Štvrtok 23. 3.
Adrian
Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip

Vlekár Juraj už polstoročie vozí ľudí k tatranským oblakom: Začínal s 5 korunami na hodinu!

Keď je práca vytúženým snom! Jurajovi Jancíkovi (68) z Tatranskej Lomnice sa to splnilo.

Už takmer polstoročie pracuje ako vlekár vo Vysokých Tatrách. Na starosti má lanovku do Lomnického sedla, ktorá končí vo výške 2 190 metrov nad morom.

Juraj sa prisťahoval s rodičmi do Tatier ako štvorročný. Po škole začínal ako nosič na tatranské horské chaty, no bola to len príležitostná práca. V deň jeho 22. narodenín mu v Účelovom zariadení Telovýchovnej jednoty Slovan Smokovec ponúkli miesto lanovkára. O dva dni nato, 7. februára 1969, už podpísal zmluvu. Plat 5 korún a 50 halierov na hodinu, plus príplatky za nočné a nadčasy.

„Prednedávnom sa mi táto zmluva dostala do rúk. Podpisoval ju Karči Medveď, známa tatranská postava. Dožil sa 90 rokov. Ja som si vtedy hovoril, že bude zázrak, ak tu vydržím robiť rok. A vydržal som,“ spomína Juraj.

 

Keď nastúpil ako vlekár na Skalnatom plese, jednomiestna lanovka šla vtedy ešte na lomnické veže. Jazdila až do roku 1976. Neskôr postavili novú dvojsedačku - francúzsku Pomu. Stavali ju až dva roky, nie ako dnes, za 4 - 5 mesiacov. „V Tatrách sme mali v tom čase špičkové veci. Pred MS v severskom lyžovaní v roku 1970 sa mali nakúpiť zimné pásové vozidlá. Nakoniec kúpili vozidlá značky Ratrac, ktorá u nás tak zdomácnela, že je synonymom snežného pásového stroja. A ja som bol pri jej zrode. Bol zážitok na nich jazdiť. Ovládanie ako v tanku aj zima ako v tanku,“ opisuje zážitky Juraj.

„Ľudia mali túto robotu vždy radi, hoci je ťažká, namáhavá a zodpovedná, pracujete v nádhernom prostredí a takto vysoko sa zlým ľuďom vyjsť nechce, prezrádza s úsmevom dlhoročný vlekár, ktorý ani o zážitky nemá núdzu. „Raz v zime, keď sme odstavili lanovky, som vyšiel von ešte niečo skontrolovať a počul som srdcervúci plač. Osemročné decko, ktoré otec zabudol na svahu. Našťastie vedelo, kde sú ubytovaní, tak sme ho odniesli zábudlivému otcovi,“ vysvetľuje.

V službe zažil fujavice, lavíny, víchrice, búrky aj nádherné počasie. Okrem turistov ho navštívili aj kamzíky, svište, líšky... „Pred viac ako desiatimi rokmi vysadila hydraulika na snežnom vozidle pri upravovaní trate. Rolba sa začala šmýkať po snehu ako sane a zastavila sa až v svahu oproti. Keď sme poruchu opravili, išlo sa ďalej. A tak to tu vysoko v horách chodí. Veci treba vyriešiť hneď a ísť ďalej,“ a týmto heslom sa Juraj riadi dodnes.

Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.



Odporúčame z TIVI.sk


Odporúčame z TIVI.sk
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Juhoafrická republika sa musí zaoberať zatykačom na Putina: V lete tam má pricestovať! Čo spravia?
Rovnaký prsteň ako mama
Zuzana Smatanová spadla až na dno: Toto bolo najťažšie obdobie v jej živote! Začalo sa to nenápadne
Na snímke koaličný poslanec NR SR Igor Matovič (OĽANO).
Váš Tip
Matovič sa smeje novinárom: Aby sa vyhol otázkam, neváhal ich špinavo oklamať! Vtipkuje o chorobe zodpovednej za milióny úmrtí
Vodičovi hrozí pokuta od 60 eur do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov.
Zábery, z ktorých tuhne krv v žilách: Nepochopiteľné, čo robil vodič na diaľnici! Toto nikdy nerobte
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger.
Heger o Klusovom fiasku v europarlamente: Jasný odkaz! Majú už náhradu?
Orbán tvrdí, že vojna je prostriedkom formovania moci v Európe.
Maďarsko sa vyjadrilo k zatykaču na Putina: Ak by vstúpil na ich územie, zadržali by ho? Odpoveď nepoteší!
Mig-29
Prvé štyri stíhačky MiG-29 sú už na Ukrajine! Ako ich tam prepravili?
Český prezident Petr Pavel.
Mal by si český prezident dávať väčší pozor? Rusko pozorne sleduje jeho slová o vojne!
Jozef Vajda v relácii Hit roka
Jozef Vajda si odskočil na toaletu a zostal ako obarený: Fakt je toto v divadle?
Foto
Zaskočený Ronaldo o prestupe k Saudom: Nečakal som to!
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.
Matovič a jeho 500 eurovka pre voličov: Prejde mu to? Čo si o nezvyčajnom návrhu myslí Sme rodina!
Prípad ako z kriminálneho filmu: Motorkár pašoval do Česka kokaín za milióny! Neuveríte, kde drogy skrýval