Utorok 3. 8.
Jerguš
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
01.04.2020 12:25 | Správy | Domáce správy

Obrovský problém! Takmer 1800 ambulancií zostalo bez zmluvy s poisťovňou Dôvera

Približne 1800 ambulancií zostalo od stredy bez zmluvy so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera.

Takmer polovica sú špecialisti. Uviedla to výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková s tým, že jej poistencom tak starostlivosť nebude hradená z verejného zdravotného poistenia.

"Považujeme za maximálne nezodpovedné, ak za súčasného krízového stavu niekto podpíše zmluvné podmienky platné pre neštandardné obdobie fungovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti bez akejkoľvek relevantnej analýzy," povedala Dolinková. ZAP žiada, aby financovanie ambulancií bolo na úrovni 100 percent priemerných mesačných platieb za rok 2019. Poisťovne podľa ZAP-u navrhujú platiť 70 až 75 percent paušálu. "Ambulancie z týchto peňazí neprežijú a budú zavreté," podotkol člen Správne rady ZAP Martin Gažo.

Požiadavka zväzu podľa Dolinkovej zodpovedá výdavkom zdravotných poisťovní len na úrovni 90 percent, ktoré pôvodne plánovali finančné prostriedky na zdravotnú starostlivosť na rok 2020. "Akýkoľvek iný návrh financovania ambulantného sektora, ktorý by zodpovedal úhradám vo výške 100-percentných priemerných mesačných platieb za rok 2019 a smeroval by k tvorbe zisku, považujeme v aktuálnej mimoriadnej situácii za neprípustný," poznamenala Dolinková.

 

Rovnaké požiadavky boli predložené aj Union zdravotnej poisťovni a ZAP čaká na jej stanovisko. ZAP sa nedohodla ani so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Dolinková poznamenala, že aj v tomto prípade sú podmienky neakceptovateľné. Od stredy platia vo VšZP rovnaké podmienky ako platili do 31. marca. Plynie totiž dvojmesačné dohodovacie konanie zmluvných a cenových podmienok, priblížila Dolinková.

Ako v reakcii uviedla Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) SR, všetkým poskytovateľom špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, vrátane lekárov združených v ZAP, ktorí nemajú kapitačnú platbu, poslali zdravotné poisťovne jednotný návrh na úpravu cenových podmienok k 1. aprílu. Vychádzali pritom z pokynov Ústredného krízového štábu a vopred ho konzultovali so zástupcami ministerstva zdravotníctva. Návrh je určený na prechodné obdobie do 30. júna. Podľa AZP SR zohľadňuje skrátené ordinačné hodiny ambulantných lekárov spôsobené koronavírusom. "Rovnako tak zohľadňuje viacero opatrení štátu na podporu ekonomiky, negatívne zasiahnutej obmedzeniami spôsobenými šírením spomínaného ochorenia," uviedla asociácia.

Návrh obsahuje garanciu príjmov pre poskytovateľov na úrovni minimálne 75 % z priemerných mesačných úhrad za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v roku 2019. Ak poskytovateľ ošetrí viac pacientov, ako je hodnota paušálu, môže zarobiť viac. AZP SR zdôrazňuje, že nejde o žiaden preddavok či pôžičku pre poskytovateľov. Na strane poskytovateľov podľa asociácie tento návrh neakceptuje len ZAP. Zdravotné poisťovne sa však chcú dohodnúť aj s predstaviteľmi zväzu, a preto budú v rokovaniach pokračovať.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: tasr, SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Informačná povinnosť pri poskytnutí osobných údajov a fotografie dotknutej osoby
Nemilosrdný žreb pre Makojeva: Hneď na úvod proti majstrovi Európy
Foto
Moderátor Martin Nikodým nezaháľa ani počas leta: Po rokoch odhodlávania ide do toho!
V USA dostalo aspoň jednu dávku vakcíny už 70 % dospelých obyvateľov: Nemecko začína očkovať deti
Aktivistu Šyšova našli obeseného v parku: Tvrdá reakcia mimovládky! Prstom ukazuje na Lukašenka
Foto
Dojímavý darček od manžela pre šampiónku Zuzanu Rehák-Štefečekovú: TOTO pre zlatú manželku!
Aktualizované
Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili desiatky nakazených, pribudlo aj úmrtie
Odzvonilo Matovičovej daňovo-odvodovej reformy? Minister financií prehovoril: Ostré slová na adresu SaS
Počet nakazených pre olympiádu v Tokiu narastá: Rázne opatrenie Japonska a vážne obavy!
Tragický júl na železničných priecestiach: Pri zrážkach s vlakom vyhaslo osem životov
Kanadská skokanka je na smiech: Za totálne pokazený skok nedostala ani bod
Foto
Spevák Lukáš Adamec sa leta a vodných športov nevie nabažiť: Jedna vec ho však štve