboženská výchova, vo vzdelávacej oblasti Umenie a kultúra, ako aj Človek a svet práce.

„Zástupcovia zamestnávateľov nám adresovali požiadavku na navýšenie počtu hodín informatiky, časť odbornej verejnosti zasa odporúča zvýšenie časovej dotácie pre cudzie jazyky. Hoci si uvedomujeme význam každého z uvedených predmetov, je zrejmé, že pokiaľ nechceme zásadne zvýšiť celkový počet hodín, ktoré žiaci základných škôl trávia v školách, nie je možné tieto požiadavky zohľadniť,“ objasnila. Hapalová podčiarkla, že zvyšovanie kvality vzdelávania v konkrétnej oblasti nie je možné zredukovať iba na vyšší počet hodín v rámcovom učebnom pláne. Podstatnejšie ako vysoký počet hodín je podľa nej kvalitné odborné vyučovanie, využívajúce rozmanité formy, metódy a prostriedky, reagujúce na potreby žiakov a rešpektujúce ich záujmy.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Foto
Koscelník si najprv ukázal na Rapid Viedeň a teraz sa drví nemčinu: Viem iba pozdraviť a narátať do desať!
Foto
Spevák R. Kelly dostal za zneužívanie detí 30 rokov, hrozivé detaily: Bitky, herpes a fekálie po tvári!
Foto
Tehotná Američanka na ultrazvuku neverila vlastným očiam: Šanca na niečo také je 1 ku 70 miliónom!
PR článok
Novú materskú školu v Slnečniciach už CRESCO REAL ESTATE odovzdalo Petržalke
Slovenskí basketbalisti definitívne stratili šancu na postup: Z Belgicka si odnášajú hanebný debakel
Česká cyklistka sa strápnila pred celým svetom: Takýto štart si rozhodne nepredstavovala
Česko usporiada summit EÚ o spolupráci s nečlenskými štátmi: Neuveríte, koho tam premiér Fiala chce
Foto
V Nemecku padol verdikt: Dočkajú sa pozostalí obetí úmyselnej leteckej havárie vyššieho odškodného?
Došlo na slová Sereninho extrénera Mouratogloua: Budeš len atrakcia so slávnym menom
Vojnou zničená Ukrajina rozmýšľa, ako splatí dlhy: Do úvahy prichádzajú dve možnosti
Boris Johnson si voči Putinovi poriadne dovolil: Moskva učinila rázny krok, jej reakcia je impozantná
Šéf NATO sľúbil podporu krajinám v Afrike a na Blízkom východe: Varuje pred vplyvom Ruska a Číny