Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
25.05.2020, 06:05 | Správy | Domáce správy
Foto

Ďalšie uvoľňovanie opatrení: Už je jasné, kedy sa otvoria fitká, výzva Matoviča ohľadom letných dovoleniek

Slovensko už mesiace mesiac bojuje s nebezpečnou nákazou! Všetky dôležité informácie nájdete v našom online prenose.

Fotogaléria
29
fotiek v galérii

Situácia sa pomaly vracia do normálu. Vláda schválila 4. fázu uvoľňovania opatrení. Deti sa majú od 1. júna vrátiť do školy a takmer všetky prevádzky sa opäť otvorili. Výnimkou boli však fitness centrá, pre ktoré vznikol spor medzi majiteľmi a vládou.

Dokopy máme 1 511 nakazených koronavírusom. Chorobe deviaty deň nepodľahla žiadna ďalšia osoba, Slovensko tak stále eviduje 28 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších šesť osôb, uzdravilo sa spolu už 1 307 ľudí. Na Slovensku tak zostáva 176 aktívnych prípadov.

ONLINE: Koronavírus na Slovensku - 78. deň
21:01

Online prenos sa pre dnešok končí. Ďakujeme za pozornosť a prajeme pekný zvyšok večera.

20:57

Na severnom Spiši a Pieninách otvorili svoje brány viaceré prevádzky, múzeá a atrakcie. V regióne postupne dochádza k opätovnému sprevádzkovaniu ubytovacích a stravovacích zariadení. Pre návštevníkov sú k dispozícii aj kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka, Ľubovnianske múzeum so skanzenom či liehovarnícka expozícia v obci Hniezdne. Pltnícka sezóna bola spustená už začiatkom mája. Informoval o tom výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruch Severný Spiš – Pieniny Jakub Ondrej. (tasr)

20:45

Krízové banskobystrické call centrum Osamelý senior končí po viac ako dvoch mesiacoch svoju činnosť k 31. máju. Vzniklo v priestoroch klientskeho centra magistrátu ešte 15. marca ako pomoc pre osamelých a ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých počas šíriacej sa nákazy nového koronavírusu.

"Centrum slúžilo na zber podnetov, ktoré prichádzali od Banskobystričanov na pomoc starším a imobilným ľuďom. Zamestnanci odboru sociálnych vecí vybavili k dnešnému dňu 1792 telefonátov, 347 emailov, 492 hlasových správ a 123 požiadaviek vyriešili osobne,“ informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková. Za posledné obdobie zaznamenali minimum požiadaviek, preto ukončujú jeho činnosť. (tasr)

20:34

Mesto Kežmarok otvára materské a základné školy, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti od 1. júna za prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení. Od prvého až do piateho ročníka na tri základné školy nastúpi 886 žiakov, do dvoch materských škôl 157 žiakov. "Od prvého až do piateho ročníka nám prejavilo záujem 77,43 percenta žiakov a 22,57 percenta nenastúpi,“ uviedol primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák na mimoriadnej tlačovej besede. (tasr)

20:22

Niektorí zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) môžu sociálne odvody za marec zaplatiť v predĺženej lehote až do konca tohto roka. Týka sa to tých zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac. Tieto subjekty okrem toho budú mať možnosť žiadať o odklad zaplatenia poistného aj za máj tohto roka, ktorého splatnosť bude takisto do konca roka 2020. (sita)

20:06

Od 1. júna otvára mesto pod Urpínom všetky svoje materské školy a základné školy prvého stupňa plus piaty ročník, ako aj školské jedálne a družiny. Základné umelecké školy, centrá voľného času a mestské jasle zostávajú naďalej zatvorené.

"Až 97 percent rodičov má záujem o opätovný nástup dieťaťa do škôlky. V prípade ZŠ riaditelia zisťujú záujem. V úzkej komunikácii s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva nastavujeme prevádzku tak, aby sme dodržali všetky hygienické, epidemiologické opatrenia a zamedzili komplikáciám. Od pondelka sme začali s komplexnou dezinfekciou všetkých priestorov," zdôraznila Anna Martišovičová, vedúca Školského úradu Mestského úradu v Banskej Bystrici. (tasr)

19:46

Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového koronavírusu na ekonomiku bolo k pondelňajšiemu ránu vyplatených vyše 96 miliónov eur. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR s tým, že úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už odosielajú prvú pomoc za apríl. Celkovo už bolo pritom spracovaných takmer 84-tisíc dohôd, bezmála 90-tisíc odoslaných platieb, ktoré zastrešovali podporu pre skoro 394-tisíc osôb. Čítajte celý článok. (sita)

19:30

"Zaujímavý deň, zaujímaví ľudia," skonštatoval na Facebooku Igor Matovič. Na fotke premiér so zástupcami Únie fitness centier.

