Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
29.05.2024 07:00 | Špeciálne projekty
Špeciálny projekt

Cestovné poistenie vám môže ušetriť stovky eur

Ceny dovoleniek v tomto roku budú vďaka inflácii ešte stále o niečo vyššie ako vlani, kedy sme za zaslúžený oddych platili historicky najviac za ostatné desaťročia. Napriek všeobecne stúpajúcim nákladom sa na niektorých položkách šetriť neoplatí.

Máme na mysli cestovné poistenie. Už za cenu dvoch káv denne môžete ušetriť stovky eur v prípade nepredvídaných situácií, od straty batožiny alebo storna zájazdu až po ochorenie či úraz.

Minuloročné leto patrilo z hľadiska pomeru zárobkov Slovákov a cien za domáce aj zahraničné dovolenky k tým najdrahším za uplynulé štyri desaťročia. Aj keď je dnes inflácia miernejšia, má vplyv na zvýšenie cien v oblasti organizovaných dovolenkových zájazdov.

Za tohtoročnú dovolenku zaplatíme o približne 8 % viac ako vlani

„Nárast cien zájazdov sa oproti minulému roku mierne spomalil, no aktuálne sa predávajú na Slovensku stále o zhruba 8 % drahšie než minulú sezónu,“ hovorí Martin Vlachynský, ekonomický analytik z projektu ZPDZ Research. Čo sa týka samotných cien, za ktoré budeme na dovolenke v zahraničí nakupovať – tie rastú vo väčšine európskych krajín medziročným tempom v rozmedzí približne 1 až 5 %. Napríklad v Taliansku o 1%, v Chorvátsku je treba počítať s produktmi a službami drahšími v priemere o 4,7 % oproti minuloročnej jari, v Španielsku o 3,4 % a v Turecku si priplatíte viac o 5%. „No sú aj krajiny, kde ceny po prepočte na euro dokonca reálne klesli, napríklad v Českej republike o takmer 3 %, v Egypte o viac ako 11 %,“ vysvetľuje analytik.

Premietnutie situácie do cestovnej poistky

Aj napriek postupne sa zlepšujúcej ekonomickej situácii treba pri plánovaní dovolenky vo väčšine zahraničných destinácií počítať so stále rastúcimi výdavkami pri bežných nákupoch. Pre rodinu bude predstavovať potenciálne väčšiu stratu aj prípadné prepadnutie leteniek kvôli chorobe či iným udalostiam, keďže ceny leteckej dopravy s odletom zo Slovenska stále výrazne rastú – medziročne až o 41 %.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo si uzatvoriť cestovné poistenie. Nehovoriac o situáciách, ktoré si môžu vyžiadať počas dovolenky nechcenú hospitalizáciu, ošetrenie úrazu či špeciálny odvoz na Slovensko. Sumy, ktoré je treba zaplatiť zdravotníckemu zariadeniu v zahraničí mnohonásobne prevyšujú čiastku za uzatvorenie poistky pred vycestovaním.

Otvoriť galériu
Zdroj: freepik.com

„Pri ošetrení bežných zranení počas dovolenky treba počítať s úhradou na mieste rádovo v stovkách eur. Oproti tomu, balík nášho zahraničného cestovného poistenia so základným limitom preplatenia liečebných nákladov stojí štvorčlennú rodinu 32 eur na týždeň,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA Silvia Nosková Illášová.

Nepríjemné udalosti počas dovolenky sú realitou. Štatistiky poisťovne KOOPERATIVA ukazujú, že približne pätina klientov spomedzi všetkých tých, ktorí si za ostatné necelé 3 roky uzavreli zahraničné cestovné poistenie MARCO POLO, riešila nejakú poistnú udalosť. Najčastejšie išlo o preplácanie liečebných nákladov či poškodenie alebo stratu batožiny.

