Streda 22. 9.
Móric
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
24.06.2020 07:59 | Správy | Domáce správy | Bratislava

Na Fakulte informatiky STU sa vyostril spor s dekanom, funkciu zložilo 26 pedagógov: Študenti majú hlavu v smútku

Pohár pretiekol! Napätie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT STU) v hlavnom meste sa stupňovalo od decembra minulého roka, kedy bol do funkcie dekana vymenovaný Ivan Kotuliak namiesto Márie Bielikovej.

Rozhodnutie kritizovali študenti a do štrajkovej pohotovosti napokon vstúpili zamestnanci. Až 26 z nich sa napokon rozhodlo z fakulty odísť a v rámci otvoreného listu študentom vysvetlili, čo stálo za ich rozhodnutím. Kauza okolo STU dosiahla pravdepodobne svoj vrchol. Dlhoroční zamestnanci a dve tretiny všetkých profesorov, docentov a garantov študijných programov, sa rozhodlo pre rázny krok, pretože sa im nepáčia rozhodnutia nového vedenia.

„Sme presvedčení o tom, že akcie nového dekana a jeho snaha o prevzatie moci, obzvlášť jej forma, nemajú na fakulte a univerzite čo robiť,“ napísali pedagógovia študentom v otvorenom liste, kde zároveň uviedli, že sa v rámci vyššieho cieľa slušnej fakulty snažili nájsť kompromisy. „Náš súper vytrvalo nehrá fér a my už s ním ďalej takýto nerovný zápas nemôžeme bojovať. Odchádzame,“ odznelo ďalej v liste.

Otvoriť galériu

Napriek vyhroteným konfliktom sa však pedagógovia rozhodli bojovať až do konca a byť féroví hlavne k študentom, ktorých sa snažili dlhé roky viesť. „Niektorí ešte využijeme najbližšie dva mesiace na dokončenie pracovných úloh, kým nám na konci augusta skončí pracovný pomer alebo dobehne výpovedná lehota,“ informovali zamestnanci univerzity.

 

Študenti smútia

Pre odchod skúsených pedagógov majú študenti hlavy v smútku. Budúcnosť fakulty je v ich očiach otázna. „Sú to profesori, ktorí tvoria chrbticu fakulty a niektorí sú tu od jej vzniku. Medzi týmito učiteľmi sú mená, ktoré boli študentmi viackrát označení ako jedni z najlepších pedagógov,“ prezradil člen študentského senátu Martin Tamajka, ktorý spolu so spolužiakmi namaľoval na chodbách školy hrubú čiaru ako symbol protestu.

Študenti nedokážu predikovať, čo sa bude diať ďalej a aký bude mať odchod obľúbených profesorov či garantov programu dopad na chod fakulty. „Títo učitelia už viedli nejakých diplomantov ten prvý rok, čiže uprostred diplomovej práce stratili školiteľa. Moja garantka študijného programu odchádza. Kto mi ho bude garantovať,“ posťažoval sa Tamajka. Situáciu rieši aj súčasné vedenie FIIT STU. „Dozvedeli sme sa, že časť zamestnancov fakulty sa rozhodla podať výpovede. Aktuálne máme doručené na personálne oddelenie 3 z týchto výpovedí," uviedla Monika Karoliová z fakulty.

„Hľadáme náhrady za odchádzajúcich kolegov, pričom niektoré už máme zabezpečené,” povedal dekan Ivan Kotuliak s tým, že jeho kolegovia-pedagógovia výpoveďami ohrozujú právo študentov na vzdelanie. „V každom prípade vedenie v spolupráci s akademickou obcou zabezpečí aj naďalej vzdelávanie v oblasti informatiky a informačných technológií na pôde FIIT STU,” uzavrel dekan.

 

Ako sa vyvíjal konflikt na STU

  •  začal v júni 2019, kedy bol zvolený za dekana Ivan Kotuliak
  •  niektorí členovia senátu sa vzdali funkcie
  •  v decembri prijal dekan 18 nových zamestnancov
  •  začiatkom januára dal Kotuliak výpoveď bývalej dekanke Bielikovej
  •  v máji vyzvala Správna rada STU dekana Kotuliaka na odchod
  •  niektorí členovia správnej rady STU vystúpili proti Kotuliakovi
  •  opakované voľby do senátu FIIT v júni boli označené za neférové, pretože v nich hlasovali aj zamestnanci Kotuliak
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: gal, mb, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Vo štvrtok čakajte prízemný mráz: No hrozí aj niečo oveľa nepríjemnejšie
Smutné správy pre Alžírsko: V priebehu jedného týždňa zomreli dvaja bývalí prezidenti
Čínsky expolitik odhalil šokujúcu správu: Toto mal byť moment, kedy sa koronavírus začal šíriť!
Podvádzal ho takmer 3 roky: Cristiana Ronalda obral o takmer 300-tisíc!
Orbán s Babišom kontrolovali zabezpečenie maďarsko-srbských hraníc: Český premiér skritizoval kroky EÚ
Rakúsky kancelár si bol očistiť svoje meno: Kurza vypočúvali pre obvinenia z krivej výpovede
Manéver, ktorý nemáte šancu pochopiť: Ako mohol napáliť autom rovno do steny?
Foto
Sexi modelka chce zbúrať predsudky: Aj keď sa ukazujem, neskončím v posteli s každým!
Slovan zhorel na Liptove ako fakľa: Prvá prehra v sezóne, nevyhral už štvrtý zápas po sebe!
Krádež v byte Cibulkovej: Polícia odhalila ďalšie zistenia! Zločin si poriadne pripravili
Česko žiadalo o pomoc s vyšetrovaním kauzy Vrbětice: Striktná odpoveď Ruska ich nepoteší
Hviezdny James Rodriguez odchádza z Európy: Ochutná futbalovú exotiku