Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
11.05.2018, 05:00 | Správy | Domáce správy

Pokus o zmierenie vedenia RTVS so spravodajcami skončil fiaskom: Prečo redaktori neprišli?!

Už niekoľko týždňov sa nevedia na ničom dohodnúť. Verejnoprávna RTVS sa po necelom roku šéfovania Jaroslava Rezníka (51) zmieta v hádkach medzi reportérmi správ a ich vedením.

Zmieriť rozhádané strany sa podujal novinársky syndikát, no na stretnutie prišlo len vedenie spravodajstva. Zuzana Kovačič Hanzelová (28) ako šéfka odborov tvrdí, že o žiadnej pozvánke netušili.

Atmosféra v redakcii sa vyhrotila krátko po nástupe Vahrama Chuguryana, Hany Lyons a Petry Stano Maťašovskej na riadiace pozície v spravodajstve RTVS. V otvorenom liste vedeniu, pod ktorý sa podpísalo 60 novinárov, sa reportéri sťažovali na nepriateľskú atmosféru v redakcii. Vedenie spravodajstva zase redaktorom vyčítalo nedodržiavanie novinárskych postupov, nevyváženosť a neobjektivitu v reportážach. V tejto situácii sa o slovo prihlásil Slovenský syndikát novinárov, ktorý sa snažil posadiť oba znepriatelené tábory za jeden stôl. „Veď kto iný ako syndikát novinárov, kde inde ako v Dome novinárov sa majú novinári medzi sebou dohodnúť a povedať si, aké majú voči sebe výhrady,“ povedal Jozef Tinka zo SNN.

Na stretnutí chýbali zástupcovia reportérov RTVS a prišli len šéfovia spravodajstva. Otvoriť galériu

Vedenie spravodajstva tak prišlo kompletne v trojici, z nespokojných novinárov však nikto. Redaktori z RTVS o mediácii vraj nevedeli. „Slovenský syndikát novinárov neposlal Spravodajským odborom RTVS žiadnu pozvánku. Považujeme za nepochopiteľné, že niekto chce robiť mediátora v spore a nepozve jednu zo zúčastnených strán,“ upresnila predsedníčka odborov Zuzana Kovačič Hanzelová.

Tinka zo syndikátu to vysvetľuje tým, že mali problém získať kontakty na redaktorov. „Ťažšie bolo nachádzať kontakty na tých 60 ľudí, tak sme to robili spôsobom, že to, čo sme našli, tak sme poslali. Prípadne, ak mal niekto z nás osobný kontakt na daného redaktora, tak ho požiadal, aby tú informáciu posunul ďalej,“ doplnil Tinka.

Na stretnutí chýbali zástupcovia reportérov RTVS a prišli len šéfovia spravodajstva. Otvoriť galériu

Žiadajú hlavy šéfov

Šéf spravodajstva Chuguryan chcel s redaktormi diskutovať. „Sme pripravení komunikovať aj s nespokojnými novinármi, čiže keby dnes prišli, tak bez problémov s nimi komunikujeme,“ dodal. Tí však veľmi diskutovať nechcú a požadujú jeho odchod z funkcie. „Rokovanie preto očakávame s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom, ktorý je aj podľa zákona ako štatutár RTVS jediným partnerom na diskusiu pre odbory,“ dodala Hanzelová.

Zlepšeniu komunikácie nepomohla ani reportáž českého týždenníka Respekt o stave v RTVS. V článku sa Chuguryan vyjadril, že zmluvy so 4 externistami v redakcii RTVS ukončil koncom apríla aj pre verejnú kritiku z ich strany, ktorú označil ako dýku do srdca. „Keď mi to povedia pred štyridsiatimi ľuďmi, ako sa má manažér zachovať,“ povedal pre Respekt. Predtým to však vedenie popieralo a tvrdilo, že za vyhadzovom bola nespokojnosť s pracovným výkonom prepustených.

Vedenie RTVS však slová Chuguryana dementuje. „Jeho citáty, tak ako mnohé ďalšie tvrdenia a informácie v texte sú posunuté, nepravdivé a skreslené a neodzneli tak, ako sú uvádzané,“ upresnila hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.