Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.07.2020 18:55 | Správy | Domáce správy

Ochranári bijú na poplach, hrozia nám pokuty! Žiadajú okamžité zastavenie ťažby v lesoch s hlucháňom

Riešenie žaloby Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ na Slovensko v kauze úbytku hlucháňa je jednoduché. Stačí zastaviť ťažbu v lesoch s výskytom hlucháňa. V tlačovej správe to tvrdia Slovenská ornitologická spoločnosť, Lesoochranárske zoskupenie VLK a Občianske združenie (OZ) Prales.

Ochranári tvrdia, že dlhodobo upozorňovali štátne orgány na devastáciu biotopov, lesov s výskytom hlucháňa. Napriek návrhom občianskych združení na ochranu zostávajúcich starých lesov v nich ťažba roky pokračovala.

„Keďže Slovensko ochranu hlucháňa často zabezpečilo len na papieri, pričom reálna ochrana druhu absentovala, Európska komisia začala proti Slovensku konanie. Napriek konaniu Európskej komisie však Slovensko nedokázalo zabezpečiť ochranu lesov s výskytom tohto vzácneho druhu. Slovensku preto teraz pri prehre na súde hrozia sankcie. Riešením je okamžité zastavenie ťažby v lokalitách s výskytom hlucháňa,“ uvádza sa v tlačovej správe.

 

„Od nášho vstupu do Európskej únie poklesla populácia druhu o polovicu. Takýto bezprecedentný pokles je v úplnom rozpore so záväzkami Slovenska v rámci európskej legislatívy chrániť vzácne druhy. Podobným tempom poklesu sa dočkáme toho, že hlucháň nevyhynie len v Strážovských vrchoch, ale o dvadsať rokov na celom Slovensku,“ vysvetlil Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Ako ďalej uviedol, dôvodom tohto poklesu je podľa vedeckých prác likvidácia, vyrúbanie starých lesov, od ktorých ochrany jeho prežitie závisí.

Podobný prípad sa v minulosti riešil na Súdom dvore EÚ. Poľsko podľa ochranárov rovnako argumentovalo, že musí zasahovať v Bielowežskom národnom parku pre šírenie lykožrúta. Poľsko vtedy súd prehralo. „Dúfame, že Slovensko nedotiahne prípad tak ďaleko ako Poľsko a ťažbu v chránených územiach zastaví bez váhania. Ak tak Slovensko neurobí, pri potenciálnej prehre hrozia Slovensku finančné sankcie. Pritom precedens z Poľska poukazuje na to, že Slovensko sa doteraz nerešpektovaním európskej legislatívy vybralo najlepšou možnou ceste k prehre súdu,“ uzatvára Marián Jasík z občianskeho združenia Prales.

Európska komisia sa rozhodla podať na Súdny dvor Európskej únie návrh na začatie konania proti Slovensku za to, že správne neaplikovalo časti smernice o biotopoch a o vtákoch. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku. Slovensko totiž podľa EK nepodniklo náležité kroky na to, aby predišlo poškodeniu biotopu hlucháňa hôrneho a významnému narušeniu populácie tohto živočíšneho druhu.

EK priblížila, že v slovenských lesoch, nachádzajúcich sa v lokalitách sústavy Natura 2000, sa vykonáva intenzívna ťažba dreva. Ide najmä o asanačnú ťažbu vykonávanú v reakcii na rušivé zásahy v lesoch, ako je napríklad zamorenie lykožrútom alebo škody spôsobené búrkou.

„Slovenské právne predpisy však stále nezabezpečujú, aby boli činnosti asanačnej ťažby, ktoré by mohli mať významný vplyv na lokality sústavy Natura 2000, podrobené takýmto posúdeniam. Zároveň sú stále v platnosti plány obhospodarovania lesov, ktoré v minulosti neboli predmetom takéhoto posúdenia,“ ozrejmila Ludviková. Odkedy Slovensko v roku 2004 vstúpilo do EÚ, populácia hlucháňa hôrneho v rámci dvanástich osobitne chránených území, ktoré boli klasifikované na účely jeho ochrany v zmysle smernice o vtákoch, klesla o polovicu.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Summit prerušili a pokračujú v menších skupinových rokovaniach.
Lídri EÚ sa zídu v Prahe: Stretnutie za zatvorenými dverami? TOTO bude ich hlavná téma!
Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a uzbecký prezident Šavkat Mirzijojevsa sa objímajú počas príletu na medzinárodnom letisku v Uzbekistane.
Putin odcestoval z Ruska na štátnu návštevu: O čom chce rokovať? Krajina ho privítala s otvorenou náručou!
Na fotografií je podrobná kópia píšťalky smrti.
Toto má byť najdesivejší zvuk na svete: Pozor, je to len pre silné povahy! Preboha, veď znie ako...
Foto
Švajčiarsko - Česko ONLINE: Sledujte finále majstrovstiev sveta
Michal bude mať zo všetkých súťažiacich najviac nabitý program.
Foto
Kovačič obvinil televíziu v priamom prenose: Markíza reaguje, toto sa moderátorovi nebude čítať ľahko!
Motorový čln sa plavil veľkou rýchlosťou a menil nepredvídateľne smer po celej šírke rieky, keď narazil do výletnej lode.
Tragická zrážka lodí na Dunaji: Maďarská polícia našla šiestu obeť († 30), nezvestná ostáva už len jedna osoba
Konzervatívny akademik Kajs Saíd
Tuniský prezident urobil dôležité zmeny vo vláde: Čo ho k tomu viedlo? Vyvoláva to medzinárodné obavy!
Peľová sezóna
Neliečená alergia môže byť životne nebezpečná: SSAKI predstavilo výzvu! Mohlo by to pomôcť stovkám Slovákov
Salome Zurabišviliová zvíťazila vo voľbách.
Gruzínska prezidentka to prepískla: Mala sa dopustiť... zrady?! Uf, tak toto jej veľmi nepomohlo
Pastorovi zmenilo príbehy o zážitkoch blízko smrti pohľad. (Ilustračné foto)
Pastor preskúmal vyše 1000 zážitkov blízko smrti: Teraz vie, čo nás čaká! Jeho rozprávanie vám vyrazí dych
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
USA reagujú na žiadosť Zelenského: Vynechajú mierovú konferenciu? TAKTO rozhodli
Na archívnej snímke z 19. júla 2023 britský premiér Rishi Sunak.
Britský premiér chce zaviesť povinnú vojenskú službu pre mladých! Pripravuje sa na niečo?