15.11.2018 23:02 | Šport | Futbal

Chorváti vybojovali výhru v nadstavenom čase, Belgicko nedalo šancu Islandu

Chorvátski futbalisti zvíťazili v šlágri štvrtkového programu Ligy národov na domácej pôde nad Španielskom 3:2.

10

Hrdinom bol dvojgólový krajný obranca Tin Jedvaj. V 4. skupine A-divízie si tak udržali šancu na postup. Rozhodovať sa bude v poslednom zápase skupiny s Anglickom, oba tímy majú po štyri body. V prípade remízy by postúpili šesťbodoví Španieli.

Úvodný polčas v Záhrebe veľa gólových šancí nepriniesol. Domáci futbalisti mohli ísť do vedenia v 6. minúte, keď sa dostal Ivan Perišič z ľavej strany do vápna a spoza obrancu takmer prekvapil Davida de Geu, ten však vytiahol výborný zákrok a jeho strelu vytlačil na roh. V závere polčasu sa predviedol aj brankár Chorvátov Lovre Kalinič, ktorý vyrazil dobrú strelu Isca.

Po bezgólovej prvej časti sa ujali vedenia domáci futbalisti, no vydržalo im iba dve minúty. Na gól Andreja Kramariča z 54. minúty odpovedal takmer okamžite po rýchlej akcii Daniel Ceballos a vyrovnal na 1:1. Španieli mohli ísť do vedenia v 63. minúte, no dorážka Iaga Aspasa skončila na brvne.

O šesť minút neskôr poslal Luka Modrič center na zadnú tyč, kde bol úplne voľný Tin Jedvaj a hlavou zvýšil na 2:1. Chvíľu na to spálil Ante Rebič tutovku, keď neuspel zoči voči De Geovi. Španielom sa opäť podarilo relatívne rýchlo vyrovnať. Šime Vrsaljko zahral v pokutovom území nešťastne rukou a Sergio Ramos sa z bieleho bodu nemýlil - 2:2. V nadstavenom čase rozhodol o triumfe domácich hrdina zápasu Jedvaj.

V zápas 2. skupiny A-divízie v Bruseli mali hernú i streleckú prevahu domáci Belgičania a využili ju na triumf 2:0 nad už istým vypadávajúcim Islandom. O oba góly sa postaral v 65. a 81. minúte Michy Batshuayi. "Červení diabli" tak majú na konte deväť bodov a v záverečnom stretnutí skupiny sa v priamom súboji pobijú o prvé miesto a postup do play off s druhým Švajčiarskom, ktoré má o tri body menej.

Postup z 3. skupiny B-divízie si vybojovali hráči Bosny a Hercegoviny, ktorým na to stačila bezgólová remíza vo Viedni s Rakúskom. Do nižšej divízie vypadne Severné Írsko.

V 2. skupine C-éčka zvíťazilo druhé Grécko nad prvým Fínskom tesne 1:0, kolo pred koncom má na severanov trojbodové manko a horšie vzájomné zápasy, takže už nemôže postúpiť. V druhom zápase vyhrali Maďari doma nad Estóncami 2:0, hostia tak zostúpia do nižšej divízie.

Futbalisti Kazachstanu remizovali doma s Lotyšskom 1:1 a v priebežnej tabuľke sa udržali na 2. mieste práve pred svojím súperom. Z prvej priečky skupiny malo už predtým istý postup do C-éčka Gruzínsko pod vedením slovenského trénera Vladimíra Weissa, ktoré vo štvrtok remizovalo v Andorre 1:1.