Piatok 18. 6.
Vratislav
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.10.2018 10:00 | Správy | Politika
Infografika

Výročie vzniku Československa možno hodnotiť aj z ekonomického pohľadu: Kedy sa nám žilo najlepšie?!

Okrúhle výročie vzniku Československa možno hodnotiť okrem historického aj z ekonomického pohľadu. Nový Čas u analytikov zisťoval, ako sa v čase menila vyspelosť jednotného štátu a kedy doženieme úroveň západných krajín.

„Po vzniku prvej ČSR došlo k prudkému rastu ekonomiky, ktorý vyvrcholil v roku 1929, keď Československo patrilo medzi najvyspelejšie štáty sveta,“ hovorí šéf INEKO Peter Goliaš. Dobrý vývoj narušili tridsiate roky a hospodárska kríza. „Svetová depresia spôsobila pokles životnej úrovne, ekonomika sa do roku 1935 prepadla zhruba o pätinu. Predvojnové zbrojenie prispelo k rozmachu priemyslu a zvýšeniu výkonu ekonomiky blízko rekordných predkrízových úrovní. Zo strategických dôvodov sa vtedy podstatne zvýšili investície na Slovensku,“ dodáva Goliaš.

Medzi rozvíjané odvetvia patrili automobilový a textilný priemysel, strojárstvo či sklárstvo. Rast pribrzdila až druhá svetová vojna. Od nástupu komunizmu sme začali zaostávať za Západom. V tom čase sa však uzákonil 8-hodinový pracovný čas, zaviedlo sa sociálne a zdravotné poistenie, ako aj vyučovanie na školách v národných jazykoch.

Otvoriť galériu
Porovnanie krajín.
Zdroj: infografika NČ

„Priemysel bol silne zastúpený najmä v Čechách, po vzniku Československa sa začal viac rozvíjať aj na Slovensku. Výrazne vyšší bol podiel poľnohospodárskej výroby na ekonomike, než je dnes, najmä na agrárnom Slovensku. Na Slovensku sa dnes v službách vytvorí vyše 60 % pridanej hodnoty, v priemysle 27 %, v stavebníctve 8 % a len okolo 3 - 4 % v poľnohospodárstve,“ tvrdí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

 

Goliaš pripomína, že pád komunizmu spôsobil pokles ekonomiky, ktorá sa na prelome tisícročí a po vstupe do EÚ pozviechala. „Napríklad ekonomika SR dosahovala v roku 1995 len 40 % úrovne EÚ 15, v ČR to bolo 66 %. Vďaka demokratizácii a následným reformám došlo po roku 2000 k prudkému rastu českej a v ešte väčšej miere aj slovenskej ekonomiky, čo sa prejavilo už aj v postupnom dobiehaní vyspelej Európy,“ dodal Goliaš. Valachyová hovorí, že dnes Česko dosahuje v produkcii na hlavu takmer európsky priemer, Slovensko však ešte mierne zaostáva.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Nový Čas, mač

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.


Foto
Čo sa to stalo? Austrália v zajatí pavučín
COVID-19 si celosvetovo vyžiadal životy miliónov ľudí, WHO varuje pred oveľa horšími číslami
Kim Čong-un načrtol stratégiu pre vzťahy s Washingtonom: Na čo sa musí KĽDR pripraviť!
Strašná smrť Jána († 46) v Košických Oľšanoch: Baču rozsekal mulčovač! Detaily, ktoré vami otrasú
S píšťalkou búra stereotypy: Stéphanie Frappartová je jedinou rozhodkyňou na EURO
Foto
Moderátorka Habancová je dvojnásobnou mamou: Predčasný pôrod kvôli komplikáciám!
Delikatesa spod Tatier sa teší čoraz väčšej obľube: Liptovské droby získali prestížny titul
Šéf asociácie cestovných kancelárií o letných dovolenkách: Čakáme, že zmenia farbu pre populárnu destináciu
Foto
Biden venoval Putinovi bizóna a to nie je všetko: V minulosti dostali lídri aj oveľa bizarnejšie dary
Bývalý arménsky premiér sa napriek výčitkám teší veľkej podpore: Pred voľbami chystá revolúciu
Francúzsko sa zaviazalo k významnému kroku: Ako naložia so zvyšným jadrovým odpadom?
Američania dostanú nový štátny sviatok: V lete si budú pripomínať mimoriadne významnú udalosť