13.04.2017 09:02 | Šport | Futbal

Ostré slová Lothara Matthäusa po bombovom útoku: Je to nepochopiteľné, hrať sa nemalo!

Futbalisti Dortmundu deň po bombovom útoku na klubový autobus podľahli v odloženom úvodnom štvrťfinále Ligy majstrov Monaku 2:3.

6

Domáci, otrasení po hroznom zážitku prehrávali v polčase už 0:2. Chýbal im navyše zranený obranca Marc Bartra, ktorému explózia poranila ruku, a musel sa podrobiť operácii. Vyšetrovatelia považujú útok za teroristický čin, ktorý môže mať napojenie na takzvaný Islamský štát. Zasahovať museli policajti aj v stredu. Počas stretnutia údajne zneškodnili podozrivý predmet u jedného z východov na štadióne.

Hráči Dortmundu podporili španielskeho spoluhráča Bartra špeciálnymi tričkami, v ktorých nastúpili na rozcvičenie, zápas potom pre nich ale začal mizerne. Monako v 17. minúte ešte veľkú šancu nevyužilo, pretože Fabinho z penalty tesne minul. Už o dve minúty ale Lemar našiel pred bránkou Mbappého a ten zblízka otvoril skóre.

Pre Dortmund bolo ešte horšie vo 35. minúte. Raggi nacentroval do šestnástky a Bender pred dotierajúcim Falcaom zamieril hlavou do vlastnej siete.

Borussia vrátila do zápasu až po polčasovej prestávke. V 57. minúte Aubameyang akrobatickou pätičkou posunul loptu na Kagawa, ktorý vyzval voľného Dembeleho k ľahkému zakončenie.

Borussia doma prehrala iba druhý z posledných 13 pohárových zápasov a francúzskemu súperovi na svojom štadióne podľahla prvýkrát od roku 2011.

Tréner Thomas Tuchel v televíznom rozhovore uviedol, že nechal na hráčoch rozhodnutie, či chcú nastúpiť. Nikto to neodmietol. "Všetci sme v šoku a myslíme na Marca. Dúfame, že bude zase čoskoro v poriadku. Ten zápas odohráme pre neho," povedal kapitán Marcel Schmelzer.

Na rozcvičovanie potom domáci nastúpili v tričkách so španielskym prianím: "Veľa síl. Sme s tebou" a s Bartrovou fotografiou. "Hrať dnes futbal, to chcelo veľa odvahy," povedal tréner po prehre.

Podporu Borussii vyjadrilo aj vedenie súperov. "Samozrejme sme uvažovali o tom, či by sme mali tento zápas vôbec odohrať, ale futbal sa nesmie stať rukojemníkom týchto jedincov. UEFA, Borussia a my sme na rovnakej strane," uviedol viceprezident Monaka Vadim Vasiljev.

Naopak, nemecký reprezentačný rekordman Lothar Matthäus označil rozhodnutie hrať zápas necelých 24 hodín po útoku za nepochopiteľné. "Mám informácie, že hráčom sa do toho nechcelo, ale UEFA tlačila na Dortmund. V takejto situácii by sa malo myslieť predovšetkým na hráčov a všetko ostatné by malo ísť bokom," vyhlásil kapitán majstrov sveta z roku 1990.