Igor Matovič na fotke so zástupcami Únie fitness centier.
19:20

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dočasne pozastavila výskum hydroxychlorochínu, ktorý sa používa pri liečbe malárie, ako potenciálneho lieku na ochorenie COVID-19. Počas brífingu v Ženeve to oznámil jej generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus. Čítajte viac. (sita)

18:50

Všetky osoby, ktoré sa v utorok 26. mája o 8:00 budú nachádzať v zariadeniach štátnej karantény, v nej musia zotrvať na dobu nevyhnutnú na vykonanie testu na Covid-19 alebo preukázať sa aktivovanou mobilnou aplikáciou eKaranténa. Ako sa ďalej uvádza v opatrení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, potvrdenie aktivácie mobilnej aplikácie eKaranténa osobám zabezpečí príslušník Policajného zboru SR v zariadení určenom štátom, informovala Dáša Račková z ÚVZ SR.

"Následne po zistení negatívneho výsledku testu na ochorenie Covid-19, alebo po potvrdení aktivovania mobilnej aplikácie eKaranténa, sa tejto osobe nariaďuje izolácia v domácom prostredí v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Tieto osoby sú povinné sa bezodkladne presunúť na miesto izolácie v domácom prostredí,“ uvádza sa v nariadení. (sita)

18:24

Skvelá správa o cestovaní do Česka! "Práve som dovolal s Andrejom Babišom a výsledok dohody je, že od stredy pustí Česko na svoje územie našich občanov do 48 hodín bez testu a karantény - a Slovensko pustí na naše územie občanov Česka do 48 hodín bez testu a karantény," napísal Matovič na Facebooku. Dohodu potvrdil jeho český náprotivok Andrej Babiš na Twitteri.

18:14

Štát stále čaká na schválenie aplikácie eKaranténa spoločnosťou Apple. "Status zostal nezmenený, stále čakáme na vyjadrenie. Žiaden zásadný problém, o ktorom by som vedel, že by rozporovali kód aplikácie, alebo niečo podobné, tam ale nie je," uviedol člen permanentného krízového štábu pre oblasť IT Ján Bučkuliak. Spoločnosť Google aplikáciu pre operačný systém Android schválila v nedeľu dopoludnia. (sita)

Aplikácia smart karantény.
18:11

Člen permanentného krízového štábu pre oblasť IT Ján Bučkuliak sa vyjadril, že až 96 % ľudí, ktorí doteraz chceli eKaranténu využiť, ju aj využiť mohli. Len zvyšné 4 % mali nejaký problém so svojím zariadením so systémom Android a museli ísť do štátnej karantény. V ich prípadoch išlo podľa Bučkuliaka o bežné užívateľské problémy, ako staré a nevyhovujúce verzie operačného systému v mobiloch, či problémy s kvalitou fotografie pre potvrdenie biometrie. Viac TU. (sita)

17:46

Premiér Matovič sľúbil, že sa bude v rámci koalície snažiť vybojovať pomoc aj pre fitnescentrá. Poukázal na to, že sa otvárajú medzi poslednými, pričom ponúkajú služby. "Myslím si, že je fér voči týmto zariadeniam alebo vnútorným športoviskám prísť s konkrétnou ideou pomoci, ktorým by sme v podstate ako keby také odškodné za to, že boli poslední otvorení, boli schopní poskytnúť," uviedol. (tasr)

17:27

Zástupcovia konzília odborníkov vyzdvihli dobrú epidemiologickú situáciu na Slovensku, za ktorou sú prijaté opatrenia i zodpovednosť ich dodržiavať. Verejnosť naďalej vyzvali vytrvať. "Užívajme si, čo je dovolené tak, aby sme si neprivodili opätovný nárast infekcie," uviedla epidemiologička Mária Avdičová. Poukázala takisto na fakt, že naďalej existuje riziko importovania nákazy zo zahraničia. (tasr)

17:12

Matovič dodal, že je pripravená analýza, na základe ktorej na najbližšom rokovaní vlády budú hovoriť aj o tom, či bude na Slovensku naďalej platiť núdzový stav. (sita)

17:11

Čo sa týka letných dovoleniek, premiér Matovič vyzýva ľudí, aby ich strávili na Slovensku a podporili tým aj slovenský cestovný ruch. "Ak však niekto túži po mori, nech sa pozerá po krajinách, v ktorých je tá situácia dobrá. Spomeniem napríklad Grécko či Chorvátsko. Určite by som však bol opatrný pri spoznávaní krás v Taliansku, Španielsku či v Londýne,“ uviedol predseda vlády. (sita)

17:04

Ak pôjde nasadenie eKarantény aktuálnym tempom, približne zajtra by sa mohol počet v domácej a štátnej karanténe vyrovnať.