Otvoriť galériu
Zdroj: freepik.com

Orientačný prehľad ošetrení najčastejších úrazov a zdravotných problémov

Podľa poisťovne KOOPERATIVA treba počítať s nasledujúcimi priemernými cenami, ktoré si účtujú zdravotnícke zariadenia* za ošetrenia v dovolenkových destináciách:

uštipnutie hmyzom v Španielsku = 200 eur
zlomenina hornej končatiny v Grécku = 250 eur
úraz tváre po páde v Chorvátsku = 300 eur
zubné ošetrenie v Taliansku = 450 eur
vybratie morského ježka z nohy v Turecku = 550 eur
vykĺbenie ramena v Taliansku = 600 eur

*ide o vybrané zariadenia v systéme poisťovne KOOPERATIVA. Ceny sú orientačné a v jednotlivých zariadeniach sa môžu líšiť.

Nielen vrátenie peňazí po návrate, ale aj praktická pomoc na mieste

Pri riešení poistnej udalosti kvôli zdravotnému problému či úrazu poisťovne spravidla odvodzujú sumu plnenia od sumy, ktorú si účtuje štátne zariadenie v danej krajine. V prípade súkromných zariadení nie je možné garantovať preplatenie zákroku v plnej výške.

„Našim klientom odporúčame, aby v prípade vzniknutého problému vždy kontaktovali našu asistenčnú službu, ktorú majú k dispozícii v rámci akéhokoľvek balíka uzavretého cestovného poistenia. Operátori linky ich podľa potreby nasmerujú do konkrétnych zariadení v okolí, ktoré je pre poistených turistov vhodné navštíviť,“  odporúča Silvia Nosková Illášová.

Súčasťou cestovného poistenia MARCO POLO v Kooperative je aj bezplatná služba „Dopravná asistencia“. Ak dôjde k zrušeniu letu, operátori klientovi cez leteckú spoločnosť vybavia úplnú či čiastkovú refundáciu nákladov alebo pomôžu nájsť alternatívne spoje v prípade meškajúceho vlaku, resp. autobusu v cudzine.

Pre ešte vyšší komfort dopĺňajú poisťovne aj nové formy pripoistenia. „Naša poisťovňa ako prvá zahrnula do pripoistenia storna zájazdu aj storno ubytovania rezervovaného cez portál booking.com. Naši klienti tak získajú svoje peniaze späť, a to aj v situáciách, kedy tento rezervačný portál už zrušené ubytovanie nerefunduje,“ uzatvára vymenúvanie aktuálnych výhod cestovného poistenia zástupkyňa poisťovne KOOPERATIVA.

Otvoriť galériu

Viac k téme:
Súvisiace články:
Autor: Sponzorované

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


(ilustračné foro)
Česko zasiahli silné búrky: Zaplavili ulice a prerušili dopravu
(ilustračné foto).
Smrť po útoku v Sýrii: Americkí vojaci zabili vysokopostaveného predstaviteľa ISIS
Kráľ Filip VI. si pripomenul 10. výročie nástupu na trón.
Španielsko má dôvod na radosť: Kráľ Filip VI. oslavuje! Jeho slová hovoria za všetko
Britský premiér Rishi Sunak.
Ochrankár britského premiéra má čo vysvetľovať: Odpadnete, na čo si stavil
Britský premiér a predseda Konzervatívnej strany Rishi Sunak.
Voľby vo Veľkej Británii sú už na spadnutie: Vonku sú ďalšie prieskumy, ako by skončil Rishi Sunak a jeho strana?
Despair. The concept of stopping violence against women and human trafficking,  International Women's Day
Chcú odhaľovať zverstvá: Na Ukrajine vytvorili národný register obetí sexuálneho násilia ruských vojakov
Kolóna izraelských vojenských vozidiel (ilustračná fotografia).
Vodca Hizballáhu varuje: Slová, ktoré neveštia nič dobré! V prípade vojny by... ide o bezpečie
(ilustračná fotografia).
Otec to nevydržal! 11-ročného chlapca ŠKRTIL priamo v škole: On má svoju verziu
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Putin nešetril chválou: Táto krajina ho potešila!
(ilustračná foto)
Pripravujú sa na boj? Rumunsko nakúpi húfnice za šialené milióny: Budú od tejto krajiny
Do lavíc zasadnú aj obvinení poslanci či spolupracovník ŠTB.
Diskusia o lex atentát je na konci: Nastanú úpravy kontroverzného návrhu zákona?
(ilustračná fotografia).
Žena nestihla pohreb svojho manžela: Stala sa terčom krutého PODVODU! Toto sa môže stať aj vám