Pondelok 27. 9.
Cyprián
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Populárne slovenské kúpele sú na predaj: Jednoznačné rozhodnutie súdu

Sú na predaj. Populárne Kúpele Brusno so 180-ročnou históriou sú už niekoľko mesiacov v konkurze.

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

Kúpele neďaleko Banskej Bystrice sa tešia veľkej obľube nielen u kúpeľných hostí, ale aj u známych osobností. Karel Gott, Lucie Bílá, Miro Žbirka, Paľo Habera, Jozef Golonka, či Jozef Oklamčák sa každoročne stretávali na obľúbenom Veľkom kúpeľnom plese. Brusno si zamiloval aj nebohý Jozef Bednárik, po ktorom dostal meno aj tamojší Muzikálový festival. Teraz súd rozhodol, že kúpele sa musia predať.

Okresný súd v Banskej Bystrici totiž vydal správcovi konkurznej podstaty kúpeľov záväzný pokyn na speňažovanie podniku úpadcu ako celku. Predávať sa tak  budú Kúpele Brusno, a. s. v konkurze  s vecami, právami a inými majetkovými hodnotami, ktoré sú vymedzené v rámci konkurznej podstaty. „Správca je povinný odmietnuť ponuku zjavne neprimeranú. O výsledku ponukového konania je správca povinný bezodkladne informovať súd,“ píše sa v príslušnom súdnom rozhodnutí.

Otvoriť galériu
Kúpele v brusne a
Zdroj: FB/Kúpele Brusno
Správca konkurznej podstaty, spoločnosť I&R Konkurzy a reštrukturalizácie, tvrdí, že zatiaľ žiadne záväzné ponuky na spoločnosť Kúpele Brusno a.s. nemajú. „Predpokladáme, že speňažovanie podniku sa spustí v čo najkratšom čase. Avšak to, kedy dôjde ku skutočnému predaju podniku v súčasnosti nie je možné predvídať,“ uviedla Hajnalka Zöld z I&R Konkurzy a reštrukturalizácie.

Kúpele Brusno

Prvýkrát boli pramene v Brusne písomne doložené v roku 1818 vo farskej kronike v Medzibrode. Stavba prvého kúpeľného domu sa začala v roku 1834. Prvá sezóna v kúpeľoch sa začala v roku 1838. Obdobie 1.ČSR bolo pre brusnianske kúpele obdobím rozkvetu. Po 2. svetovej vojne boli kúpele v zlom technickom stave, ktorý ešte zhoršil požiar v roku 1947. Na obnovu kúpeľov sa podujali Podbrezovské železiarne, ktoré sa v roku 1947 stali ich novým vlastníkom. Komunistický prevrat v roku 1948 odštartoval proces znárodňovania a kúpele v Brusne sa dostali do rúk štátu.

 

Najväčšie architektonické zmeny nastali po roku 1974, kedy sa začalo s výstavbou pavilónu Poľana, ktorý bol otvorený po roku 1985. Dnes sú kúpele Brusno vyhľadávané vďaka minerálnym vodám na liečenie zažívacích chorôb, obličiek, pečenie, žalúdočných a črevných porúch. Okrem toho sa v Brusne liečia aj srdcovo–cievne choroby a choroby pohybového ústrojenstva. Kúpele Brusno sú akciovou spoločnosťou.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Novy Cas, kil

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Náš najstarší turista má 101 rokov: Ján má lepšiu kondíciu ako oveľa mladší muži
Aktualizované
Poplach na Kréte! Ostrov zasiahlo silné zemetrasenie, vyžiadalo si obeť
Boj o život umeleckého kováča spojil celú obec: Ivan († 52) vyrábal srdce, to jeho navždy dotĺklo
Slovenkám ušlo o vlások štvrťfinále: Proti Rumunkám neudržali vedenie
Zuzanu Plačkovú a jej manžela zadržala polícia! V jej dome prebieha zásah, čo sa stalo?
Foto
Rím čelí nájazdom diviakov, obyvatelia sú na nervy: Je to invázia!
Bojnická nemocnica reaguje na zhoršujúcu sa situáciu: Opätovne zavádzajú jedno z opatrení
Vodiči, buďte opatrní! Na D2 z Bratislavy do Maďarska je nehoda, kolóny sú na viacerých miestach
Na zmenu zdravotnej poisťovne zostáva posledných pár dní: Čo treba mať na pamäti
Dagmar Havlová v Peru: Inaugurácia Havlovej lavičky
Vojaci našli v Mexiku farmu so 17 hektármi marihuanových polí: S rastlinou spravili rázny proces
Na Laver Cupe triumfoval opäť výber Európy: Jednoznačná obhajoba