16:55

1302 ľudí aktuálne využíva eKaranténu.

16:38

Premiér avizoval, že o týždeň Slovensko čaká oznamovanie 5. fázy uvoľňovania opatrení.

16:35

Od budúcej stredy 3. júna budú otvorené všetky vnútorné športoviská, vrátane fitness centier a plavární. Ľudia budú môcť cvičiť bez rúška, prevádzky musia cvičiacich evidovať pre prípad, že by sa rozšírila nákaza. Šatne aj sociálne zariadenia budú môcť byť prístupné. Prevádzkovateľ bude musieť zabezpečiť, aby na 15 m² pripadal jeden návštevník alebo medzi nimi musia byť 2-metrové rozostupy.

16:33

Menia sa tiež podmienky na hraniciach. Do ôsmich krajín môžu Slováci prísť na 48 hodín a ich občania zase k nám bez nutnosti karantény. Jedná sa o Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švajčiarsko a Nemecko. Nie všetky tieto krajiny však umožnia vstup Slovákov bez testov na koronavírus, rokovanie s krajinami ešte prebieha. Pri niektorých bude ukončené v priebehu dní, pri iných pôjde o týždne.

16:32

Kiná, divadlá či turistické strediská môžu byť otvorené aj v nedeľu.

16:31

Prevádzky môžu byť otvorené aj po 22:00 v prípade súkromných akcií - osláv či svadieb. Prevádzka musí evidovať zoznam účastníkov.

16:29

Od 27. mája sa menia podmienky pre vnútorné prevádzky. Prevádzky verejného stravovania si môžu vybrať, ktoré pravidlo uplatnia - 1 zákazník na 15 metrov štvorcových, okraje stolov 2 metre od seba alebo odstup 2 mestre medzi zákazníkmi.

16:26

"Dnes to nebude piata fáza," povedal premiér Igor Matovič s tým, že na zásadné kroky treba čakať 2 týždne po každej fáze.

16:23

Podľa Jarčušku im chýbajú presné štúdie o tom, ako by otvorenie fitness centier ovplyvnilo šírenie nákazy. "Rozhodli sme sa, že otvoríme trošku neskôr, ako v Česku, ale naše podmienky budú lepšie komunikovateľné," povedal. V Česku sa cvičí v rúškach, to naši odborníci nechcú.

16:20

Infektológ Pavol Jarčuška predstúpil pred novinárov po rokovaní konzília odborníkov. "Pri koronavírusovej infekcii nemáme žiadne dlhodobé údaje," povedal, čo im chýba pri rozhodovaní. "Niektoré veci sme otvorili skôr ako Česko, niektoré neskôr," povedal.

15:56

Ministerstvo vnútra na Facebooku informuje, že od pondelka 15:00 je eKaranténa pre Android dostupná na 9 ďalších hraničných priechodoch.

15:51

Videokonferencia ministrov zahraničných vecí Slovenska, Rakúska, Česka a Maďarska podľa rakúskeho ministra Alexandra Schallenberga "jasne ukázala, že existuje pozitívna dynamika čo sa týka obnovy slobody cestovať od polovice júna". Predpokladom je podľa neho to, že sa počty nakazených budú vyvíjať pozitívnym smerom, ako to bolo doteraz.

V tom prípade by sa mohli premiéri uvedených krajín na konečnom otvorení hraníc dohodnúť veľmi skoro, zdôraznil. To, či sa však hranice so všetkými spomenutými krajinami otvoria súčasne, bude závisieť od jednotlivých vlád. Agentúra APA poznamenala, že minister tak narážal na doteraz váhajúce Slovensko. (tasr)

Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg
15:32

Letné kúpaliská chce mesto Košice túto sezónu sprístupniť aj pre verejnosť, povedal to primátor Jaroslav Polaček na pondelkovej tlačovej konferencii. Mesto pripravuje všetky technické náležitosti tak, aby kúpalisko na Rumanovej v Mestskom parku mohli otvoriť 19. júna a kúpalisko Červená hviezda okolo 29. júna. Polaček pripomenul, že posledné slovo aj podmienky, za akých budú môcť byť otvorené, bude závisieť od hlavného hygienika SR. (tasr)

15:11

Majitelia si na Slovensku v apríli zaregistrovali 3424 nových osobných automobilov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď počet registrácií dosiahol 8894 automobilov, ide o 61,5-percentný pokles. Od začiatku roka počet registrovaných osobných vozidiel klesol medziročne o viac ako 10.000 kusov, čo spôsobilo výpadok na tržbách vo výške približne 200 miliónov eur, informoval v pondelok Zväz automobilového priemyslu SR. (tasr)

14:54

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) požiadal svojich rezortných partnerov z Česka, Rakúska a Maďarska, aby do ich krajín mohli cestovať slovenskí občania bez negatívneho testu na ochorenie Covid-19. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí (MZV). Korčok argumentoval tým, že epidemiologická situácia na Slovensku je spomedzi okolitých krajín najlepšia.

