08.10.2017 19:56 | Šport | Futbal

Obrovská dráma v boji o MS, ale je rozhodnuté! Slováci postúpia, ak...

Slovenská futbalová reprezentácia má aj po nedeľných stretnutiach záverečného 10. kola F-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta do Ruska šancu na účasť v baráži.

Škótsko totiž nenadviazalo v Slovinsku na domáci triumf 1:0 nad zverencami Jána Kozáka a remizovalo 2:2. Slovensko si splnilo povinnosť, v Trnave zdolalo Maltu 3:0 a obsadilo druhé miesto za Anglickom, ktoré sa na svetový šampionát už skôr prebojovalo priamo.

Slovensko aj Škótsko nazbierali osemnásť bodov, obe mužstvá strelili sedemnásť gólov. Skóre prehovorilo v prospech Slovenska, ktoré inkasovalo o päť gólov menej. Do tabuľky druhých tímov si prenieslo dvanásť bodov a skóre plus päť. Na baráž potrebuje, aby vyšla aspoň jedna z troch možností: remíza Walesu s Írskom, resp. prehra Srbska s Gruzínskom v D-skupine či nerozhodný výsledok v I-skupine medzi Ukrajinou a Chorvátskom.

Škóti pritom viedli v Ľubľane 1:0 od 32. minúty, keď sa presadil Leigh Griffiths. Po zmene strán však dvoma gólmi otočil stav duelu striedajúci Roman Bezjak. Škóti v závere vyrovnali zásluhou Roberta Snodgrassa, ale víťazný zásah už nestihli. Anglicko uspelo v kvalifikačnej derniére v Litve 1:0 gólom Harryho Kanea. Kapitán hostí premenil pokutový kop v 27. minúte.

Poľsko sa stalo šiestym európskym a celkovo štrnástym účastníkom záverečného turnaja. Na spečatenie postupu z E-skupiny mu stačilo doma uhrať bod s Čiernou Horou, no nenechalo nič na náhodu a triumfovalo 4:2. Už do 16. minúty viedlo 2:0, súper vyrovnal v druhom polčase, Poliaci však na konci strhli víťazstvo na svoju stranu. Dánsko sa z tejto skupiny dostalo do baráže, do tabuľky druhých tímov sa po remíze 1:1 s Rumunskom zaradilo so štrnástimi bodmi.

Poľsko - Čierna Hora 4:2 (2:0)
Góly: 6. Maczynski, 16. Grosicki, 85. Lewandowski, 87. Stojkovič (vlastný) - 78. Mugosa, 83. Tomaševič. Rozhodoval: Orsato (Tal.)

Dánsko - Rumunsko 1:1 (0:0)
Góly: 59. Eriksen (z 11 m) - 88. Deac. Rozhodoval: Aytekin (Nem.), ČK: 63. Ganea (Rumunsko) po 2. ŽK

Kazachstan - Arménsko 1:1 (0:1)
Góly: 62. Turysbek - 26. Mchitarjan. Rozhodoval: Tean (Mol.)

Litva - Anglicko 0:1 (0:1)
Gól: 27. Kane (z 11 m). Rozhodoval: Grinfeld (Izr.)

Slovinsko - Škótsko 2:2 (0:1)
Góly: 52. a 72. Bezjak - 32. Griffiths, 88. Snodgrass. Rozhodoval: Eriksson (Švéd.), ČK: 90.+2 Cesar (Slovinsko)

Česko - San Maríno 5:0 (3:0)
Góly: 8. a 23. Krmenčík, 27. Kopic, 71. Novák, 83. Kadlec. Rozhodoval: Troleis (Faer. os.)

Nemecko - Azerbajdžan 5:1 (1:1)
Góly: 9. a 66. Goretzka, 55. Wagner, 64. Rüdiger, 81. Can - 34. Šejdajev. Rozhodoval: Treimanis (Lot.)

Nórsko - Severné Írsko 1:0 (0:0)
Gól: 71. Brunt (vlastný). Rozhodoval: Bojko (Ukr.)