Štvrtok 11. 8.
Zuzana
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
04.07.2017 07:59 | Správy | Politika

Mečiarov šéf tajnej služby Ivan Lexa: Vinu za únos hádže na mŕtvych!

Čo bude tvrdiť pred súdom? Bývalý šéf tajnej služby Ivan Lexa (55), ktorý čelí obžalobe za únos syna prezidenta Michala Kováča († 86), svoju účasť na jednej z najväčších tráum novodobého Slovenska odmieta.

Najnovšie vyrukoval s tvrdením, že v čase zavlečenia Michala Kováča ml. bol priveľký zelenáč na podobný kúsok. Nevylúčil však, že za únosom bola naozaj Slovenská informačná služba.

Lexa od zrušenia Mečiarových amnestií odmieta poskytovať rozhovory. Výnimku urobil v prípade exnovinára a šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha. „Odmietam, že by som mal akúkoľvek participáciu,“ povedal v rozhovore pre portál datel.sk Lexa. Vladimír Mečiar (74) Lexu do čela SIS usadil v apríli 1995, teda len štyri mesiace pred únosom a po­dľa jeho slov bol ako 33-ročný amatér prílišným zelenáčom, aby organizáciu zavlečenia prezidentovho syna do zahraničia zvládol. „Nebol som spôsobilý organizovať také záležitosti,“ doplnil Lexa.

Otvoriť galériu

Tóth o únose vtedy písal, neskôr spolupracoval s paralelnou tajnou službou, aby sa po páde Mečiara stal dôstojníkom SIS. „Šéfom kontrarozviedky a organizátorom bol Jaroslav Svěchota, objednávateľom bol Mečiar, ktorý si vyrovnával účty s prezidentom. Som o tom stopercentne presvedčený,“ povedal v rozhovore Tóth a Lexa sa jeho slovám nebránil. „Považujem to za mediálnu špekuláciu, ale s vysokým stupňom hodnovernosti,“ povedal. Svoju účasť vylúčil, pretože by podľa jeho slov Mečiarovi viac vyhovovalo, aby Kováč ml. ostal na Slovensku. „Preto by som to nikdy nepodporoval,“ povedal.

 

Na živých si nespomenul

Naopak, podkúril konšpirácii, že sa Svěchota († 63) spojil s odídencom od SIS a bývalým ministrom vnútra Ladislavom Pittnerom († 74). „Sú mimoriadne väzby, ktoré mal Svěchota na Pittnera. Či nemôže byť štruktúra postavená inak, že to bol Svěchota, nadštandardné vzťahy so šéfom paralelnej tajnej služby a možno aj nejakí príslušníci SIS a bývalí príslušníci SIS,“ vyhlásil Lexa. K Mečiarovi sa v rozhovore nevyjadroval. Samotnú obžalobu prokurátora Michala Serbina, ktorá je zverejnená na internete, nazval slohovou prácou a ku konkrétnym veciam sa odmietol vyjadriť, kým nebude autenticita obžaloby dokázaná a nebude odtajnený spis. „Budem žiadať o odtajnenie spisu,“ povedal.

Otvoriť galériu
Exminister vnútra Ladislav
Zdroj: ďatel.sk, anc

Zároveň spochybnil samotného Serbina. „Desaťročia mal vážne problémy psychiatrického charakteru, pre ktoré je na invalidnom dôchodku. Sám som čelil 15 obžalobám a všetky boli písané Serbinom. Ja mu to neželám, ja len upozorňujem, niektoré jeho výstupy, keď choroba išla do takého stavu, že nemôže písať závažné žaloby, a to sa mohlo podpísať na kvalite toho dokumentu,“ doplnil Lexa, ktorého vždy oslobodili. So Serbinom sa nám spojiť nepodarilo, avšak už pred časom tušil, že to Lexa vytiahne. „Predpokladám tiež, že Lexovi advokáti budú ešte pred otvorením pojednávania namietať, že som duševne chorý,“ povedal v apríli pre Pravdu s tým, že za obžalobou si stojí.

Čo povedal Lexa

K obžalobe prokurátora Michala Serbina

  • Je to slohová práca pána Serbina.
  • Budeme požadovať odtajnenie spisu.
  • Je známe, že (Serbin) mal desaťročia vážne problémy psychiatrického charakteru.

O svojej účasti na únose

  • Môžem odmietnuť, že som mal akúkoľvek participáciu aj pre tú skutočnosť, že som bol príliš zelený. Nebol som spôsobilý organizovať také záležitosti.
  • Nikdy by som to nepodporoval.
  • Vyjadrím sa, až bude bežať trestný proces.

O účasti SIS v únose

  •  Považujem to za mediálnu špekuláciu, ale s vysokým stupňom hodnovernosti.
  • Sú mimoriadne väzby, ktoré mal Svěchota na Pittnera. Či nemôže byť štruktúra postavená inak, že to bol Svěchota, nadštandardné vzťahy so šéfom paralelnej tajnej služby.
  • vôbec nie som presvedčený, že obžaloba je založená na pravde.

 

Šéf SIS o tom musel vedieť

Otvoriť galériu
Zdroj: ďatel.sk, anc

Milan Žitný, bezpečnostný analytik:
- Pán Lexa zjavne hovorí iba to,čo bude hovoriť predsúdom. Nemôže sa priznať. Veď je obžalovaný. Môže hovoriť, iba ja som o tom nič nevedel. To nie je možné. Samozrejme, že to vedel, no neostáva mu nič, ako tvrdiť opak. Je tam záznam, že bol bezprostredne po únose u Mečiara. No obžaloba to bude musieť dokázať. Lexa tohrá na Svěchotu. Spájať to s Pittnerom, to už je humor, aj ten súd bude ešte humorný. Ide mu o krk, tak hovorí to, čo hovorí. Nepopiera, že sa to stalo, ale hádže svinstvo na mŕtvoly. Preto je zbabelec. Bojí sa, že bude odsúdený, a vymýšľa si hlúposti, že to urobil niekto poza jeho chrbát.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: Richard Nemec

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Strach a panika na okupovanom Kryme: Turisti húfne utekajú z polostrova
Foto
Balkánsky bašavel po slovensky: Bavila sa Polnišová, Magálová i Jakab! Akcia plná celebrít
Benčičová sfúkla z kurtu Williamsovú: Serena sa dojímavo lúčila s fanúšikmi
Protestuje sa už aj v Bulharsku: Čo vyhnalo miestnych obyvateľov do ulíc?
Foto
Tragická udalosť v americkej Indiane: Explózia ničila domy aj zabíjala, na mieste zasahujú hasiči
Foto
Retro dresy vzbudili pozornosť fanúšikov: Spišiaci ako Sparta Praha!
V U. S. Steel Košice je horúco: Štrajk pre 80 eur?! Zamestnanci prehovorili
Hlavné mesto Jemenu potrápilo počasie: Prudké dažde spôsobili kolaps viacerých budov!
Váš Tip
Výnimočná udalosť nad Nitrou: Nočné putovanie pravekým hradiskom Zobor doplní pozorovanie nebeských úkazov!
Foto
Zverejnili satelitné zábery leteckej základne na Kryme: Čo sa z nich dá dedukovať?
Lotyši hrýzli, ale silných Kanaďanov nezaskočili: Nemci zaznamenali cenné víťazstvo
Prekonal Kim Čong-un koronavírus? Jeho sestra sa vyjadrila: Nemohol ani na chvíľu zaľahnúť!