Práve koordinácia krokov pri uvoľnení obmedzení hraničných režimov bola hlavnou témou videokonferencie ministrov zahraničných vecí krajín Slavkovského formátu (Slovensko, Rakúsko a Česko - S3), ktorá sa dnes 25. mája s podporou Slovenska rozšírila aj o Maďarsko. Rakúsky, český a maďarský kolega Korčoka na rokovaní informovali o svojom pripravovanom rozhodnutí otvoriť hranice so susednými štátmi, vrátane Slovenska, k 15. júnu. (sita)

14:30

V Trnavej Hore v okrese Žiar nad Hronom sa budú žiaci prvého stupňa učiť aj naďalej dištančnou on-line formou. Obec ako zriaďovateľ základnej školy (ZŠ), materskej školy (MŠ) a školskej jedálne rozhodla, že školy zostanú od začiatku júna naďalej zatvorené a žiakov budú do konca tohto školského roka vzdelávať on-line formou. K tomuto rozhodnutiu podľa starostu Pavla Kraveca dospeli po zvážení všetkých podmienok, hygienických príkazov, zdravotných odporúčaní, ako aj skutočnosti, že ide o prevádzku len na jeden mesiac. (tasr)

14:20

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vítajú zavedenie štátnych príspevkov na mzdy zamestnancov v čase krízy pandémie ochorenia COVID-19 (kurzarbeit). Pomoc štátu by však podľa nich mala byť časovo ohraničená a trvalé zavedenie mechanizmu nesmie vyústiť do rastu odvodového, prípadne daňového zaťaženia. (tasr)

14:00

Bratislavská Devínska Nová Ves chce pomôcť svojim obyvateľom, ktorí sa v dôsledku pandémie nového koronavírusu ocitli v nepriaznivej situácii. Mimoriadna podpora má byť vo forme jednorazového finančného príspevku a určená je pre tých, ktorí nie sú schopní pomôcť si sami a štátna podpora či dotácie ich situáciu neriešia. Mestská časť o tom informuje na webovej stránke.

"Pri určení výšky pomoci sa bude vychádzať z individuálnej sociálnej situácie žiadateľa a možností rozpočtu mestskej časti. Žiadosti o poskytnutie finančnej pomoci budú posudzované individuálne referátom sociálnych vecí a miestnou komisiou sociálnou, bytovou a zdravotnou," približuje samospráva s tým, že o poskytnutí finančnej pomoci vrátane jej výšky rozhodne starosta Dárius Krajčír na základe návrhu komisie. (tasr)

13:44

Najbližšia výplata primátorky Bánoviec nad Bebravou Rudolfy Novotnej bude o niekoľko stoviek eur nižšia. Na rokovaní mestského zastupiteľstva sama predložila návrh na zníženie svojho platu. Kým doteraz Novotná zarábala v hrubom 3 990 eur, až do skončenia mimoriadnej situácie vyhlásenej na Slovensku pre pandémiu koronavírusu to bude 3 376 eur. Poslanci zároveň odsúhlasili aj skrátenie pracovného úväzku hlavnému kontrolórovi o 20 percent. (sita)

13:39

Slovenská aplikácia eKaranténa, ktorá umožňuje navrátilcom zo zahraničia prežiť karanténu v pohodlí svojho domova, je podľa IT odborníka Ondreja Macka vo svete dosť unikátna. Ako uviedol pre TASR, myslí si to predovšetkým pre technológiu FaceTouch, za ktorou je slovenská firma Innovatrics.

"Tá pritom porovnáva tvár odfotenú pri registrácii aplikácie s tou, ktorá je práve pred prednou kamerou smartfónu. Ako výsledok pošle len informáciu o zhode alebo nezhode," vysvetlil Macko s tým, že aplikácia neposiela ani zistené GPS súradnice, len ich porovnáva s tým, kde sa mobil práve nachádza. "A opäť posiela len súhlas alebo nesúhlas s potvrdenou pozíciou a nastavenou adresou domácej karantény," vysvetlil Macko.

13:30

O pomoci pre majiteľov fitness centier chce premiér presvedčiť aj koaličných partnerov. Reagoval tak na otázku o voucheroch, ktoré spomínal na sociálnej sieti. 

13:24

Matovič spolu s Úniou fitness centier vyhlásili, že budú rešpektovať rozhodnutie epidemiológov. Dodal, že posiľňovne by mohli byť otvorené už túto stredu, no rozhodne konzílium.

13:15

Rozhodnutie o otváraní fitness centier padne až po zasadnutí koncília odborníkov. Malo by sa tak stať dnes okolo tretej. 

