24.11.2017 08:30 | Šport | Futbal

Tréner Plzne Pavel Vrba po postupe: Slováka Hrošovského musia jeho slová potešiť

Skupinu rozbehli nemastne-neslane, napokon si však postup zabezpečili s predstihom.

Futbalisti Viktorie Plzeň si zahrajú Európsku ligu UEFA aj na jar, účasť v šestnásťfinále si definitívne zaistili štvrtkovým triumfom 2:0 nad rumunským FCSB. Z postupu sa teší aj trio Slovákov, v domácom drese odohral celý zápas Patrik Hrošovský, Marek Bakoš nastúpil v 66. minúte a brankár Matúš Kozáčik bol na lavičke náhradníkov.

Suverénny líder českej ligy začal svoje účinkovanie v G-skupine EL potupnou prehrou 0:3 v Bukurešti a potom dostal tri góly aj na ihrisku podpriemerného Lugana. Ale dve víťazstvá za sebou spoločne so zaváhaniami Be'er Ševy ich opäť nakopli a vyniesli im postup už po 5. kole. Zverenci trénera Pavla Vrbu majú pred Luganom trojbodový náskok a nemôžu skončiť v tabuľke horšie ako druhí, keďže majú lepšiu bilanciu zo vzájomných súbojov so švajčiarskym klubom.

"Splnili sme cieľ, čo nás veľmi teší," povedal pre klubový web Milan Petržela, ktorý v 50. minúte otvoril skóre duelu s FCSB. Mužstvá v ňom hrali otvorený ofenzívny futbal, zápas bol plný šancí.

"Chceli sme to doma zvládnuť. I keď sme v prvom polčase neskórovali, tak nás tréner v prestávke nabádal k tomu, aby sme pokračovali v našom hernom štýle. Hneď na začiatku druhého polčasu sa nám podarilo dať gól, čo nás trochu upokojilo. Po druhom góle bolo hotovo," hodnotil duel stredopoliar Viktorie.

Triumf spečatil v 76. minúte Jan Kopic. Plzeň tak až na štvrtý pokus skolila rumunského súpera na lopatky. Oba tímy na seba narazili aj v predkole Ligy majstrov, pričom Plzeň predtým uhrala s FCSB iba jednu remízu a dvakrát prehrala. "Túto sezónu nás už trochu strašili. Sme šťastní, že sme ich doma zdolali, čo znamená postup do jarnej fázy," radoval sa stredopoliar Tomáš Hořava, ktorý patril ku kľúčovým mužom Západočechov.

"Teší ma, že sme zvíťazili nad tímom, ktorý v Európe radím jednoznačne k tým lepším," povedal tréner Vrba. Viktorii skvele fungoval najmä stred zálohy, kde operovali Hořava s Hrošovským.

"Takto sa naša záloha skrátka vykryštalizovala. Hrošovský a Hořava si na jeseň vydobyli svoje miesta a sú to teraz naši kľúčoví hráči, ktorí hrajú nadštandardne. Vo štvrtkovom zápase ale predviedlo niekoľko hráčov skvelé výkony, od brankára až po útok," vyslovil sa Vrba, ktorý dokázal už po štvrtý raz postúpiť do jarných vyraďovacích bojov Európskej ligy.

"Postup do ďalšej fázy je nadstavba. Niekomu sa môže zdať, že to taká pridaná hodnota nie je, ale opak je pravdou. Niektorí majú tendenciu podceňovať európske mužstvá. Lugano teraz napríklad zdolalo Beer-Ševu, ktorá už má svoje meno. My skutočne nie sme pupok Európy a musíme mať k súperom rešpekt. V šatni všetci vieme, že hráme proti silným súperom a je to tak správne," dodal Vrba.

Sumáre 5. kola skupinovej fázy EL UEFA 2017/2018:
A-skupina:
FK Astana - FC Villarreal 2:3 (1:1)
Góly: 22. Kabananga, 88. Twumasi - 65. a 83. Bakambu, 40. Raba

Maccabi Tel Aviv - Slavia Praha 0:2 (0:1)

B-skupina:
Partizan Belehrad - Young Boys Bern 2:1 (1:1)
Góly: 12. Tawamba, 53. Ozegovič - 25. Ngamaleu

Skenderbeu Korce - Dynamo Kyjev 3:2 (1:1)

C-skupina:
Ludogorec Razgrad - Istanbul Basaksehir 1:2 (0:2)
Góly: 65. Marcelinho - 20. Visca, 27. Frei

SC Braga - TSG 1899 Hoffenheim 3:1 (1:0)
Góly: 82. a 90.+3 Fransergio, 1. Marcelinho Goiano - 74. Uth, ČK: 90.7 Szalai (Hoffenheim)

Góly: 71. Ramirez - 12. a 64. Cristante, 88. a 90.+4 Cornelius, 86. Gosens

Olympique Lyon - Apollon Limassol 4:0 (2:0)

Góly: 50. Petržela, 76. Kopic
/P. Hrošovský odohral celý zápas, M. Bakoš nastúpil v 66. min., M. Kozáčik (všetci Plzeň) na lavičke náhradníkov/

I-skupina:
RB Salzburg - Vitoria Guimaraes 3:0 (2:0)
Góly: 26. Dabbur, 45.+1 Ulmer, 67. Hwang Hee-Chan

Konyaspor - Olympique Marseille 1:1 (0:0)
Góly: 82. Skubic (z 11 m) - 90.+3 Moke (vlastný), ČK: 80. Amavi (Marseille)

Góly: 40. Gero, 77. Ghoddos

Athletic Bilbao - Hertha Berlín 3:2 (1:2)
Góly: 35. a 65. Aduriz (oba z 11 m), 83. Williams - 26. Leckie, 36. Selke
/P. Pekarík na lavičke náhradníkov, O. Duda (obaja Hertha) nefiguroval v zápise o stretnutí/