13:14

Premiér Matovič na tlačovej konferencii poďakoval majiteľom fitness centier, ktorí ustúpili a nezablokovali vjazd do hlavného mesta.

13:13

Sledujte s nami tlačovú konferenciu premiéra s predstaviteľmi Únie fitnesscentier.

12:59

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zatiaľ nemá presne vyčíslené, koľko detí po otvorení materských škôl a prvého stupňa základných škôl od 1. júna reálne do škôl nastúpi. Podľa Gröhlinga sa tieto počty pohybujú medzi 60 až 70 percentami detí. "Určite prídu aj nejaké problémy, ktoré dopredu nevieme odhadnúť. Zriaďovatelia a riaditelia zariadení sú súčinní, problémové veci budeme riešiť individuálne. Reálne si bude musieť riaditeľ školy nastaviť konkrétne podmienky pre vzdelávanie na základe priestorových i pedagogických kapacít jednotlivých škôl," povedal minister. (tasr)

12:58

Mesto Nitra je pripravené na spustenie výučby v materských školách a na prvom stupni základných škôl. Počas návštevy ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) na nitrianskych školách to potvrdil primátor Marek Hattas. Podľa jeho slov sa záujem rodičov o umiestnenie detí v materských školách pohybuje okolo 80 percent, v základných školách zhruba 60 percent. "Režim na školách budeme musieť jemne upraviť, riaditelia i pedagógovia s nami spolupracujú v maximálne možnej miere. Najmä o materské školy je veľký záujem zo strany rodičov, je možné, že nedokážeme vyhovieť všetkým rodičom," skonštatoval primátor. (tasr)

12:48

Pandémia nového koronavírusu ukázala podľa lekárnikov potenciál telemedicíny aj do budúcnosti. Slovenská lekárnická komora (SLeK) preto víta pohľad ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na tieto postupy.

"Počas pandémie sa ukázalo, že moderné komunikačné prostriedky môžu byť efektívnym nástrojom nielen zabezpečenia dostupnosti liekov, ale môžu prispieť k zvýšeniu bezpečnosti ich užívania a prevencii výskytu nežiaducich účinkov," povedal prezident SLeK Ondrej Sukeľ. Zároveň však upozorňuje na skutočnosť, že zdravotné poisťovne za využitie týchto nástrojov uhrádzajú v tomto období zvýšené platby výhradne ambulanciám. Verí preto, že rezort zdravotníctva v blízkej dobe otvorí diskusiu o odborných výkonoch farmaceutov. (sita)

12:40

Poplach na ministerstve! Podľa informácií Nového Času sa u jedného zo zamestnancov potvrdil Covid-19. Čítajte viac v samostatnom článku

12:17

V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) aktuálne evidujú zdravotníci 98 prípadov ochorení na Covid-19, čo dlhodobo predstavuje najnižšiu chorobnosť na toto ochorenie v rámci Slovenska. Ako agentúru SITA informovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Avdičová, za posledný týždeň pribudli len dva nové prípady, jeden v Revúckom okrese a druhý v okrese Žiar nad Hronom.

12:08

Počas nedele (24. 5.) vybavilo slovenské letisko rotáciu letu do a zo Švédska. "Z Bratislavy do Štokholmu odletelo v nedeľu o 10.00 h spolu 141 cestujúcich. Repatriačným letom zo švédskeho letiska Štokholm-Arlanda následne o 15.30 h priletelo na Letisko Milana Rastislava Štefánika 130 Slovákov, ktorí boli prepravení do karanténnych zariadení MV SR," spresnila hovorkyňa letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková. (tasr)

12:06

Z letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave v pondelok odletí o 13.30 h na letisko Stansted v Londýne charterovým letom 37 Slovákov, zároveň repatriačným letom o 20.00 h z londýnskeho letiska na bratislavské priletí 70 cestujúcich. TASR o tom informovala hovorkyňa letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

"Po prílete budú umiestnení v určených štátnych zariadeniach Ministerstva vnútra (MV) SR do doby testovania na nový koronavírus a v prípade negatívneho testu následne zotrvajú v domácej izolácii s celkovou dobou 14 dní," uviedla Ševčíková.

12:01

Majitelia fitness centier a premiér Matovič sa stretli na úrade vlády.

Na snímke predseda vlády Igor Matovič (druhý vpravo), Pavel Kiseľ (druhý vľavo) z Únie fitnesscentier Slovenska
11:54

Šéfovia krajských i mestských samospráv budú spolu s ďalšími odborníkmi počas pondelka a utorka (26.5.) diskutovať v rámci virtuálnej platformy o tom, ako možno reštartovať život krajov a miest, zasiahnutých pandémiou nového koronavírusu. V rámci viacerých diskusných panelov jednotlivé témy preberú rečníci a diskutujúci Virtualtechsummitu, online diskusie, nadväzujúcej na podobné podujatie Urbansummit z novembra 2019. (tasr)

11:41

V prieskume SAV ľudia reflektovali aj pozitívne pocity (osem percent), opierajúc sa o radosť zo "spomalenia", zníženia každodenného stresu a spoločného času s rodinou, ale aj v súvislosti so životným prostredím, ktoré podľa respondentov dostalo možnosť si "vydýchnuť". Menej bol spomínaný smútok, depresia (osem percent), hnev, nespokojnosť (sedem percent), nádej a viera (sedem percent), neurčité, skôr neutrálne pocity (šesť percent), napätie, stres, nervozita (päť percent) či prekvapenie, šok (päť percent). (tasr)

11:40

Najčastejšie zmieňovanou zmenou denného režimu od vypuknutia pandémie nového koronavírusu bola pre Slovákov práca z domu (31 percent), ktorá sa týkala najmä ľudí s vysokoškolským vzdelaním a z Bratislavského kraja. Naproti tomu ľudia so základným a stredným vzdelaním a respondenti z ostatných krajov zmienili najmä zotrvávanie doma na OČR, dovolenke, neplatenom voľne, prípadne ako dôsledok straty zamestnania (28 percent). Vyplýva to z online dotazníkového prieskumu Slovenskej akadémie vied (SAV), spusteného od 18. marca do 26. marca. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

11:30

K protestu majiteľov fitness centier sa vyjadrila aj polícia. Na diaľnici D1 zasahovali od rána trnavskí a bratislavskí policajti."Organizátori po dohode s vedením polície nakoniec zmenili svoj pôvodný plán a svoj postoj k zatvoreným prevádzkam demonštrovali iba spomalenou jazdou po diaľnici D1. Počas ich jazdy bola doprava spomalená, ale stále prejazdná aj pre ostatných vodičov," napísali na sociálnej sieti. 

Protestujúci sa ráno zišli na odpočívadle Zeleneč pri diaľnici D1 neďaleko Trnavy
11:24

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) uľahčí žiakom návrat do tried aj radami pre školských psychológov. V tejto súvislosti zverejnili informačný materiál pre školských psychológov. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

11:04

V apríli tohto roka bolo na pomoc v hmotnej núdzi medziročne odkázaných menej ľudí. Celkovo dávky poberalo 60 935 ľudí, medziročne ich počet klesol o 4394. Medzimesačne sa počet poberateľov zvýšil o 10. Vyplýva to z najaktuálnejších údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR. (tasr)

10:59

Zdravotné poisťovne sa zaoberajú požiadavkami zubných lekárov, ktorí ich v súvislosti s novým koronavírusom požiadali o kompenzáciu zvýšených výdavkov na dezinfekciu a osobné ochranné pracovné pomôcky (OOPP) v zubných ambulanciách a čakárňach. (tasr)

10:40

Slováci v obavách z finančnej situácie kvôli koronakríze

Dvaja z piatich ľudí, ktorí aktuálne majú hypotekárny alebo spotrebný úver, si myslia, že ich schopnosť splácať tieto záväzky sa nasledujúce tri mesiace trochu alebo oveľa zhorší. Viac si môžete prečítať tu

10:33

Majitelia fitness centier prišli odovzdať petíciu za otvorenie posilňovní na Úrad vlády.

Vľavo Pavel Kiseľ z Únie fitnesscentier Slovenska a majitelia fitnesscentier prichádzajú odovzdať petíciu na Úrad vlády
10:27

Tisíce používateľov Facebooku šírili tvrdenie, podľa ktorého sa odporúča piť veľa tekutín a kloktať teplú vodu so soľou či octom ako prevenciu proti nákaze novým koronavírusom. Táto informácia je ale zavádzajúca: medzinárodné zdravotnícke organizácie ani lekári nepovažujú kloktanie za efektívnu liečbu či metódu prevencie ochorenia COVID-19. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

10:08

Kĺzavý medián zostáva na hodnote jedna. V nedeľu potvrdili dva nové prípady v Nitrianskom kraji. (sita)

09:54

"Pozitívne testy na nový koronavírus malo na Slovensku doteraz 751 mužov a 760 žien," napísalo ako zaujímavosť na sociálnej sieti Ministerstvo zdravotníctva. 

09:46

Pandémia sa podpísala aj na ponukách zamestnania. O zamestnancov týchto povolaní klesol záujem.

09:34

Počet vyliečených stúpol na 1 307. Za predošlý deň pribudlo ďalších 6 pacientov, ktorí sa uzdravili. 

09:31

Zo 645 testov boli včera pozitívne len 2. Celkovo máme 1511 nakazených koronavírusom. 

09:24

Prudký pokles počtu ubytovaných hostí aj počtu prenocovaní v marci 2020 bol dôsledkom mimoriadnej situácie vyvolanej novým koronavírusom. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa celkový počet návštevníkov znížil o 65 %, u domácich klesol o 63,9 % a u zahraničných o 66,9 %. Počet prenocovaní bol medziročne nižší o 56 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Viac si môžete prečítať tu. (tasr)

09:02

Nemocnica v Zlatých Moravciach vykonala v uplynulých dňoch dvojnásobné testovanie skupiny obyvateľov, ktorí sa vrátili zo zahraničia a boli v domácej izolácii. Aby po uplynutí stanovenej doby mohla byť u nich karanténa zrušená, museli byť dvakrát po sebe opätovne testovaní.

"Išlo o minoritnú skupinu obyvateľstva, dospelých a detí vo veku šesť až 16 rokov, ktorí sú v domácej izolácii. Na ukončenie domácej izolácie bolo u nich potrebné vykonať dva odbery s odstupom 24 hodín," vysvetlila námestníčka pre úsek liečebno-preventívnej starostlivosti v nemocnici v Zlatých Moravciach Nina Horniaková. (tasr)

08:59

Premiér Matovič poďakoval majiteľom fitness centier za ich rozhodnutie nezablokovať diaľnicu v smere do Bratislavy a pozval ich na dnešné stretnutie na Úrad vlády. "Som veľmi rád, že si organizátori blokovania diaľnice dali povedať a rozhodli sa pôvodný plán nakoniec neuskutočniť - a svoj protest zrealizovali len spomalenou jazdou," napísal na sociálnej sieti.

08:57

Spolu 117 žiakov z 21 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa v končiacom školskom roku 2019/2020 rozhodlo absolvovať záverečnú skúšku pred maturitnou komisiou. Informovala o tom Lenka Kukučková z tlačového oddelenia TSK. Mimoriadna situácia súvisiaca s koronavírusom na niekoľko týždňov zatvorila nielen školy, ale zasiahla aj do organizácie maturitných skúšok. Ministerstvo školstva vydalo rozhodnutie, že ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa vykoná administratívne a síce výpočtom aritmetického priemeru známok za všetky roky štúdia. (sita)

Možnosť zabojovať o lepšiu maturitnú známku z cudzieho jazyka prejavilo záujem sedem študentov Strednej zdravotníckej
08:48

Protestujúci dorazili do Bratislavy. Autá zastavili pred obchodným centrom na Zlatých pieskoch. Podľa našich informácií sa na mieste nachádza približne 40 ľudí. 

08:39

Dodržiavanie protiepidemiologických opatrení je personálne a finančne náročné, zhodujú sa prevádzkovatelia kín, ktorých agentúra SITA oslovila v súvislosti s aktuálnou situáciou. Bratislavské kino Nostalgia ostáva naďalej zatvorené. Kino Lumiere vzhľadom na opatrenia otvorí štvrtinu svojej bežnej kapacity kinosál. Podľa riaditeľa Kina Úsmev v Košiciach, Lukáša Berbericha, sú súčasné opatrenia nezlučiteľné s ekonomickou stránkou prevádzky a vystavujú kiná ešte väčšej strate, ako keď zostanú zatvorené. Kino však napriek tomu otvoria. 

08:29

Fotky z protestnej akcie Únie fitness cientier si môžete pozrieť v galérii

Majitelia fitnescentier sa rozhodli štrajkovať.
08:21

V domácej karanténe je už vyše 1000 ľudí, informoval premiér prostredníctvom sociálnej siete. 

08:09

Premiér Matovič poslal v noci majiteľom fitness centier aj druhý odkaz. 

08:04

Majitelia fitness centier sa napokon rozhodli, že premávku na dialnici do hlavného nezablokujú, ale len spomalia. Autá idú rýchlosťou 30 až 40 km/h v troch pruhoch. 

08:01

Vodiči sa pri vjazde do Bratislavy zdržia v pondelok ráno aj vyše pol hodiny. Informuje o tom Stellacentrum. Situáciu na cestách môže ešte skomplikovať ohlásená protestná akcia majiteľov fitnescentier, ktorí sa postupne presúvajú po D1 do hlavného mesta. So zdržaním do 35 minút musia vodiči rátať v smere z Bernolákova do Ivanky pri Dunaji a do Bratislavy. Polhodinové zdržanie hlásia aj v Dunajskej Lužnej v smere do Rovinky a do Bratislavy. (tasr)

07:36

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje pre verejnosť svoje tradičné júnové podujatia aj napriek tomu, že pre pandémiu ochorenia COVID-19 stále nemôže organizovať masové akcie. Priaznivci divadla tak ani tento rok neprídu o oslavu Medzinárodného dňa detí ani o deň otvorených dverí. DAB akcie presúva do svojho online programu, ktorý uvádza so sloganom Spolu VYHRÁME. (tasr)

06:42

Štrajk Únie fitness centier je zatiaľ pokojný. Boli sme sa pozrieť, ako to na mieste vyzerá. 

06:31

Od spustenia sa do domácej karantény dostalo 170 ľudí. Policajti upozorňujú repatriantov, že okrem mobilnej aplikácie budú potrebovať aj dva podpísané dokumenty. 

06:19

Domáca karanténa sa cez víkend stala skutočnosťou. Ešte v sobotu večer ju spustili na hraničnom priechode Petržalka -Berg. V nedeľu sa testovacia prevádzka spustila aj na slovensko-českom priechode Drietoma - Starý Hrozenkov a slovensko-rakúskom priechode Jarovce - Kitsee. Informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Barbara Túrosová.

06:03

Premiér zároveň varuje, že ak pristúpia majitelia fitness centier k blokáde diaľnice, tak z plánu odškodnenia upustí. "Rovnako blokáda diaľnice spôsobí, že predložím návrh zákona, ktorý takúto činnosť bude považovať za trestný čin, tak, ako je to v iných civilizovaných krajinách," doplnil premiér. "Nemôže si viac niekto myslieť, že obmedzovaním slobodného pohybu iných a braním si za rukojemníkov nevinných ľudí, bude beztrestne získavať pre seba akékoľvek výhody," myslí si Matovič. (tasr)

06:02

V pondelok dopoludnia zasadne opätovne konzílium a bude riešiť okrem iných tém aj možné otvorenie fitness centier a ostatných vnútorných športovísk. Dodal tiež, že v prípade, ak konzílium nechá fitness centrá zatvorené, tak je pripravený v koalícii presadiť odškodné v podobe voľných permanentiek pre osoby nad 40 rokov. Návrh prezentoval podľa vlastných slov aj v utorok (19. 5.) na stretnutí s poslancami za OĽaNO a hlavným hygienikom. (tasr)

06:00

Majitelia fitness centier ohlásili na dnešné ráno od 6. hodiny blokáciu vstupu do hlavného mesta. Tvrdia, že sú už na pokraji krachu. Únia fitness centier Slovenska to považuje za ignoráciu ich situácie a ohlásila nadnes štrajk a chystá sa zablokovať hlavný ťah do mesta. Dôvodom je podľa nich ignorovanie 2 300 prevádzok na Slovensku, ktoré vytvárajú 20-tisíc pracovných príležitostí.

Diskusia / 0
Autor: NOVÝ ČAS, TASR, SITA
X

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania... Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov .

Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Súvisiace články:
Odporúčame z TIVI.sk
Dinosaurus žil na území dnešnej Severnej Ameriky pred 76 miliónmi rokov.
Vedci prišli so zarážajúcim zistením: Rakovinou trpeli už dinosaury!
V Česku horel panelák.
Požiar v českom paneláku mohol spôsobiť podpaľač: Polícia zadržala muža
Kate Hudson vystrčila do sveta zadoček: Vyzlečená do spodnej bielizne predviedla ohybnosť
Kate Hudson vystrčila do sveta zadoček: Vyzlečená do spodnej bielizne predviedla ohybnosť
(ilustračné foto).
V niektorých častiach Paríža zavádzajú povinné nosenie rúšok: Reagujú na zhoršenie situácie
Slovenskému cyklistovi Peterovi Saganovi to opäť nevyšlo.
Sagan bol blízko, no opäť to nevyšlo: Moja sezóna ešte len odštartuje
Dawn (vľavo) a Cher vyzerajú ako sestry.
Foto
Mama (60) s dcérou (30) vyzerajú ako rovesníčky: Manžel jednej z nich vyrobil chúlostivý trapas
Juventus povedie talianska legenda!
Náhrada za Sarriho je známa: Juventusu sa ujme talianska legenda!
Radosť hráčov Slovana po úvodnom góle.
Foto
Novú sezónu odštartovali senzačne: Slovan si z Nitry odnáša vysoké víťazstvo
Sahajda s novým defibrilátorom, ktorý bude pomáhať nielen športovcom.
Nový defibrilátor bude pomáhať nielen športovcom: Záchranu otestoval maratónec Sahajda
Cody ma len 12 rokov a už bojuje o život.
Rodina sa bála, že školák má COVID-19: Pravda bola oveľa horšia, bez liečby by mu ostávali týždne života
McGregor oznámil zásnuby s partnerkou Dee.
Foto
Pôjde do chomúta: Hviezda UFC Conor McGregor sa zasnúbil, partnerke daroval obrovský prsteň
V českom meste Bohumín horel panelák.
Aktualizované
V českom Bohumíne horel panelák: Hasiči hlásia jedenásť mŕtvych, ľudia skákali z okien